www.what2do.co.il

זכויות גרושה בכספי פנסיה - תביעה נגד משרד הביטחון

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 13/08/2020
זכויות גרושה בכספי פנסיה - תביעה נגד משרד הביטחון

האם מדינת ישראל ומשרד הביטחון התרשלו בכך שהעבירו את כספי הפרישה של עובד צה"ל לשעבר, למרות צו מניעה שהומצא בבית המשפט לענייני משפחה, לגבי זכאותה של אשתו למחצית מהסכום. תביעה מסוג זה הוגשה לפתחו של בית המשפט המחוזי בתל אביב, על ידי האישה כנגד רשלנותה של המדינה, כביכול.

האישה ובעלה נישאו באוקטובר 1972 והבעל שירת בצבא קבע משנת 77 ועד לפרישתו בנובמבר 93. באוגוסט 92 הגישה האישה כנגד הבעל תביעה לבית המשפט השלום בנתניה ובה ביקשה להצהיר על זכויותיה בזכויות הפרישה של האחרון.

 

      קראו עוד בתחום:

 

הבעל לא הופיע לתביעה ובית המשפט המציא בעבור האישה צו מניעה זמני האוסר על משרד הביטחון לעשות כל פעולה במחצית זכויות הפרישה המוחזקות בצה"ל. לאחר שהבעל לא הגיש כתב הגנה, קבע בית המשפט שנה מאוחר יותר כי האישה זכאית למחצית מזכויות הפרישה.

 

המדינה מעבירה את הכסף למרות צו בית המשפט


למרות ההצהרה ופסק הדין, המדינה לא פעלה באופן זה, ובשנת 1995 העביר הצבא את מלוא הכסף לטובת הבעל. האישה הגישה תביעה לבית המשפט לענייני משפחה בעקבות כך ועתרה לחייב את המדינה לשלם לה מחצית מכספי הפרישה ששולמו לבעל. עילת תביעתה נסמכה על עוולת הרשלנות בעקבות שחרור הכסף חרף צו המניעה הזמני וההוראה בפסק הדין.

סעיף 62 לחוק שירות הקבע בצבא הגנה לישראל (גמלאות) (נוסח משולב) התשנ"ה – 1985 מורה כי זכות לגמלה אינה ניתנת להעברה, לערבות, לשעבוד או עיקול בכל דרך שהיא. זכות זו יכולה לעבור אך ורק לשם תשלום מזונות ילדים או מזונות אישה, המגיעים מהזכאי לגמלה, לפי פסק דין של בית המשפט או של בית דין מוסמך.

 

      קראו גם:


בית המשפט העליון פסק בעבר כי שלילת עבירותה של הזכות לגמלה מכוח סעיף 62 לחוק הגמלאות שוללת מן האישה זכות עצמאית לחלקה בגמלה כלפי רשויות הצבא, אף שעומדת לה זכות כזו ביחסים שבינה לבין בעלה. אי לכך, כל עוד לא קבע המחוקק אחרת – אין לחייב את צה"ל לפעול בניגוד להוראות חוק הגמלאות.

 

כל עוד לא תוקן החוק, לא ניתן לסתור אותו באמצעות צו מניעה

השופטים דחו את תביעתה של האישה בגין עוולת הרשלנות של המדינה וקבעו כי נוכח ההסדר החקיקתי המיוחד הנ"ל – לא ניתן לרשום בצה"ל מחצית הזכויות בזכויות הפרישה והפנסיה ע"ש בן הזוג השני, לפיכך, לא ניתן להעביר מחצית הכספים הנ"ל מצה"ל לאישה. השופטים אמנם סברו שההסדר החקיקתי בישראל טעון תיקון, אולם כל אימת שלא תוקן החוק, לא יכול בית המשפט לפסוק הלכה אשר תסתור אותו.

לצורך חיוב המדינה ברשלנות היה על האישה להוכיח כי סבלה נזק בעטיה של הרשלנות, באופן שעומד ב"מבחן הסיבתיות". במילים אחרות – על האישה היה להוכיח כי קיים קשר סיבתי משפטי-עובדתי בין הפרת החובה לבין הנזק. השופטים קבעו כי היות ובמקרה דנן צו המניעה "עקף" למעשה את הוראות החוק, ובנוסף – בהליך המקורי לא הייתה המדינה צד במשפט, לא ניתן לקבל את תביעתה של האישה.

 

זאת ועוד, בית המשפט לא היה רשאי להמציא צו מניעה כנגד המדינה, בשנת 1992, טרם תוקן החוק המתיר זאת בשנת 1998. זאת ועוד, צו המניעה לא הוארך במסגרת פסק הדין בשנת 1993, כאשר ידוע שצו מניעה מתבטל עת מתקבל פסק דין בעניינו (זולת מקרים בהם מוארך צו המניעה במסגרת פסק הדין).

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.