www.what2do.co.il

האם ישונה הסכם גירושין בעקבות חיים קבועים עם בן זוג ידוע בציבור

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 16/12/2010
האם ישונה הסכם גירושין בעקבות חיים קבועים עם בן זוג ידוע בציבור

בהסכם הגירושין נקבע כי האישה תחזיק בדירה עד לנישואיה בשנית. האם העובדה שהאישה חיה בדירה אחרת עם ידוע בציבור באופן קבוע יכולה להביא לביטול ההסכם המפורש? סוגיה זו העוסקת בפרשנות הסכם גירושין מבחינה אובייקטיבית הונחה לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה.

 

בני הזוג התגרשו בשנת 1985 ובמסגרת הסכם גירושין שנערך ביניהם נקבע כי הדירה המשותפת תשאר בחזקתה של האישה והילדים כל אימת שהאישה לא תינשא בשנית. הגבר טען כי יש לבצע פירוק שיתוף בדירה, או לחילופין לשינוי הסכם הגירושין, וזאת משום שהאישה אמנם לא נישאה אך חיה עם בן זוג ידועה בציבור והדירה מושכרת לצד שלישי.

 

מדובר אפוא בסוגיה הנוגעת לדיני החוזים ופרשנות חוזה. נשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט אהרון ברק, התייחס בפסיקתו לדרך בה צריך לבוא ולפרש חוזה שנחתם בין צדדים. על פי דבריו של הנשיא – חוזה מתפרש לפי אומד דעתם של החתומים עליו כאשר אומד דעת זה מהווה שיקוף של היעדים, המטרות, האינטרסים והתכנית אשר הצדדים ביקשו להגשים במשותף.

 

      קראו עוד בתחום:

 

במידה וקיים פער בין אומד דעתו הסובייקטיבי של צד אחד, יש לפרש את החוזה מבחינה אובייקטיבית. למעשה, מדובר בבחינת עיקרון תום הלב ומערכת הערכים שהוא מבטא.

 

האם העובדה שהילדים בגרו מהווה עילה לשינוי ההסכם?

 

במקרה דנן, עסקינן בהסכם גירושין אשר קובע במפורש שהדירה תישאר בידי האישה והילדים להבטחת מגוריהם עד אשר תינשא האישה בשנית. לא נאמר כלל האם זכותה של האישה להתגורר בנכס תפקע עם בגרותם של הילדים או לאחר עזיבתם את הדירה.

 

זאת ועוד, הצדדים אף הסכימו על כך שבמקרים בהם הייתה תלות בגילם של הילדים, צוין הדבר במפורש בהסכם הגירושין (לדוגמא, הפחתת מזונות עם בגרותם של הילדים). לאמור, אם הצדדים היו מעוניינים להתנות את מגוריה של האישה בנכס כל אימת שהיא בתפקידה כאם משמורנית, היה הדבר מוצא ביטוי בהסכם. משלא נעשה כן, נדחתה טענתו זו של הגבר.

 

עילה לשינוי ההסכם - חיים עם ידוע בציבור

 

עם זאת, מבחינת מגוריה של האישה עם ידוע בציבור באופן קבוע, מדובר בסוגיה אחרת. בעניין זה היה חוסר בהסכם שכן מדובר רק במקרה של נישואין ולא בסיטואציה של חיים קבועים עם בן זוג. בפסק הדין נכתב כי הסכם גירושין הינו הסכם ארוך טווח אשר מכונה גם חוזה יחס. מדובר למעשה בהסכם המושתת על מערכת יחסים נמשכת בין הצדדים ויש להפעיל לגביו את דרישות מוגברות של תום לב.

 

 

השופט קבע כי סבור הוא שיש לפרש את החוסר בהסכם המדובר באופן בו המילים "להינשא בשנית" מכניסות בגדרן גם מגורים משותפים קבועים עם בן זוג ידוע בציבור. כאשר כתבו הצדדים בשנת 1985 שהאישה לא תוכל להחזיק בדירה כל אימת שלא תינשא, התכוונו הם לכך שהאישה תוכל לגור בנכס עד אשר תמצא היא עוגן כלכלי נוסף ותוכל להחזיק בנכס באופן עצמאי או למצוא דיור חלופי.

 

"אכן, מעמדה של ידועה בציבור איננו זהה למעמד של אישה נשואה. קל וחומר בכל הנוגע לזכות למזונות אישה (לרבות זכות מדור). עם זאת, דווקא עם ההתפתחות בפסיקה בנושא מזונות שיקום לידועה בציבור מביאה לצמצום פערים אלו", נכתב בפסק הדין, "פרשנות ההסכם כך שתקבע כי אף מגורים משותפים עם בן זוג קבוע ללא נישואין פורמאליים, לא תיחשב כנישואין בשנית לצורך ההסכם, היא פרשנות חסרת תם לב הפוגעת יתר על המידה בזכות הקניין של התובע בדירה".


לסיכום, הילדים בגרו זה מכבר ואמם חיה עם ידוע בציבור. לפיכך, נקבע כי יש לפרש את הסכם הגירושין באופן בו יהיה ניתן לפרק את השיתוף בנכס. אין כל הצדקה גם שהתובע ימשיך לשאת בתשלומים שונים הנוגעים לדירה כגון מיסים, ארנונה ותיקונים נוספים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.