www.what2do.co.il

הסדר לאיזון משאבים בין בני זוג בעלי חשבון משותף מלפני החתונה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/04/2012
הסדר לאיזון משאבים בין בני זוג בעלי חשבון משותף מלפני החתונה

כיצד יש לבצע קביעת מועד לאיזון משאבים בין בני זוג בעת גירושין, וזאת כאשר בני הזוג גרו ביחד כשנה לפני שהתחתנו, וכבר אז ניהלו עניינים פיננסיים משותפים לרבות חשבונות בנק? מהו דינה של התקופה לפני הנישואין, והאם במהלכה ניתן היה להגדיר את בני הזוג בתור ידועים בציבור?

 

חמש שנים לאחר חתונה, עלו יחסי הצדדים על שרטון, כאשר הגבר עוזב את הדירה המשותפת (שנתיים וחצי לאחר מכן מתגרשים השניים). בתביעתה הרכושית טענה התובעת להסדר איזון המשאבים עבור הנכסים אשר נצברו ע"י בני הזוג בתקופת חייהם המשותפים. במסגרת תביעה לביצוע חלוקת רכוש, התובעת פירטה את דרישת לחלוקה שווה בנכסים ובזכויות כדלקמן – כספים בחשבון הבנק המשותף, חלוקת הזכויות בדירה הרשומה ע"ש אימו של הגבר בתל אביב וחלוקת הזכויות הסוציאליות אשר נצברו ע"י הצדדים במהלך תקופת חייהם המשותפת.

     
כיצד קובע בית המשפט את המועד לאיזון?

 

מהו אם כן המועד המתאים לקביעת תחילת החלת הלכת השיתוף בין הצדדים, שכן בין השניים לא נחתם לפני הנישואין, במהלכם או במעמד הגירושין הסכם ממון.

כאשר עסקינן בבני זוג החיים יחדיו ללא נישואין יש לבחון במשנה זהירות ובאופן מוקפד ודקדקני - האומנם קיבלו על עצמם לנהוג בשיתופיות מלאה ברכושם טרם שנבוא להחיל עליהם את חזקת השיתוף? ידועים בעניין זה דברי נשיאת בית המשפט העליון, דורית בינייש  – "מהעובדה בלבד, שגבר ואישה חיים ביחד בנסיבות בהן ידועים הם בציבור כבני-זוג נשואים, אין עדיין להסיק שרכוש שנרכש על-ידי כל אחד מהם בנפרד, רכוש משותף הוא". 


      קראו עוד בתחום:


הלכה פסוקה כי הנטל הרובץ על ידוע בציבור הטוען לשיתוף בנכסי בן-זוגו, הוא כבד יותר מן הנטל הרובץ בנסיבות דומות על בן-זוג נשוי, במיוחד כאשר אין מדובר בנכס משפחתי מובהק.

 

גרו ביחד ארבע שנים לפני החתונה, אך נפרדו לתקופה של כשנה


אין ספק כי במקרה דנן, על אף שהצדדים נישאו בשנת 2001, החלו הם לחיות יחדיו כבני זוג לכל דבר ועניין אף קודם לנישואיהם. עם זאת, הצדדים חלוקים לגבי המועד בו יש לראותם כבני זוג ידועים בציבור השותפים אף בזכויותיהם הכלכליות. האישה טענה כי החלו הם לחיות חיים משותפים כבני זוג בשנת 1998, כארבע שנים קודם לחתונתם. הגבר אמנם הודה כי הצדדים הכירו אף קודם לנישואיהם אך הבהיר כי למעשה החלו לחיות כבני זוג לכל דבר ועניין אך ורק בראשית שנת 2000, לאחר נתק שחל ביחסי החברות בניהם כחצי שנה קודם לכן.

 

      קראו עוד בתחום:


יצוין כי בראשית שנת 2000 החלו הצדדים להתגורר יחדיו תחת קורת גג אחת ובחודש יולי 2000 צורפה התובעת כשותפה לחשבון הבנק אשר היה רשום על שמו.

 

יום צירופה של האישה לחשבון הבנק המשותף - יום השיתוף הרשמי

השופט קבע כי מתוך העדויות שהובאו לפניו, ומתוך העובדה, שאינה שנויה במחלוקת, שהיה נתק בין הצדדים עובר לשנת 2000, ניתן לקבוע כי הצדדים החלו לחיות יחדיו כידועים בציבור כשנתיים קודם לנישואיהם. דברים אלו עלו אף מעדותו של הגבר בעצמו - "כשנתיים לפני הנישואין היינו זוג מעבר לחברות". יחד עם זאת, דומה היה כי החלטה מודעת ומושכלת באשר לשיתוף נכסיהם קיבלו הצדדים אך ורק בחודש יולי 2000 עת החליטו לנהל ענייניהם הכספיים בחשבון משותף.

מכל האמור לעיל, קבע השופט בפסק דינו כי יש לראות את חייהם המשותפים כ"ידועים בציבור" מיולי 2000 (יום כניסתה של האישה לחשבון המשותף של הגבר) ועד ליום חתונתם – כאשר על תקופה זו תחול "הלכת השיתוף". החל מיום חתונתם ועד יום עזיבתו של הגבר את הדירה המשותפת, יהיה רכושם מחולק על פי חוק יחסי ממון בין בני זוג. 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.