www.what2do.co.il

שלילת דמי שימוש ראויים בדירה עקב אלימות הגבר

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/08/2020
שלילת דמי שימוש ראויים בדירה עקב אלימות הגבר

הצדדים בתביעה שלפנינו מנהלים אחד כנגד השני מלחמת חורמה אשר במהלכה הונחו על שולחנות בתי המשפט לענייני משפחה לא פחות מתשעה הליכים שונים. בני הזוג נישאו כדת משה וישראל ומנישואיהם נולדו להם 4 ילדים, שלושה שהנם בגירים, ובת קטינה. במהלך שנת 2004 גבה טורא בין הצדדים, לטענת האישה עקב אלימות הבעל ולטענת הבעל עקב מתן עיני האישה בגבר אחר.

לשני בני הזוג ישנן זכויות בדירה המשותפת ובאפריל 2006 הגיש הגבר תביעה בנוגע לדמי שימוש ראויים הנתבעת בדירה. בנובמבר 2007 הגישה האישה תביעה בגין הוצאת לשון הרע ופיצוי "נזיקי" מתוקף פקודת הנזיקין, כאשר עילות תביעתה התבססו בעיקרן על אירוע מיום 29/1/04 בו לטענתה תקף אותה התובע, יחד עם שותפו, וגרם לה חבלות של ממש (בגין אירוע זה הורשע התובע).


לאחר שניסיונות להשגת פשרה בין הצדדים העלו חרס, החליטו בני הזוג באמצעות ב"כ כי יוותרו על שלב הראיות ומוכנים הם כי ההכרעה בתיק תיעשה על יסוד סיכומים.

 

דמי שימוש ראויים?

באשר לשימוש בדירת בני זוג, ההלכה השאירה שיקול דעת לשופט, על פי הנסיבות אשר לפניו, לקבוע מתי יהיה זכאי בן הזוג שאינו מתגורר בנכס, לדמי שכירות ראויים. מצד אחד, כאשר אחד מבני הזוג מואס בקשר הנישואין אין לחייבו להמשיך לגור עם בן זוגו תחת קורת גג אחת, אולם מאידך, אין זה אומר שבן הזוג הנשאר בדירה הופך באחת לשוכר בעל כורחו.

 

ככלל, דמי שימוש ראויים ייפסקו כאשר בן הזוג השוהה בדירה, השתמש בה באופן בלעדי ומנע, או נמנע כתוצאה משימושו, מבן הזוג השני להשתמש אף הוא בנכס. עם זאת, דמי שימוש לא ייפסקו לטובתו של אדם אשר הורחק מהנכס באמצעות צו משפטי, או במידה והאחרון מערים קשיים על פירוק השיתוף.

 


זאת ועוד, יתכנו מצבים בהם ניתן צו הגנה שלא באשמת בן הזוג המורחק, במקרים כאלה בידי בית המשפט לענייני משפחה לשקול ספציפית כיצד לפרש את משמעות מתן הצו לפי המקובל. צו ההגנה שניתן כנגד התובע (לפני כחמש שנים), למרות שלא הוארך עת פג, נבע מתוך אלימות קשה כלפי אשתו לשעבר, אשר היה בה בכדי לזעזע את השופטת שציינה בזמנו כי הנתבעת הופיעה לפניה כאשר היא חבולה כולה. אי לכך, דחה בית המשפט את תביעתו של הגבר לקבלת דמי שימוש ראויים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.