www.what2do.co.il

הליכי התביעה החלו בארה``ב, האם ישראל הינה פורום נאות לדיון?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 27/02/2011
הליכי התביעה החלו בארה``ב, האם ישראל הינה פורום נאות לדיון?

בתי המשפט בישראל רשאים לדון בתביעות בין בני משפחה, אשר שניהם אזרחי ישראל, במקרים בהם התביעה מוגשת בארץ. כמו כן, הלכה היא כי מרגע שקנתה ערכאה בישראל סמכות שיפוט לדון בתביעה שהוגשה לה, עליה לעשות שימוש בסמכות זו ולהפעילה. עם זאת, קיימים מקרים חריגים בהם בית המשפט רואה עצמו כ"בעל סמכות לא להפעיל סמכותו". אחד מן המקרים הללו הינו היות של הפורום המקומי – "פורום לא נאות" – Forum Non Convenience.

 

      קראו עוד בתחום:


המבחן המכריע בעניין זה הוא - האם הפורום המקומי הינו "פורום טבעי" (Natural Forum) או שמא קיים פורום טבעי זר בעל סמכות. במקרים בהם נטענת טענת "פורום לא נאות", על הטוען אותה להוכיח כי מירב הזיקות האופפות את המקרה נשוא הדיון מצביעות על פורום אחר המתאים יותר לדיון.

בתביעות מסוג זה, בית המשפט רשאי להחליט האם לדון בתובענה, על פי שיקול דעתו ובהתאם לטענותיהם של הצדדים. יש לציין כי רק במקרה בו האיזון בין הזיקות השונות בדיון נוטה באופן ברור לפורום הזר, אז יחליט בית המשפט שלא לדון בתובענה. מן הפסיקה ידוע כי בעידן האינטרנט, הפלאפון, מטוסי הסילון והגלובליזציה, אין להפריז במשקל שניתן לקשייו של נתבע או תובע לבוא עם עדיו לארץ אחרת.

דוגמא לפסק דין

בית המשפט לענייני משפחה נדרש לדון האם הוא בעל סמכות לדון בתביעה רכושית בין בני זוג, כאשר שניהם אזרחי ישראל. עם זאת, במקרה דנן מדובר היה בבני זוג אשר כל חייהם היו בארה"ב, הם היו בעלי נכסים שם, הבעל הגיש בקשה להכרזה על פשיטת רגל בארה"ב ואף התחיל הליך בעניינם בבית המשפט לענייני משפחה במסצ’וסטס.

 

כמו כן, האישה עתרה לבית המשפט בישראל, לא בשביל שידון בעניינים בינה לבין בעלה, אלא שיורה לאחרון לכבד פסקי דין שניתנו במסגרת דיונים בבית המשפט בארה"ב.

 


השופטים ציינו כי הגבר גרר את אשתו לשעבר לישראל, תוך שהוא מותיר אותה מול שוקט שבורה וחובות גבוהים. אי לכך, העובדה שבעיצומם של ההליכים בחר התובע לעזוב לישראל, אין בה כדי להטות את הכף לטובתו בדבר היות בית המשפט הישראלי "הפורום הנכון" לדון בטענותיו. קל וחומר כאשר רכוש הצדדים, המיטלטלין נשוא התובענה, נמצא אף הוא במסצ’וסטס, ארה"ב.

בהתאם לכל האמור לעיל, השופטת קבעה כי בית המשפט בישראל, למרות שהוא בר סמכות לדון בתובענה, איננו הפורום הנאות לעשות כן.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.