www.what2do.co.il

האם פנסיה מוקדמת בגירושין מאוזנת כמו פנסיה רגילה?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/12/2011
האם פנסיה מוקדמת בגירושין מאוזנת כמו פנסיה רגילה?

זכויות פנסיוניות הוכרו זה מכבר כזכויות ברות איזון בהליכי איזון משאבים ובגירושין. מדובר בזכויות אשר מהוות למעשה ביטחון וחיסכון סוציאלי, והן נצברות לטובתו של פלוני במהלך שנות עבודתו. מטרתה של הפנסיה הינה להבטיח את מקור הפרנסה של העובד, ושל בני משפחתו, לעת פרישה.

 

מהו אפוא דינה של פנסיה מוקדמת, אשר ניתנה לאדם בגיל צעיר (בשנות ה-40 לחייו), מבחינת הגירושין? האם זכויות פנסיה בגירושין תקפות גם לגבי זכויות פנסיוניות אשר הינן תולדה של פנסיה מוקדמת? כיצד נבחנת שאלה זו כאשר הגבר יצא לפנסיה ואשתו עודנה עובדת.

 

בתמ"ש 42338-03-10 פ.צ. נ' א.צ, השופט נפתלי שילה סקר את הסוגיה והסיק כי דינה של פנסיה מוקדמת איננו כדין שכר עבודה ועסקינן בפנסיה לכל דבר. השופט נפתלי ציין כי הגישה השנייה, ובה תומכים המצדדים בטענה כי פנסיה מוקדמת הינה כמעין הכנסת עבודה, מסתמכת למעשה על דו"ח משנת 2010 של הוועדה לחלוקת חסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו. בדו"ח זה, אשר נערך על ידי השופט שוחט, נסקרה שאלת מעמדם של התשלומים אשר מתקבלים בפנסיה מוקדמת.

 

      קראו עוד בתחום:


בסעיף 2.2.2 של הדו"ח, ציין השופט שוחט כי במקרה של פרישה מוקדמת אשר ממומנת על ידי המעביד, ניתן לראות את הפנסיה המתקבלת לאחר הפרישה המוקדמת כמעין שכר עבודה ולא כ"קצבת פרישה". הועדה המליצה כי פסק דין אשר נוגע לחלוקת קצבת פרישה לא יחול עד למועד הפרישה לפי החוק, ורק החל ממועד זה הצדדים יתחלקו בכסף.

 

הגישה המרכזית - פנסיה מוקדמת כפנסיה רגילה

 

למרות האמור לעיל, בפסיקותיהם של בתי המשפט לענייני משפחה ניתן היה לראות קו אחיד לפיו פנסיה מוקדמת הינה פנסיה לכל דבר. השופט גייפמן, בתמ"ש 14929/96, קבע כי הפנסיה המוקדמת והפנסיה הרגילה, יהיה מיונם המשפטי אשר יהיה, מהוות נכסי עתודה כלכלית של המשפחה וכתולדה מכך הם נכסים ברי חלוקה ואיזון.

 

מדובר אפוא בהטבות אשר המעביד מעניק לעובד עם סיום יחסי העבודה, כאשר האחרון פורש מעבודתו, ועסקינן בחלק מהרכוש המשותף של בני הזוג. בית המשפט המחוזי, בע"מ (ת"א) 1122/99, אישר את פסק הדין הנ"ל. גם בית המשפט העליון אימץ גישה זו בפסיקתו בע"מ 1018/04. בית המשפט העליון קבע כי פנסיה מוקדמת, בדומה לפנסיה רגילה, הינה "הטבה סוציאלית אשר נועדה לסייע למי שהפסיק לעבוד".


לסיכום,


פנסיה מוקדמת, בדומה לפנסיה "רגילה", תלויה בהיקף עבודתו של המבוטח בזמן הנישואים. אי לכך, מדובר ברכוש משותף אשר בת/בן הזוג יכולים לתבוע איזון בו בעת פרידה וגירושין. אי לכך, גם במידה והבעל פרש במסגרת פנסיה מוקדמת, וגם כאשר האישה עודנה משתכרת בעצמה סכומים נאים, אין בכך כדי לאיין את זכותה של האישה לזכות במחצית מהזכויות המגיעות לבעל מתוקף הפנסיה המוקדמת.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.