www.what2do.co.il

קביעת תאריך למועד איזון המשאבים

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 27/02/2011
קביעת תאריך למועד איזון המשאבים

איזון משאבים הינו הדרך המשפטית לחלק את רכושם של זוגות אשר התחתנו לאחר שנת 1973 (במהלכה נכנס לתוקפו חוק יחסי ממון בין זוג) ולא חתמו על הסכם ממון ביניהם. ברור לכל כי מועד הפרידה הרשמי של בני זוג נשואים הוא הסדרת הגט.


עם זאת, זוגות רבים נפרדים זמן מסוים לפני כניסת הגירושין והגט לתוקף. לעיתים מדובר בתקופות האורכות חודשים ושנים, ובמהלכן פועלים בני הזוג למען שמירת כמה שיותר נכסים באחזקתם לאחר הנישואין. אי לכך, בתי המשפט לענייני משפחה נדרשים לבחון באופן מיומן את מועד הקרע לחישוב איזון המשאבים.

 

      קראו גם:


סע’ 8 לחוק יחסי ממון קובע כי במידה ובית הדין או בית המשפט רואה נסיבות המצדיקות זאת, רשאי הוא לקבוע שאיזון שווי הנכסים (כולם או מקצתם) לא יהיה לפי שווים בשעת פקיעת הנישואין. לדוגמא, במקרים בהם קיים חשש שאחד הצדדים עלול לפגוע בערכם של נכסים משותפים בתקופה שבין הקרע לבין הגט.


כמו כן, בית המשפט רשאי לקבוע כי איזון המשאבים לא יתייחס לנכסים שהיו לבני הזוג זמן פקיעת הנישואין, אלא לנכסים שהיו להם במועד מוקדם יותר.

 

מהו "מועד הקרע"?


הלכה פסוקה היא שסעיפים אלו מקנים לבית המשפט סמכות לסטות ממועד פקיעת הנישואין באופן שאיזון המשאבים ייעשה על פי שווים של הנכסים ברי האיזון נכון למועד מוקדם יותר ממועד פקיעת הנישואין. במילים אחרות, בית המשפט צריך לבחון מהו "מועד הקרע".

 

בדרך כלל, בית המשפט מקבל את הטענה שיש להכיר במועד מוקדם יותר מפקיעת הנישואין, כאשר בני הזוג נפרדו באופן סופי ומוחלט. דוגמא נוספת לכך היא כאשר ישנם סממנים מובהקים אחרים המעידים על קרע סופי, בלתי ניתן לאיחוי ,שבעטיו לא יהא זה צודק לקבוע שכל אחד מהם ממשיך לצבור זכויות ברכושו של האחר.

 


בית המשפט קובע בד"כ את מועד הקרע במקום בו לא הייתה כל תקווה לחידוש מערכת היחסים בין הצדדים והשכנת שלום בית. משמע, לא כל ריב או עזיבת אחד הצדדים את הדירה המשותפת, מהווה מועד קרע לצורך חישוב איזון משאבים.

 

שימו לב, במקרים בהם אחד הצדדים מתכחש להליך הגירושין, למרות שהצד השני פועל נמרצות לכיוון הפרידה, לא מדובר במועד קרע רלבנטי. מועד הקרע נקבע על פי גמירות דעתם של שני הצדדים והבנתם כי קשר הנישואין לא יהיה עוד.

 

כיצד מוכיחים?

 

ככלל, הצד המבקש לקבוע מועד מוקדם יותר שעל פיו יבוצע איזון המשאבים, הוא הנושא בנטל להצביע על נסיבות מיוחדות המצדיקות זאת.

 

סעיף 5א לחוק, שנחקק ביום 12.11.08 עוסק בעניין זה בדיוק. על פי התיקון, כאשר "הוגשה בקשה לביצועו של הסדר איזון משאבים" ובחובה "הקדמת המועד, החוק קבע שלושה מצבים המאפשרים הקדמת מועד האיזון - חלוף שנה מיום שהוגשו סוגים שונים של תביעות משפטיות בין בני הזוג, קרע ביחסים הזוגיים, ואו תקופת פירוד של תשעה חודשים מתוך שנה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.