www.what2do.co.il

האם האישה זכאית לקבל מחצית מפיצויי הפיטורים של הגבר?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/04/2012
האם האישה זכאית לקבל מחצית מפיצויי הפיטורים של הגבר?

האם אישה תהיה זכאית למחצית מפיצויי הפיטורים של בעלה לשעבר, אשר פוטר יום לאחר מתן הגט? תביעה בעניין זה הגיעה עד לבית המשפט העליון, לאחר שתביעותיה של האישה נדחו בבתי הדין הרבניים. 


בני הזוג נישאו כדת משה וישראל, ובמהלך חייהם המשותפים נולדו להם שישה ילדים. לאחר כשמונה-עשרה שנות נישואין, נפרדו השניים במסגרת הליך הגירושין בבית הדין הרבני. הגבר והאישה הופנו על ידי בית-הדין הרבני האזורי ברחובות להליך גישור, ובסופו של הגישור נערך ביניהם הסכם גירושין. בהסכם נקבע כי חשבונות הבנק שבבעלות כל אחד מבני-הזוג יהיו באחריותם הבלעדית וכי כל הלוואה אישית שנלקחה במהלך שנות הנישואין תשולם על-ידי לוקח ההלוואה בלבד. עם זאת, מחלוקת לגבי פיצויי הפיטורין של הגבר, הגיעה עד לפתחו של בית הדין הרבני הגדול.

 

      קראו עוד בתחום:

 

פיצויי פיטורים - יום לאחר הגט, על סך של 150 אלף שקלים

 

כאמור, הגבר פוטר יום לאחר מתן הגט ממקום עבודתו בו עבד במשך כ-16 שנים, ועם פיטוריו קיבל האחרון כ-150,000 ₪ פיצויי פיטורין. בעקבות כך, הגישה האישה תביעה לבית-הדין הרבני האזורי שכותרתה הייתה "תביעת מדור וכספים שנצברו במהלך הנישואין".

 

אשר לפיצויי הפיטורין, בית הדין קבע שהפיצויים לא היו נושא במחלוקת בין הצדדים, שכן איש מן הצדדים לא ידע על זכאותו העתידית של הגבר לסכום. לדידו של בית הדין האזורי, האישה לא הייתה זכאית לסכום זה, היות וחתמה היא על ויתור בנוגע לכל תביעות עתידיות בהסכם הגירושין.


האישה ערערה לבית-הדין הרבני הגדול כנגד קביעתו של בית-הדין הרבני האזורי וערעורה נדחה. בית-הדין הרבני הגדול קבע בפסק-דינו כדלקמן - "באשר לפיצויי הפיטורים, מאחר והם התקבלו לאחר הגירושין, אין להכלילם בגין החוק האזרחי. הסכמתם של בני הזוג הייתה מפורשת, ולא דובר על פיצויי פיטורים".

 

בית המשפט העליון הופך את ההחלטה


האישה ערערה על החלטת בית הדין הרבני, לבית המשפט העליון אשר הפך את החלטות בתי הדין הרבניים וקבע כי היא זכאית למחצית מהפיצויים. בית המשפט העליון קבע כי פיצויי פיטורים מהווים כספים שנצברו לטובת הגבר במהלך חיי הנישואין.

 

      קראו גם:

 

אי לכך, ובהעדר הסכמה לגבי הסכום בין הצדדים, בית המשפט קבע כי יש לבחון את הסוגיה בהתאם להסדר איזון המשאבים. בית המשפט בחן את הסדר איזון המשאבים וקבע כי האישה זכאית למחצית שווים של פיצויי הפיטורים, אלא אם מתקיימות "נסיבות מיוחדות".


השופטים קבעו כי היות ובני הזוג חיו במשך 18 שנה ביחד, גידלו שישה ילדים והתחלקו בכל הזכויות הסוציאליות האחרות (פנסיה, קופות גמל ועוד), ניכר שלא ניהלו הם הפרדה רכושית. אי לכך, ומתוך העובדה שהאישה נשאה בנטל גידול הילדים במשך כל השנים, זכאית היא לזכויות שנצברו בעבור הגבר במהלך עבודתו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
3 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 2)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.