www.what2do.co.il

איזון נכסי קריירה בין רואה חשבון ליועצת חינוכית

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/04/2012
איזון נכסי קריירה בין רואה חשבון ליועצת חינוכית

ההלכה הפסוקה קובעת חזקה לפיה "בני זוג החיים בצוותא ומקיימים משק בית משותף הינם שותפים מלאים ושווים בכל הרכוש שנצבר במשך חייהם המשותפים, גם אם הוא רשום רק על שם אחד מהם". הלכה זו קרוייה בעגה המקצועית - הלכת השיתוף - והיא טובה כל אימת שאין ראיות על כך שנתגבשה בין בני הזוג כוונה אחרת. ראשיתה של ההלכה בשנות ה-60 של המאה הקודמת והיא הועמדה, עוד מבראשית, על שילובם של שני יסודות נורמטיביים איתנים - אוטונומיית הרצון של בני הזוג ועקרון השוויון.

 

      קראו עוד בתחום:

 

מוניטין משרדו של הבעל - 700,000 שקלים


כיצד יש לחלק את הנכסים כאשר הגבר מנהל משרד רואה חשבון עצמאי, אשר נפתח מספר שנים לאחר שנישא לאשתו, ואילו האישה עובדת בתור יועצת חינוכית?

 

על מנת לענות על שאלה זו, מינה בית המשפט מומחה מטעמו שהיה אמור לבחון את כושר ההשתכרות של הבעל. המומחה הגיש את חוות דעתו ומתוכה עלה שהמחזור של המשרד עומד על כ-800,000 ש"ח ושווי המוניטין שלו מוערך בסך של 700,000 ש"ח. אשתו לעומת זאת עבדה בתור יועצת חינוכית ולא השתכרה יותר מ-7,000 שקלים בחודש.


השופט ציין כי קיים פער גדול בין הכנסות שני הצדדים, שיש לאזן במסגרת הגירושין. בית המשפט קבע כי לפער זה לא הייתה כל חשיבות בתקופת החיים המשותפים, הואיל וכל ההכנסות נועדו לשימוש בני המשפחה כולה וצבירת נכסיה. עם זאת, אין ספק שכושר ההשתכרות הגבוה יותר של הנתבע נרכש עקב המאמץ המשותף של שני הצדדים.

 

רבע מיליון שקלים בעבור נכסי קריירה

 

השופט ציין שהתובעת תרמה למאמץ המשותף הזה, בכך שהיא שיחררה את בעלה מדאגה למשק הבית ולגידול הילדים ואפשרה לו לפתח את הקריירה שלו כרואה חשבון עצמאי. לאחר הפירוד והגירושין נוצר מצב לפיו לנתבע ישנן הכנסות מעבודה הגבוהות בהרבה משל התובעת, ואף ההכנסות מדמי השכירות בגין כל הנכסים מתחלקות שליש לתובעת ושני שלישים לנתבע.


לאור כל אלה, ולאור העובדה שבמקרה זה ראוי לכלל בדבר תשלום חד-פעמי, בית המשפט קבע כי יש לפסוק לאישה סכום של 250,000 ש"ח נכון ליום פסק הדין. סכום זה משקלל את הפער בפיתוח כושר השתכרותו של כל אחד מבני הזוג עקב הנישואין – על הכנסותיו של הגבר והמוניטין שרכש – והמחויבות שנטל על עצמו מעצם יצירת הפער. 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.