www.what2do.co.il

הסכם ממון בין בני זוג גרושים איננו צריך את אישור בית המשפט

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 11/03/2012
הסכם ממון בין בני זוג גרושים איננו צריך את אישור בית המשפט

חוק יחסי ממון בין בני זוג הינו החוק אשר מסדיר את ההסדרים הרכושיים בין בני זוג בנישואין, ובעיקר חלוקת רכוש בעת גירושין. סעיף 1 לחוק זה קובע כי הסכם ממון בין בני זוג צריך להיערך בכתב. סעיף 2 מרחיב את התנאים לעריכתו של הסכם כאמור ומחייב את הצדדים להביא את ההסכם לאישור בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. מהו אפוא דינו של הסכם רכושי שנערך בין בני זוג לאחר הגירושין? האם יש לאשרו בבית המשפט? מהו תוקפו במידה והוא לא אושר לפי סעיף 2 לחוק?


בני זוג התגרשו וערכו ביניהם הסכם פשרה רכושי. במסגרת ההסכם, החליטו בני הזוג לשעבר כי הבעל ירכוש את חלקה של אשתו בנחלה משותפת. בסופו של היום, לא עלה בידו של הבעל לקחת הלוואה מהבנק על מנת לממן את הרכישה. האישה, בעקבות כך, חזרה בה מההסכם הרכושי. הבעל, בתגובה, הגיש תביעה לבית המשפט לאכיפת ההסכם.


כפי שצוין לעיל, בני הזוג נסחו, בהתאם לקביעות שניתנו על ידי בית הדין הרבני, טיוטת הסכם פשרה. במסגרת הטיוטה הוסכם על רכישה של חלקה של האישה בנחלה המשותפת. כמו כן, הוסכם כי יועבר סך של 260,000 שקלים לנושה פלוני, וזאת בעבור מחיקת הערת כינוס נכסים בנוגע למשק. מועד התשלומים נקבע בהסכם אך צוין כי המועד יידחה במקרה של איחור בקבלת ההלוואה שלא באשמת הבעל.

 

הבעל: האישה מנסה לבטל את ההסכם בחוסר תום לב


הבעל טען כי הוא לא הפר את ההסכם ולאחר כישלונו להשיג הלוואה מהבנק, הוא הגיש בקשה נוספת בעניין. לדבריו, לאחר חצי שנה ממועד עריכת ההסכם, האישה הודיעה לו כי במידה והוא לא ישיג את ההלוואה היא תחזור בה מהסכמותיה. לטענת הבעל, הוא ביקש מאשתו להמתין עד לקבלת התשובה מהבנק בעניין הבקשה השנייה, אך לשווא. לטענתו, הבנק אכן אישר באופן עקרוני את ההלוואה לאחר כחודש בלבד. הבעל הוסיף כי הוא קבע עם אשתו פגישה לסגירת ההסכם לאחר קבלת התשובה מהבנק, אך להפתעתו, האחרונה טענה כעת כי מדובר בטיוטה ועל כן ההסכם איננו תקף.

 

      קראו עוד על הסכמי ממון:

 

כמו כן, טען הבעל, האישה פתחה בהליכים לפנותו מהנחלה. במסגרת תביעה אשר הוגשה על ידי הבעל כעת, לבית המשפט לענייני משפחה בנצרת, עתר האחרון לאכיפת ההסכם וכן לעיכוב הליכי פינויו. בתביעתו טען הבעל כי הוא עמד בכל התחייבויותיו לפי ההסכם ופעל ללא לאות לקבלת ההלוואה. לדבריו, האישה ביקשה בחוסר תום לב לסגת מן ההסכם וזאת למרות כי עסקינן בחוזה מחייב.

 

בית המשפט: חוק יחסי ממון לא חל על הצדדים


טענותיה של האישה היו כי היא שילמה לנושה הפלוני את הסכום לפי ההסכם (260,000 שקלים), וזאת מכספי התמורה, אך התברר לה כי החוב גדל בגין פעולות בהליכי ההוצאה לפועל בעניינו. כמו כן, הוסיפה האישה, היות ועסקינן בהסכם בין בני זוג, לא היה די בהסכמה לעקרונות הטיוטה על מנת להופכו לחוזה מחייב. לשיטתה, היה על הצדדים להשיג גם את אישורה של ערכאה משפטית.


בית המשפט קבע כי יש לאכוף את ההסכם ולקבל את התביעה. השופט, אסף זגורי, כתב בפסק הדין כי היות וההסכם נשוא התובענה נערך בין בני זוג גרושים, לא חלו עליו הוראות חוק יחסי ממון (המחייבות את אישורה של הערכאה המשפטית). דהיינו, נקבע כי הסכם בין בני זוג גרושים הינו כהסכם רגיל אשר איננו תלוי ב"הוראה אופרטיבית של בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה".

 

במישור החוזי, נקבע כי הטיוטה במקרה דנן הייתה חוזה מחייב וזאת בהתאם לתוכנה והתנהלות הצדדים לאחר החתימה. צוין כי היה מדובר בחוזה מורכב אשר נגע לאופן תשלום התמורה לצדדים שלישיים ופרטים רכושיים רבים. נקבע גם כי בהתנהלותה של האישה נפל חוסר תום לב ונראה כי האחרונה ביקשה "לשפר עמדות ותנאים" תוך ניצול "הפרות כביכול".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.