www.what2do.co.il

בג``צ הורה לפקיד הרישום לרשום נישואין שנערכו בחו``ל על ידי מיופיי כוח

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 20/06/2011
בג``צ הורה לפקיד הרישום לרשום נישואין שנערכו בחו``ל על ידי מיופיי כוח

פקיד הרישום איננו רשאי לסרב על רישום נישואין שנערכו בין אזרח ישראלי לאזרח זר השוהה בארץ, וזאת גם אם רישום הנישואין נעשה בחו"ל על ידי מיופיי כוח של הצדדים בהעדרם. כך נקבע אמש בפסק דינו של בג"צ בעקבות עתירה שהונחה לפתחו. עם זאת, בפסק הדין הובהר כי פסיקה זו איננה נוגעת לתוקפם של הנישואין אלא לרישומם במישור המנהלי.

 

בני הזוג גמרו אומר להינשא זה לזה וביצעו בין השאר את הפעולות הבאות – חתמו בישראל על יפויי כוח נוטריוני בפני עורך דין (אשר נערך לפי כל הדרישות בהתאם לחוק באל סלבדור), העבירו את המסמכים הרלבנטיים לעורך הדין, וזה העביר את המסמכים לאל סלבדור ובחר שני מיופיי כוח בעצמו (תושבים ואזרחים במדינה הדרום אמריקנית).

 

מיופיי הכוח ייצגו בטקס הנישואין את בני הזוג והצהירו במהלכו כי הללו מעוניינים לבוא בברית הנישואין ולשנות את שם משפחתם. כמו כן, מיופיי הכוח התחייבו, בשם בני הזוג, להסדר הרכושי הכרוך בחיי נישואין. יודגש כי מיופיי הכוח לא פגשו ו\או שוחחו עם בני הזוג מעולם.

 

      קראו עוד בתחום:

 

תעודת הנישואין הגיעה לישראל ובני הזוג תרגמוה לעברית. לאחר תרגום התעודה, פנו העותרים לפקיד הרישום וזאת על מנת לרשום נישואיהם בישראל. בקשותיהם סורבו וזאת משום שהתעודות "אינן קבילות". בני הזוג עתרו, בעקבות כך, לבג"צ.

 

השופטת פרוקצי'ה: הסירוב נעשה שלא כדין

 

שר הפנים החליט, בעקבות העתירה, כי נישואין אשר נערכו באל סלבדור יירשמו בישראל. לאחר זמן מה חזר בו שר הפנים, בעקבות תשובותיהם של גורמים רשמיים באל-סלבדור, וקבע כי אין להכיר בנישואין וזאת בשל חשש מפני זיופים ועבירות על החוק.

 

במהלך הדיון בעתירה בבג"צ הונחה לפני השופטים חוות דעתו של שופט בית המשפט העליון באל-סלבדור. בחוות הדעת קבע השופט הדרום אמריקני כי הנישואין אינם תקפים. עם זאת, חוות דעת הגורסת אחרת, אשר נערכה מטעם הפרלמנט של אל-סלבדור, הוצגה אף היא בפני בג"צ. לפי חוות דעת זו, הנישואים חוקיים ובעלי תוקף.

 

השופטת (בדימוס) איליה פרוקצ'יה קבעה כי אין לאשר את סירובו של פקיד הרישום לרשום את הנישואין בישראל. בפסק הדין נקבע כי על מנת לרשום נישואין בישראל יש להציג הודעה מטעם בני הזוג בצירוף תעודה ציבורית העונה לדרישות החוק. לפקיד הרישום, נקבע, אין כל סמכות לבחון את תקפות הנישואין וזאת כל אימת שלא עולה מתוך הדברים אי נוכנות בולטת לעין או חשש של ממש למעשה תרמית ו\או כזב.

 

פקיד הרישום במקרה דנן לא הוכיח, ולו לכאורה, כי ההודעות והתעודות אשר הוצגו בפניו בכזב מקורם. כמו כן, בני הזוג שלפניי, קבעה השופטת, לא רק שלא כפרו ברצונם להתחתן אלא ביקשו לרשום את הנישואין כחוק.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.