www.what2do.co.il

מתי יהיה מענק עתידי לאחר גירושין, נכס בר איזון?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 01/12/2021
מתי יהיה מענק עתידי לאחר גירושין, נכס בר איזון?

תביעה שהגישה האישה כנגד הבעל לדחיית הסדר איזון משאבים. הצדדים נישאו כדת משה וישראל כאשר לאישה יש שני ילדים מנישואים ראשונים ואילו בעבור הגבר מדובר בנישואים ראשונים. מנישואין אלו נולדה הבת, ילידת 95.


בספטמבר 2003 נתגלע וויכוח בין בני הזוג אשר הוביל לפירוק השיתוף בינואר 2004. במהלך החיים המשותפים עבדה האישה כפקידה בבנק ובפברואר 2006 קיבלה האישה ממקום עבודתה דמי הפרטה על סך 25,000 שקלים.

 

      קראו עוד בתחום:


הגבר טוען כי דמי ההפרטה חושבו על בסיס הוותק של האישה, אשר נצבר, בחלקו, בתקופת החיים המשותפים, ולכן הוא זכאי למחצית הסכום שנתקבל, בהתאם לנוסחה שנקבעה על ידי האקטואר בחוות דעתו. לפיכך, לטענת האיש, יש לחייב את האישה להמציא את תלוש השכר בו מצוינת התוספת בגין דמי ההפרטה, לשם חישוב חלקו בסכום שנתקבל. ברור כי האישה מתנגדת וטוענת כי דמי ההפרטה שולמו שנתיים לאחר הפירוד ולכן אין הוא זכאי לפרוטה מהם.

 

זכאות לסכומים עתידיים באיזון משאבים, אימתי?


האם זכאי הגבר למחצית מן הזכויות העתידיות אשר תקבל בת זוגתו לאחר הסכם הפרדת הרכוש?

 

שאלה זו של סיווג זכויות עתידיות נידונה במהלך השנים בפסיקתו של בית המשפט. בעניין זה נתגבשה ההלכה לפיה זכאי בן הזוג האחר למחצית הזכויות הנובעות מהמאמץ המשותף, אך על בית המשפט לבחון את עובדות המקרה ולאבחן באיזו מידה מופעלת הזכות המדוברת מהמאמץ המשותף של בני הזוג בתקופת נישואיהם, או שמא הקשר בין הזכות למסגרת החיים המשותפים הוא רופף עד כי יש לבכר את האינטרס של ההפרדה הכלכלית בין בני זוג שדרכיהם נפרדו.

 

פיצויי פיטורין ודמי הפרטה - מה ההבדל?


השופט פיליפ מרכוס נתן דוגמא של פיצויי פיטורין אשר קיבל גבר מעבודתו לאחר הסכם גירושין, והוענקו במחציתם לאשתו לשעבר בגין סעיף זהה בהסכם גירושין. עם זאת, דמי הפרטה נשוא התובענה הינם שונים מפיצויי הפיטורין בדוגמת הפסיקה שהובאה.

במעמד איזון המשאבים בין בני הזוג, לא ידעו השניים כי קיים סיכוי בו תקבל האישה סכום כה גבוה בעבור דמי הפרטה. הזכויות אשר הוכרו בפסיקה כבנות איזון הן כאלה שעשויות להתגבש במהלך הרגיל של חיי עבודה, ולכן הן קיימות בפוטנציה כבר במועד הפירוד. כך, למשל, פיצויי פיטורין, מהווים זכות מכוח חוק פיצויי פיטורין.

אי לכך אין דמי הפרטה ברי איזון והתביעה מתקבלת.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.