www.what2do.co.il

אלימות מילולית במשפחה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/04/2012
אלימות מילולית במשפחה

התופעה של אלימות במשפחה הפכה למכת מדינה של ממש בשנים האחרונות. אלימות כלפי בני זוג או קטינים מביאה לא אחת לפניה למשטרה והגשת כתבי אישום. כמו כן, מדובר בעניין בעל משמעות במקרה בו בני הזוג פונים למסלול של גירושין. אלימות במשפחה איננה רק אלימות פיסית. החוק בישראל מכיר גם באלימות משפחתית בצורה של אלימות מילולית ואלימות התנהגותית.


אלימות מילולית יכולה להיות נגזרת של אלימות במשפחה והעובדה שהיא מילולית איננה הופכת אותה למותרת. לעיתים, דווקא אלימות מילולית עלולה לגרום לקורבן לנזקים קשים עוד יותר מאלימות פיסית. לדוגמא, אלימות מילולית יכולה לגרום לפגיעה בביטחון ובדימוי העצמי של הקורבן. כמו כן, מיותר לציין כי אלימות מילולית מהווה לא אחת קרקע פורייה להפניית אלימות פיסית לאחר מכן.

 

      קראו עוד בתחום:

 

מחקרים אשר נערכו בעניין זה מראים כי אלימות מילולית כלפי בני זוג פוגעת באופן כמעט ישיר בילדים המשותפים וביחסיהם של הקורבן והמתעלל עם בני משפחתם.


אלימות מילולית במשפחה מתחלקת למספר קטגוריות – קללות (קריאה לקורבן בשמות גנאי), איומים (איום במכות פיסיות או פגיעה כלכלית במידה והקורבן לא יעשה כפי שנדרש ממנו), ביקורת (אמירת דברי ביקורת באופן חוזר ונשנה אשר פוגעים בביטחונו העצמי של הקורבן וגורמים לו לנזקים נפשיים), ביזוי והשפלה (ייחוס תכונות בזויות לנאשם, הכפשת שמו ברבים, ביקורת על יכולתו להתמודד עם מצבים מסוימים) ועוד.


ראיות לאלימות מילולית בבית המשפט ובמשטרה


בניגוד לאלימות פיסית, אשר ניתן לעיתים להציג ראיות מבוססות להתרחשותה (כגון חבלות על הגוף, תיעוד מסמכים רפואיים ועדויות רלבנטיות), קיים קושי מסוים להוכיח אלימות מילולית. לעיתים, העדים היחידים להתקיימותה הם הקורבן, המתעלל ובני משפחה קרובים.

 

כמו כן, פעמים רבות הקורבן כלל אינו מודע לעובדה שמופנית כלפיו אלימות מילולית וישנה תפיסה חברתית מטעה לפיה אלימות מילולית איננה חמורה כאלימות פיסית. המגמה בבתי המשפט ובקרב גורמי הרווחה הינה כי יש להכיר בחומרתה של אלימות מילולית ותלונות לגביה נבדקות באופן רציני ומקצועי.

 

ראיות לאלימות מילולית במשפחה יכולות להיות עדויות של בני משפחה וחברים אשר היו עדים לאירועים או שמעו עליהם ממקור ראשון. כמו כן, ניתן להציג קלטות או מצלמות אשר מתעדות את האירועים. לדוגמא, ניתן להקליט שיחות טלפון מאיימות על ידי שימוש בהקלטה פנימית במכשיר הסלולארי.


כיצד מתמודדים עם אלימות מילולית במשפחה?


ההתמודדות מול אלימות מילולית במשפחה חייבת להיות באסרטיביות ובנחישות. גישה של סלחנות או ניסיון להגיע לשלום בית למרות ההתעללות המילולית עלולה להביא להישנותם של המעשים. לעיתים, ההתמודדות הראויה עם אלימות מילולית תהיה על ידי הגשת תלונה במשטרה ופנייה לגורמים מקצועיים. כמו כן, ניתן לפנות לבית המשפט ולבקש צו הגנה בגין אלימות מילולית כלפי בן זוג.

 


ישנם גורמי רווחה שונים הנותנים מענה למקרים של אלימות מילולית במשפחה כגון מכון ויצ"ו, האגודה למען הילד, התנועה לקידום האישה – נעמ"ת, מוקד עירוני 106, המחלקות הסוציאליות ברשויות המקומיות ועוד. השופט משה אלטר, אשר דן בעניין זה בסוגיה של איומים מצד בעל על אשתו באמצעות הטלפון, כתב בפסק דינו - "תופעת האלימות במשפחה הינה, למרבה הצער, תופעה נפוצה במקומותינו. רבות דובר ונכתב, הן בפסיקה והן במסגרות אחרות, על הצורך בענישה מחמירה ומרתיעה כנגד עברייני אלימות במשפחה. יש לפעול כנגד אלימות במשפחה גם כאשר הנאשם לא פגע פיסית באשתו, אלא באלימות מילולית בלבד, שאין להקל ראש".
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
3.5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 9)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.