www.what2do.co.il

כוחו של סעיף העדר תביעות הדדי בהסכם גירושין

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 15/01/2022
כוחו של סעיף העדר תביעות הדדי בהסכם גירושין

ערעור על פסק דינו של בית משפט לענייני משפחה הקובע כי המשיבה זכאית למחצית מזכויות הפנסיה החודשית של המערער בצה"ל ומשרד החינוך, כפי שנצברו באופן יחסי לשנות הנישואין. פסק הדין ניתן בתביעת המשיבה כנגד המערער למתן פסק דין הצהרתי, על פיו, הסכם הגירושין שאושר וקיבל תוקף של פסק דין, הקובע, כי פרט לאמור בו אין לצדדים תביעות הדדיות זה כנגד זה, אינו חל על זכויות הפנסיה והפיצויים של המערער ועל כן היא זכאית למחציתם.


הכרעה בענייני ממון כעיקרון הינה הכרעה סופית מבחינה זו שכלל הסמכות הנמשכת אינו חל עליה. מה שהוכרע בפסה"ד של בית הדין הרבני (המאשר את הגירושין) הוכרע, ובכך ביה"ד סיים תפקידו. הפועל היוצא הוא שהמשיבה אינה כבולה בכבלי כלל הסמכות הנמשכת בענייני ממון והיא בת חורין לברור לה את הערכאה המתאימה כפי שעשתה.

 

      קרא עוד:


הגם שעתירה לביטול הסכם או חלקו, נופלת לגדרה של עתירה לביטול פס"ד והיא לכאורה נתונה לסמכות נמשכת של ביה"ד אשר דן בעניין ונתן את הפסק, הרי שבמקרה דנן, תפקידו של ביה"ד באישור ההסכם ומתן תוקף של פס"ד מתמצה בתפקיד פורמאלי בלבד, אשר אינו יוצר כל זיקת המשך.


זאת ועוד, עילות הביטול הן כולן טענות מדיני החוזים הנשלטות ע"י הדין האזרחי. הסמכות לבטל הסדרים ממוניים בטענות שכאלו היא בסמכות בלעדית של בימ"ש לענייני משפחה, כך שגם אם מדובר בעתירה לביטול הסכם, הרי שאין היא יכולה ליפול לגדר הכלל של סמכות נמשכת, כאשר עילות הביטול הן חוזיות אזרחיות ואינן מנויות על עילות מענייני המעמד האישי.


סעיף העדר תביעות


דין הערעור להתקבל, ולו מהטעם, כי בכל מקרה המשיבה אינה זכאית פסק דין הצהרתי בדבר זכויות המערער ממקום עבודתו - ככזה. הצדדים נישאו לאחר שחוק יחסי ממון בין בני זוג, נכנס לתוקפו ועל פיו המשטר הרכושי החל עליהם הוא איזון משאבים עם פקיעת הנישואין. לפיכך, למשיבה אין ולא הייתה כל זכות קניינית בזכויות המערער שכן אין בכריתת הנישואין או בקיומם, כשלעצמם, כדי לפגוע בקניינם של בני הזוג או להקנות לאחד מהם זכויות בנכסי הזוג.


ככלל, סעיף העדר תביעות אינו חוסם את דרכו של צד להסכם לפנות לביהמ"ש ולעתור לביטול ההסכם באם קיימת עילה כאמור לעיל על פי חוק החוזים, אולם כל עוד סעיף הוויתור שריר וקיים, הן כהסכם בר תוקף והן כפסק דין, המשיבה מנועה מלעתור לסעד ממוני/רכושי נוסף.

לסיכום,


לאור סופיותם של הסכמי פשרה ובפרט הסכמים שאושרו וקיבלו תוקף של פס"ד, והן לאור המשטר הרכושי החל על הצדדים – הסדר איזון המשאבים –לא ניתן להפריד בין הסדרת החובות המשותפים לבין כלל זכויות ממוניות אם קיימות, לא ניתן לאזן את זכויות המשיבה בלבד שהרי לאו איזון הוא. כל עוד סעיף הוויתור קיים, המשיבה מנועה מלעתור לסעד ממוני/רכושי נוסף.


לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הסכם ממון שלא אושר

עקרונית, הסכם ממון בטרם נישואין שלא אושר ע"י הערכאה משפטית הקבועה בחוק ... הינו חסר תוקף משפטי, וככזה לא ניתן לתבוע את קיומו 

מה ניתן להכיל בהסכם ממון?

חשיבותו העיקרית של הסכם ממון היא בהסדרת חלוקת הרכוש והממון בין בני הזוג. באופן זה מוגדרים מראש זכויות ונכסים של כל אחד מבני הזוג ... 

שינוי הסכם ממון

האם ניתן לשנות או לבטל הסכם ממון לאחר שאושר?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.