www.what2do.co.il

האם חוזה בעל פה בתוך המשפחה יכול להיות קביל?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 20/05/2012
האם חוזה בעל פה בתוך המשפחה יכול להיות קביל?

תמש 42290/09 ‏ד.י נ' ו.נ

 

סעיף 23 לחוק החוזים (חלק כללי), התשל"ג-1973 קובע את האפשרות לכרות הסכם בעל פה. על פי סעיף זה, הצעה וקיבול בעל פה יכולים להיחשב כחוזה חוקי ותקף. דהיינו, גם הסכמות בעניינים משפטיים (ואף סוגיות רציניות וסבוכות) יכולות לזכות לתוקף על בסיס סיכום "וורבאלי". עם זאת, היות וחוזה בעל פה איננו ברור כחוזה בכתב, לא אחת מתבקש הצד אשר מעוניין באכיפתו להוכיח את עצם קיומו. נטל ההוכחה בעניין זה רובץ על המעוניין באכיפת החוזה.

 

לדוגמא, עליו להביא בפני בית המשפט עדים אשר נכחו בעת עריכת החוזה, או להוכיח כי הצדדים אכן פעלו בהתאם לחוזה לאורך תקופה. הדברים הולכים ומסתבכים כאשר מדובר בחוזה בעל פה בתוך המשפחה. בדומה ליחסים משפטיים אחרים בין בני משפחה (לדוגמא, קיומם של יחסי עובד מעביד בין אב ובנו), גם כאן, בתי המשפט נדרשים לבור את המוץ מן התבן ולבחון את מהותו של החוזה בעל פה ב"זכוכית מגדלת".

 

למשל, פעמים רבות לא ניתן למצוא עדים חיצוניים להסכמים במשפחה וזאת משום שבני משפחה נוטים להשאיר את העניינים הכספיים והפרטיים בתוך כותלי הבית. לא אחת, הוזכרה הפסיקה כי "במקרים מסוג זה, ובמיוחד כשבבני משפחה עסקינן, על בית המשפט להיעזר בראיות אחרות המוצגות בפניו, כדי לחלץ מהם את העובדות".

 

מגורים משותפים עם הורי הכלה

 

במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה, התובע, חתנם לשעבר של הנתבעים, טען כי בין הוריה של גרושתו לבינו נערך הסכם בעל פה באשר לדירה המשותפת אשר הוא רכש עם בתם, אשתו לשעבר, ואשר בה התגוררה המשפחה כולה (התובע, אשתו, ילדיהם, והורי הכלה – הנתבעים). לדבריו, על פי החוזה הנ"ל, הוסכם כי החזרי המשכנתא על הבית יתבצעו באופן הבא – 1,700 ₪ מבני הזוג, ו-400 ₪ מההורים.

 

      קראו עוד בתחום:

 

התובע טען כי משנת 1998 (לאחר שהמשפחה גרה בנכס במשך כארבע שנים) הוסכם כי הוריה של האישה יישאו בהוצאות הכלכלה והחזקת הבית, במקום לשאת בחלקם בתשלום המשכנתא. התובע טען כי חרף כך, בשנים 1999 ו-2000 התברר לו כי "אשתו והוריה הערימו עליו ובמשך כל התקופה התשלומים בגין אחזקת הבית שולמו מכרטיס האשראי של האישה אשר משך כספים מהחשבון המשותף". התובע טען כי הסכומים המדוברים עמדו על כ-82,000 שקלים ועל כן הוא זכאי להחזר של מחצית מהם.

 

בית המשפט הדגיש כי ההורים אישרו בכתב ההגנה שתשלומים בגין חשמל ואחזקת הבית שולמו לעיתים מחשבון הבנק של בתם. במהלך עדותו, אביה של הגרושה אישר כי החלק שלו ושל אשתו במשכנתא עמד על כ-400 ₪. כמו כן, הנתבע אמר כי היות וחלקו במשכנתא היה קטן יותר, והיות והבית נרשם בחלקים שווים על שמם של כל הצדדים (ההורים ובני הזוג), הוא שילם את ההפרש בהוצאות אחזקת הבית ומזון. דהיינו, בית המשפט קבע כי מהעדות הנ"ל כי "ניתן לראות בבירור את עריכתו של חוזה בעל פה".

 

בנוגע למחלוקת הכספית לגופה, אבי הכלה טען כי הוא ואשתו היו רוכשים מזון לבית מדי יום, ואילו בתו ובעלה היו עושים קניות פעמיים בחודש. עם זאת, כנגד טענות אלה הוצגו הוכחו מצד התובע לגבי רכישות מזון שנעשו על ידו גם באופן יום יומי. כעת, הנתבע שינה את גרסתו וטען כי החיים נוהלו כמשק בית משותף והוא ציין כי "חיינו כמשפחה אחת".

 

כמו כן, הנתבע טען כי הוא שילם את מלוא ההוצאות בעבור אחזקת הבית, אך עיון בכרטיס האשראי של בתו העלה תמונה אחרת לגמרי. בסופו של היום, בית המשפט קיבל את תביעתו של התובע וקבע כי הוא היא זכאי למחצית מהסכומים אשר הוצאו על הוצאות אחזקת הבית והמזון בתקופה המדוברת.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הסכם ממון שלא אושר

עקרונית, הסכם ממון בטרם נישואין שלא אושר ע"י הערכאה משפטית הקבועה בחוק ... הינו חסר תוקף משפטי, וככזה לא ניתן לתבוע את קיומו 

מה ניתן להכיל בהסכם ממון?

חשיבותו העיקרית של הסכם ממון היא בהסדרת חלוקת הרכוש והממון בין בני הזוג. באופן זה מוגדרים מראש זכויות ונכסים של כל אחד מבני הזוג ... 

שינוי הסכם ממון

האם ניתן לשנות או לבטל הסכם ממון לאחר שאושר?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.