www.what2do.co.il

זכייה כספית בגירושין - רכוש משותף?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 09/05/2011
זכייה כספית בגירושין - רכוש משותף?

נישואים בין בני זוג, אשר נפרשים על תקופות ארוכות, מקימים שיתוף ברכוש ובזכויות השונות. לדוגמא, מלבד הזכויות הברורות על המכוניות והבית, קיימת זכות משותף לצדדים על תנאים סוציאליים, קרנות השתלמות, פנסיה וכדומה. כיצד יש להתייחס לזכייה מקרית בסכום כסף גדול במיוחד? האם מדובר בנכס בר איזון או שמא עסקינן ברכוש פרטי של אחד מבני הזוג?


מקרה שזהו עניינו הונח לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה. מדובר בתביעה בין בני זוג אשר התחתנו לפני כניסתו לתוקף של חוק יחסי ממון בין בני זוג. אי לכך, המשטר הרכושי החל עליהם היה הלכת השיתוף.


הלכת השיתוף הינה דרך לחלוקת רכוש בין בני זוג שהינה פרי הפסיקה. השופטת בדימוס, אילה פרוקצ'יה, התייחסה לכך בבג"צ 2222/99 אנג'ל נ' בית הדין הרבני הגדול ואח' (פ"ד נ"ד(5) 401). "משמעותה של הלכת השיתוף היא כי בני זוג אשר מנהלים חיים תקינים תוך כדי מאמץ משותף, חזקה עליהם שהרכוש אשר נצבר על ידם משותף להם ונמצא בבעלות משותפת".

 

      קראו עוד על חלוקת רכוש:


הנשיא בדימוס, אהרון ברק, הוסיף והתייחס לסוגיית כוונת השיתוף. "שותפות ברכוש בין בני זוג נגזרת מתוך גמירות הדעת של הצדדים והיא נלמדת מנסיבות חייהם המשותפים. עצם קיום חיים משותפים והרמוניים מעיד על שיתוף ואין צורך להוכיח כוונת שיתוף בנוגע לנכס כזה או אחר. כל אימת שאין בין בני הזוג הסכם מפורש, ולא ברור מה הייתה כוונת הצדדים בזמן הרכישה, בית המשפט מייחס לנכס בעלות משותפת". הדברים אמורים גם כאשר נכס רשום באופן מובהק על שמו של אחד מבני הזוג בלבד.

 

"שותפים ברווח ובהפסד, בשמחה ובצער"


במקרה דנן, הצדדים הודו כי במהלך שנות הנישואין אכן שרר ביניהם שיתוף ברכוש. המחלוקת סבבה סביב המועד בו תם השיתוף. כמו כן, הצדדים היו חלוקים, מן הסתם, בסוגיית השיתוף בכספי הזכייה. סוגיה שזהו עניינה נדונה גם על ידי השופט שוחט בתמ"ש (ת"א) 74231/99 (תק-מש 2001(2) 1).

 

בפסק דין זה נכתב כי אין לא יכולה להיות מחלוקת לכך שכספי זכייה של מי מבני הזוג – בפיס, בלוטו או בכל מקום אחר – מהווים רכוש משותף או נכס בר איזון. ומוסיף השופט שוחט – אין זה משנה אם הכרטיס נרכש מהחשבון המשותף או מחשבון פרטי של אחד מבני הזוג.


לפי השופט שוחט, הגיון להלכה זו נעוץ במהותה של הלכת השיתוף. במהלך חיי נישואים, כל אחד מהצדדים נותן לפי יכולתו ומקבל כצרכיו על פי יכולתה של המשפחה. מדובר בשותפות חיובית בה תרומות של כל אחד מהצדדים מהווה אפוא ביטוי אנושי למאמץ המשותף. שותפות זו יכולה להיות לטוב ולרע – לשמחה ולצער, לאושר ולסבל, להפסד ולזכייה. למעשה, התנאי לשותפות בכספי הזכאי הוא – חיים משותפים תקינים ללא מחלוקת בנוגע לתחולת חזקת השיתוף.


לסיכום, כספי זכייה בהגרלה אשר בה זוכה אחד מבני הזוג, במסגרת החיים המשותפים, הינם כספים ברי איזון כל אימת שלא הוכח אחרת. הוכחה זו צריכה להיעשות על ידי הצד הטוען להחריג כספי הזכייה מהרכוש המשותף (לפי הקריטריונים הקבועים בפסיקת הלכת השיתוף או בחוק יחסי ממון).

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.