www.what2do.co.il

דמי שימוש ראויים לאחר הוצאת צו הגנה כנגד הבעל

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 16/11/2010
דמי שימוש ראויים לאחר הוצאת צו הגנה כנגד הבעל

סעיף 31 ו-33 לחוק המקרקעין קובעים כיצד יש לפסוק דמי שימוש ראויים בעקבות שימוש במקרקעין. סעיף 29 לפקודת הנזיקין נוגע אף הוא לדמי השימוש הראויים. כאשר דמי השימוש הראויים עוסקים בדירת מגורים משותפת של בני זוג, ההלכה הפסוקה משאירה שיקול דעת לבית המשפט, אשר בוחן את המקרה בהתאם לנסיבותיו והראיות שמוצגות בפניו. על בית המשפט, במקרים אלו, לבחון אימתי יהיה בן הזוג אשר אינו מתגורר בבית זכאי לדמי שימוש ראויים.

 

בפסק דין זרקא נקבע כי כל אימת שלא נמנע מאחד הצדדים לגור בנכס, אין הוא זכאי לדמי שימוש ראויים. מניעה זו יכולה להיות כאשר בן הזוג שאינו מתגורר בנכס הורחק משם מכוח צו הגנה או החלטה של בית המשפט.

 

בפסק דין זה נקבע כי כאשר אחד מבני הזוג מואס בקשר הנישואין, לא ניתן להכריח את הצדדים להמשיך ולגור תחת קורת גג אחת. עם זאת, אין פירוש זה קובע כי הנשאר בדירה הופך לשוכר בעל כורחו. במילים אחרות, דמי שימוש ראויים ייפסקו לטובתו של בן הזוג העוזב כאשר בן הזוג הנשאר מנע ממנו את השימוש בנכס או השתמש בנכס באופן בלעדי.

 

      קראו גם בתחום זה:

 

מצב נוסף אשר בו לא יישמע בן הזוג בטענת דמי שימוש ראויים הינו כאשר בן הזוג העוזב מערים קשיים בכוונה ומסכל פירוק שיתוף בדירה. עם זאת, העובדה שבן זוג עזב מרצונו את הבית, בעת משבר בחייים המשותפים, אין בה בכדי למנוע דמי שימוש ראויים בן בני זוג. קל וחומר שלא מתקופה של מעתה ועל עולם.

 

בעקבות הלכת זרקא, ניתן בבית המשפט המחוזי פסק דין אשר הוסיף וקבע יש יש להגמיש את ההלכה הפסוקה, במיוחד לאחר כניסתו לתוקף של חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

 

נקבע כי הגמשת הפסיקה תעשה באופן בו כל מניעה כנה, אמיתית ונמשכת, כאשר אין זה משנה מי מבני הזוג יצר אותה, ואשר כתוצאה מכך לא ניתן לומר שהשיתוף במקרקעין יכול להישאר עליהם, תגרום לכך שהצד הנשאר ישלם לשותפו דמי ראויים. ככלל, מיום הגירושין ואילך זכאי הצד אשר איננו מתגורר בבית לדמי שימוש ראויים.

 

דוגמא לפסק דין

 

במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה, נדרש בית המשפט לבחון האם יש לפסוק דמי שימוש ראויים חרף הוצאת צו הגנה כנגד בן הזוג העוזב. הגבר טען כי בחלק מהזמן, בו היה צו ההגנה בתוקף, הייתה העילה להוצא הצו מוגדרת כך – המפגש בין הצדדים מסוכן ומסכן את בריאותם הנפשית של הילדים.

 

אי לכך, לטענתו, הסיכון נוצר מעצם המפגש בין אשתו לבינו, ולא מעצם היותו אדם בודד. השופטת דחתה טענה זו בקובעה כי במידה והמערער היה מעוניין לבטל את צו ההגנה, היה עליו לפנות לכך לבית המשפט. כל אימת שצו ההגנה עמד בתוקף, לא זכאי המערער לדמי שימוש ראויים.

 

 

טענה נוספת אשר השמיע הגבר בבית המשפט הייתה כי צווי ההגנה הוצאו כנגדו במספר הפסקות. עם זאת, לדבריו, הכניסה לבית גם בתקופת ההפסקות הנ"ל נמנעה ממנו על ידי האישה. בין הצדדים לא הייתה מחלוקת כי הגבר עזב את הבית על מנת לגור עם אישה אחרת. אי לכך, הנטל לשכנוע כי רצה הוא לחזור בתום לב להתגורר בדירה הונח על כתפיו. השופטת קבעה כי הגבר לא עמד בנטל הוכחה זה. למעשה, השופטת ציינה כי ניכר מהעדויות שהוצגו בפניה כי הגבר היה מעוניין לשוב לדירה על מנת להלך אימים על האישה ולהאיץ בה לפרק את השיתוף בדירה.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.