www.what2do.co.il

ביטול צו הגנה על בסיס בדיקת פוליגרף

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/04/2012
ביטול צו הגנה על בסיס בדיקת פוליגרף

האם בית המשפט לענייני משפחה ייתן לאישה ולילדיה צו הגנה מפני אבי המשפחה, או שמא יבוטל הצו בהתבסס על בדיקות פוליגרף אשר נערכו לצדדים? סוגיה זו נדונה בבית המשפט לענייני משפחה במסגרת בקשה שעילתה אלימות במשפחה בין בעל לאישה ולילדים.


בפסק הדין נכתב כי בבוא בית המשפט לבחון טענות הנוגעות לאלימות במשפחה, אשר ננקטת, לכאורה, על ידי הורה במסגרת הסדרי ראיה, קשה לבחון עדות הקורבן מכלי ראשון. כמו כן, הלכה פסוקה היא כי בית המשפט מודע לכך שקיים קושי לבחון את טענות הצדדים ולא אחת מפנה בית המשפט את המעורבים לבדיקת פוליגרף (בהסכמתם).


במקרה דנן, מדובר בבני זוג אשר במהלך נישואיהם נולדו להם שלושה ילדים. השניים החליטו להתגרש ובמסגרת ההליכים בעניין הגירושין נקבע כי האם תהיה משמרונית ואילו האב יזכה להסדרי ראיה. הסדרי הביקורים טרם נקבעו ותביעה בעניין זה תלויה ועומדת בין הצדדים בבית הדין השרעי. במקביל, האישה הגישה כנגד האב שתי בקשות מכוח החוק למניעת אלימות במשפחה.

 

לטענתה, במהלך הדיון בבית הדין השרעי המשיב קילל אותה ואף פגע באמצעות כסא בפניה של בתה הקטינה בת ה-4. כמו כן, האישה טענה עוד כי המשיב עלול לפגוע בה באופן ממשי, אפילו רק מעצם הגשת הבקשה לקבלת צו ההגנה.

 

האישה הוסיפה כי האב לא היה אלים רק כלפיה וכלפי בתה אלא גם נקט באלימות של ממש כנגד הילדים האחרים. לטענתה, הילדים היו חוזרים מהסדרי הראיה אצל האב כאשר גופם חבול. בנוסף, האישה הוסיפה כי למרות שבית המשפט הורה על הרחקתו של המשיב מילדיו ומהעיר נצרת, הנ"ל מפר את צווי בית המשפט ואיננו מקיים את הסדרי הראייה במרכז הקשר (לפי הוראות פקידת הסעד).
 

הגבר טוען: "מדובר בעלילת שווא"

 

הגבר טען כי טענותיה של האישה אינם אלא עלילה אשר מטרתה לזכות ביתרונות שונים בהליך הגירושין. לדבריו, יש לו עדים כי הוא מעולם לא הרים יד על בתו הקטינה. האב הוסיף כי הבת אכן נפגעה מכסא אבל מדובר בתוצאה של משחק עם חברים בסמוך לבית סבה וסבתה. כמו כן, המשיב הוסיף כי הוא מורה ומחנך והינו אדם נורמטיבי ללא עבר פלילי. לדבריו, האישה הינה אחוזת אמוק לרדוף אותו וזאת תוך שהיא מנסה לצבור הישגים טקטיים ומשפטיים בנוגע לתביעת הסדרי הראיה בבית הדין השרעי.

 

      קראו עוד על אלימות במשפחה:


בית המשפט ציין כי היות ומדובר בבקשה למתן צו הגנה המוגשת על ידי אחד ההורים בשם הקטינים, כאשר לא ניתן לקבל עדות מהקטינים משום שהם ילדים רכים (הבוגרת מביניהם כבת 4), דרכו להכרעה איננה פשוטה. העובדה כי מדובר בקטינים בגילאים רכים מקשה עוד על היכולת לגבות מהם עדות אמינה או להתרשם האם משקפים דבריהם את המציאות כפי שהתרחשה בפועל.

 

יתרה מכך, ידוע לכל כי קטינים בגילאים אלו נוטים לחזור באופן מדויק על דבריו של ההורה המשמורן ואין הם מסוגלים להבחין בין טוב לרע. אי לכך, בית המשפט נדרש להכריע כאשר לפניו שתי גרסאות סותרות לחלוטין ועדויות חלשות של בני המשפחה (התומכים כל אחד בקרוב שלו).

 

צו ההגנה יבוטל


מצד אחד, כאשר מועלית בפני בית המשפט טענה בדבר אלימות כנגד ילדים רכים, על בית המשפט לנקוט במשנה זהירות. מצד שני, לא בנקל יינתן צו הגנה כנגד הורה אשר ימנע ממנו לפגוש את ילדיו. קל וחומר הדברים אמורים כאשר ההורה ה"מואשם" טוען לחפותו וסבור כי מדובר במהלך אסטרטגי במסגרת הליכי גירושין כוללים.


לסיכום, בית המשפט קבע כי בדיקת הפוליגרף אשר נערכה בהסכמת הצדדים תהווה חלק נכבד מהחלטתו. בדיקת הפוליגרף מצאה את המבקשת דוברת שקר ואילו המשיב נמצא דובר אמת (הן ביחס ל"אירוע הכסא" והן ביחס להכחשתו את הפגיעה בבתו). כמו כן, דודתה של הקטינה, אחותו של המשיב, נבדקה אף היא על ידי הפוליגרף ונמצאה דוברת אמת. עדה זו העידה כי דבריו של אחיה מהווים תיאור נכון וכנה של התרחשות האירועים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.