www.what2do.co.il

כיצד משפיעה בגידה על קביעת מועד הקרע לאיזון משאבים?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 23/02/2012
כיצד משפיעה בגידה על קביעת מועד הקרע לאיזון משאבים?

בית הדין הרבני נדרש לבחון מהו יום הקרע לשם קביעת המועד לעניין איזון משאבים בין בני זוג אשר גבה טורא ביניהם אך נעשה גם ניסיון לשלום בית. מדובר בבני זוג אשר היו נשואים במשך למעלה מ-15 שנה. כשנתיים לפני הגשת התביעה, האישה יצרה "קשר חריג עם אדם זר" אשר עזר בטיפול בילדי הגן בו היא עבדה. הקשר בין האישה לאדם הזר התהדק והאישה הגדירה אותו כ"קרש הצלה".

 

בעקבות מערכת היחסים הנ"ל, הבעל הגיש לבית הדין הרבני תביעה לשלום בית ולחילופין גירושין. הבעל, חרף חשדותיו כי האישה מקיימת מערכת יחסים עם הגבר הזר, ביקש להביא לשלום בית וניסה להחזיר את מערכת היחסים בין אשתו לבינו לתיקונה. במסגרת הדיון בתביעה לשלום בית, בית הדין הרבני הודיע לבעל כי אשתו לא נאסרה עליו בחיי אישות, וזאת למרות שהיא התייחדה באופן מחשיד עם גבר זר.

 

האישה הקפידה, לאורך כל הליכי התביעה, לדחות את חשדות הבעל כלפיה אך דרשה לסיים את קשר הנישואין. בספטמבר 2011 האישה תבעה גט. היא הודתה בבגידה וציינה כי היא מקיימת עם הגבר הזר מערכת יחסים אינטימית. בעקבות כך, בית הדין לעבודה נתן החלטה בעניין והצדדים התגרשו.


האישה טענה כי המועד אשר צריך להיות המועד הקובע לעניין איזון המשאבים הוא מועד הגשת תביעת הגירושין. לטענתה, השיתוף בנכסים חל כל אימת שבני הזוג חיו תחת אותה קורת גג וניהלו חיי משפחה ומשק בית משותף. הגבר טען כי המועד הקובע היה צריך להיות מחודש ינואר 2010, המועד בו החל הקשר הנוכחי של האישה עם האדם הזר.

 

לא מענישים אישה על ניאוף


בית הדין הרבני קבע כי אין להעניש אישה על ניאופה בנטילת נכסיה. נקבע כי הגמרא קובעת באופן חד משמעי כי אישה לא תיקנס בממונה בגין ניאוף וכך גם נפסק בשולחן ערוך. אולם, במקרה הנדון, בית הדין הרבני ציין כי לא מדובר בחלוקה בלתי שוויונית אלא בקביעת מועד לחלוקת הרכוש. על פי לשון חוק יחסי ממון, הנכסים אשר הצטברו לשני בני הזוג במרוצת שנות חייהם המשותפים הינם הנכסים אשר יש לאזן בעת הפרידה. עם זאת, חוק יחסי ממון קובע כי הנישואין בפועל מהווים רק סימן בלבד לתחילתו וסופו של הסדר איזון משאבים.

 

      קראו עוד בתחום:

דהיינו, לא הגירושין בפועל, ואף לא הגשת תביעת גירושין, מהווים בפני עצמם סיבה לזכות באיזון בנכסים שהצטברו במהלך הנישואין. לעניין זה קובע עצם הקרע וסיומה של "ההסכמה בעניין השיתוף בין הצדדים". בית הדין הרבני הוסיף כי "גם אם נותר בביתם של בני הזוג ניהול מוגבל של משק בית משותף לאחר הקרע הסופי, לא תמיד הדבר מהווה סיבה להמשך הזכות לאיזון בנכסים שהצטברו לאחר מועד הקרע ביניהם".

 

הבגידה סיימה את השיתוף


במקרה דנן, בית הדין קבע את מועד הקרע בתור מועד תחילת הקשר בין האישה לבין בן זוגה החדש. הבעל הוכיח את תחילת הקשר על פי שיחותיה היוצאות של האישה בטלפון הנייד, למאהב שהפך להיות בן זוגה. אכן, הבעל ניסה להביא לשלום בית אך לשווא.

 

בית הדין הרבני קבע כי אין נפקא מינה שהבעל ניסה לפייס את אשתו, וזאת כל אימת ששלום הבית לא עלה יפה. "במקרים בהם מתאחה הקרע והמצב חוזר לקדמותו, אין להוציא את תקופת קרע הזמני מכלל השיתוף, היות וחיי נישואין מטבעם עלולים לסבול מעליות ומורדות", נקבע בפסק הדין. עם זאת, משעה שהוכח כי הקשר אשר האישה קיימה עם האדם הזר לא היה זמני אלא נועד הלכה למעשה להחליף את בעלה, הרי שהיא אינה יכולה לזכות בשיתוף בנכסים במקביל ליחסיה עם המאהב.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.