www.what2do.co.il

חלוקת נכסי מוניטין במסגרת הסדר איזון משאבים

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/04/2012
חלוקת נכסי מוניטין במסגרת הסדר איזון משאבים

בית המשפט לענייני משפחה נדרש לדון בתביעה אשר עסקה בהסדר איזון משאבים בין בני זוג במסגרת גירושין. האישה טענה כי יש לאזן את נכסי המוניטין והקריירה של בעלה, שכן האחרון הגיע לנישואים כסטודנט חסר מקצוע, ובמהלך השנים – בזכות דאגתה לילדים ולמשק הבית - עשה חיל והתקדם בעבודתו.

 

לדבריה, היא משתכרת כרבע מהכנסותיו ואין היא יכולה להקצות מאמצים להתפתחות והתקדמות עקב הצורך לטפל בילדים. עוד טענה התובעת שהצדדים ניהלו ומנהלים מאז נישואיהם מסגרת של חיים משותפים. גידול הילדים, כלכלת בני הזוג ואחזקת הבית המשותף התנהלו על מי מנוחות בשיתוף גמור תחת קורת גג אחת, ועל כן קמה לה חזקת השיתוף בכל הנכסים של הצדדים.

 

      קראו עוד בתחום:


השופטת, נילי מימון, קבעה כי לאחר שקילת הראיות והעדויות שהונחו בפניה, יש להפעיל במקרה דנן את שיקול הדעת בהתאם לסעיף 8(2) לחוק יחסי ממון בין בני זוג. סעיף זה קובע כי יש לחלק את רכוש הצדדים, באופן שאינו שיוויני, נוכח "כושר השתכרותו העתידי" של הגבר.

 

פוטנציאל השתכרות שווה


השופטת כתבה בפסק הדין כי אכן בחינת כושר ההשתכרות "הטהורה" של כל אחד מהצדדים דומה. השופטת ציינה שהגבר היה בעת הנישואין (בניגוד לטענות האישה) בעל תואר ראשון במינהל עסקים, כיום הוא עובד כמפקח רכישה בעל רישיון סוכן שיווק פנסיוני, ואף מועמד לקידום בחברה.

 

לעומתו, האישה למדה בתקופת הנישואין הנדסת מחשבים והוראת לימודי מחשבים, והינה ראש צוות בחברה העוסקת בתחום ההיי טק. מכאן שמבחינת רכישת השכלה, ותפקיד במקום העבודה יש שוויון בין הצדדים.

 

האישה לא יכולה לפתח את הקריירה בגלל הילדים

 


עם זאת, השופטת הכירה בכך שמבחינת קידום ופיתוח הקריירה, התובעת מוגבלת יותר ואיננה חופשית לפתח קריירה כפי שביכולתו של הגבר, זאת נוכח היותה המטפלת העיקרית בילדים. השופטת ציינה כי למעט שנה אחת בה הייתה התובעת חולה והגבר נשא בנטל גידול הילדים, ניכר שהיא המטפלת העיקרית בהם ומשכך אפשרויותיה לקידומה המקצועי פחותות משלו. בשורה התחתונה - בפועל ולמעשה השתכרותו של הנתבע היא פי שלושה לערך מהשתכרות התובעת, והשתכרות זו צפויה להיות גם בעתיד.


נסיבות אלה שימשו כנימוקים מיוחדים להפעלת שיקול הדעת עפ"י סעיף 8(2) לחוק יחסי ממון בין בני זוג, ועל כן קבעה השופטת שהגבר ישלם לאישה את הפרש נכסי הקריירה למשך ארבע שנים מיום הגירושין.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.