www.what2do.co.il

אלימות במשפחה: מאסר ממושך ופיצוי גבוה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 27/01/2021
אלימות במשפחה: מאסר ממושך ופיצוי גבוה

אלימות במשפחה: מאסר ממושך ופיצוי גבוה

עובדות המקרה


הנאשם, הורשע לאחר שמיעת ראיות, בשתי עבירות של אינוס, בשתי עבירות של תקיפה בנסיבות מחמירות, בעבירה של התעללות בקטין, בתקיפה הגורמת חבלה ממשית ובעבירה של איומים. בהכרעת הדין נקבע, כי המתלוננת וילדיה הקטינים היו נתונים לחסדיו של הנאשם אשר נהג באלימות קשה שהופנתה כלפי המתלוננת והקטינים ובאיומים לפגיעה גופנית בהם. בשנת 1997 ביצעה המתלוננת ניסיון אובדני לאחר עימות אלים עם הנאשם, אך חייה ניצלו כאשר הקטינים ואמו של הנאשם הגיעו מבעוד מועד למקום והזעיקו את גורמי הסיוע הרפואי.

העונש שנגזר והשיקולים שבבסיסו:

1. המעשים בהם הורשע הנאשם חמורים ומזעזעים על פי כל אמת מידה. המדובר במסכת של התעללויות קשות מצד הנאשם כלפי רעייתו (המתלוננת) וכלפי ילדיו הקטינים, אשר כללו שימוש באלימות קשה, באיומים, בהשפלות ובעלבונות. האוירה בבית תוארה כאוירת טרור ופחד, והנאשם עשה בבני משפחתו ככל אשר עלה על רוחו.


2. הנסיון האובדני אשר נעשה על ידי המתלוננת בשנת 1997 מעיד על מצבה הקשה, עד כי קצה בחייה, מאחר שלא היתה מסוגלת להתמודד עם אלימותו של הנאשם, אשר פגעה בה ובילדיה, פיזית ונפשית כאחד. גם העובדה כי המתלוננת והקטינים הרחיקו לפרק זמן של כ-4 שנים לגיאורגיה, לא גרמה לנאשם לשנות את דרכו, ועם שובם ארצה הוא עלה תוך פרק זמן קצר יחסית על עקבותיהם, וכאשר חזר להתגורר בדירתם בבת ים שב לסורו וביתר שאת. גם הפעם חזר הנאשם להתנהג באלימות כלפי המתלוננת וילדיו, וגם כאן היכה אותם על כל צעד ושעל, איים על חייהם ודיכא אותם עד עפר. לשיא הגיע הנאשם כאשר מעבר להתעללות הפיזית והנפשית, ביצע שני מעשי אינוס חמורים ברעייתו אשר גרמו לה לשטפי דם וחבלות בכל חלקי גופה, וכל זאת מעבר לפגיעה הנפשית שהיתה מנת חלקה.


3. אכן, עברו הפלילי של הנאשם אינו מכביד, אך מתסקיר שירות המבחן עולה כי רמת מסוכנותו לפגיעה בבני המשפחה הינה גבוהה והוא אינו מקבל כל אחריות על מעשיו ואין צריך לומר כי אינו מביע חרטה וצער על הפגיעה במתלוננת ובילדיו. מתסקיר קורבן העבירה הנוגע למתלוננת עולה כי היא וילדיה עודם נתונים בחרדה רבה, ועדיין חוששים מפני הנאשם. מצבה של המתלוננת תואר כמי שנתונה בפוסט-טראומה והיא סובלת קשות מסיוטים וחרדות.


4. בנסיבות אלה, יש להשית על הנאשם עונש מאסר אשר יבטא סלידה ושאט נפש ממעשיו שהם קשים ונלוזים, וישרת בעיקר את עקרון הגמול שבענישה בצד הצורך בהרתעה אישית וכללית מפני ביצוע עבירות דומות.


5. לאחר שביהמ"ש בחן את כלל הנסיבות ונתן דעתו לטיעוני הצדדים, הוחלט לגזור על הנאשם 18 שנות מאסר, מתוכן 16 שנים לריצוי בפועל, שמניינן מיום מעצרו, והיתרה על-תנאי ל-3 שנים לבל יעבור אחת העבירות בהן הורשע בתיק זה. בנוסף יש לחייב הנאשם בתשלום פיצויים בסך 100,000 ₪, שמחציתם לזכות המתלוננת והמחצית האחרת תחולק בין שני ילדיו של הנאשם.

לסיכום,

לאור המעשים החמורים שביצע הנאשם, יש לגזור עליו 18 שנות מאסר מתוכן 16 לריצוי בפועל והיתרה על תנאי ובנוסף תשלום פיצויים בסך 100,000 ₪.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.