www.what2do.co.il

פס``ד בתביעה לביטול מתנה לגבי דירה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 24/02/2020
פס``ד בתביעה לביטול מתנה לגבי דירה

תביעה לביטול מתנה שהוגשה ע"י התובעת כנגד הנתבע מס’ 1 לגבי דירתה של המנוחה (אמם של התובעת והנתבע 1הרשומה אצל הנתבעת 2 (חברה משכנת). המנוחה חתמה על חוזה מתנה להעברת זכויות הדירה לנתבע כאשר מאוחר יותר חתמה על צוואה אחרת ועל מכתב המורה על ביטול חוזה המתנה.

 

     קרא גם...


האם המנוחה גמרה בדעתה להעביר את הזכויות הדירה לידי הנתבע?

רצונה וגמירות דעתה של המנוחה

1. שבחוזה מתנה יש להכיר בציפיותיו של מקבל המתנה כלגיטימיות רק כאשר הנסיבות והתנהגות הצדדים מצביעות בצורה ברורה וחד משמעית על כוונתו של המעניק להתקשר בחוזה.


2. ממכלול הראיות, אשר הובאו בפני בית המשפט, עולה כי רצונה של המנוחה היה כי הבית יעבור לתובעת לאחר מותה, כאשר רצונה זה בא לידי ביטוי, בין היתר, בשיחה עם התובעת המתועדת בקלטת, במכתב ביטול המתנה, בצוואתה השנייה של המנוחה ובעדויותיהם של העדים מטעם התובעת אשר מהימנים על בית המשפט, בניגוד לעדיו של הנתבע, אשר לא הותירו רושם טוב על בית המשפט.


3. לא ניתן להצביע על קיומה של גמירות דעת וכוונה של המנוחה להתקשר בחוזה המתנה, כאשר המנוחה היתה כבדת רואי, לא ידעה קרוא וכתוב ולא שלטה בשפה העברית ואף ספק באם הוסבר לה על מה היא חותמת.

טענת כפייה, הטעייה ומרמה

1. מהעדויות שהובאו בפני בית המשפט, לא ניתן להסיק באופן חד משמעי כי המנוחה הוחתמה נגד רצונה על הסכם המתנה ומסמכי העברת הזכויות, תוך כפייה ו/או הפעלת כח פיזי כלפי המנוחה. אך הרושם שהותירו העדויות, שהובאו בפני בית המשפט, הוא כי הנתבע השרה אוירת יראה בבית וכי המנוחה, ככל הנראה, חששה מפניו ועשתה כל שנתבקשה על ידו, גם מבלי להבין על מה היא הוחתמה בדיוק.

אי מסירת עדות ע"י עורך הדין

1. בענייננו, נמנע ב"כ הנתבע מלהעיד, כאשר הוא והנתבע היו היחידים שנכחו בעת חתימתה של המנוחה על המסמכים, והוא יכול היה להפריך את טענות התובעת בדבר חתימתה של המנוחה בכפייה ולהעיד באשר להבנתה של המנוחה באשר לפשר החתימה ובאם הסביר למנוחה על מה היא חותמת, ע"כ הוא מהווה עד מרכזי לצורך הכרעה בתיק זה.

קבילות הקלטת

1. עפ"י הפסיקה המבחנים המצטברים הנדרשים לצורך קבילות הקלטת הינם: המבחן הטכני- הבוחן את מהימנות ואמינות סרט ההקלטה. המבחן המהותי- האם ההקלטה משקפת נאמנה את כל שנאמר והתרחש בפועל. המבחן הפורמלי- האם ההקלטה עומדת בתנאי הקבילות של חוק האזנת סתר.


2. הקלטת נמסרה לב"כ הנתבע לצורך בדיקתה ולא הועלו כל טענות באשר למהימנות סרט ההקלטה או על כך שההקלטה אינה משקפת מה שקרה בפועל. לאור התנהלות הנתבע ותגובתו, בית המשפט לענייני משפחה רשאי לנהוג בדיני הראיות בדרך הנראית לו הטובה לשם עשיית צדק, ועל כן יש לקבל את הקלטת כראייה.


3. יחד עם זאת, המשקל שניתן לקלטת ולתמליל מהווה חיזוק למכלול הראיות, המעידות על רצונה של המנוחה, כפי שפורט לעיל, ואין ליתן לקלטת משקל מכריע בלעדי .

לסיכום,

המנוחה היתה בתקופה הרלוונטית לכתב התביעה עיוורת, חולה, לא ידעה קרוא וכתוב, ולא שלטה בשפה העברית. היא חתמה על מסמכי העברת הזכויות, ובכללם על תצהיר המתנה, מבלי שידעה על מה היא חותמת. המנוחה לא גמרה בדעתה ליתן הדירה במתנה לנתבע ואף הוחתמה שלא מרצונה על מסמכים מבלי שהבינה משמעותם. אי לכך, יש להעביר את הזכויות בדירה לתובעת.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.