www.what2do.co.il

הזכות להעלות תביעות עתידיות בהסכם גירושין

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 15/01/2022
הזכות להעלות תביעות עתידיות בהסכם גירושין

התובעת והנתבע נישאו במרץ 76’ ונכנסו להליכי גירושין בשנת 97’. מנשואיהם נולדו שני בנים, שניהם בגירים. ביום 4.5.97 ערכו בני הזוג הסכם גירושין אשר אושר וניתן לו תוקף של פסק דין בבית הדין הרבני. התביעה הוגשה למעלה מ- 5 שנים לאחר מכן ובה עתירה לאזון משאבים עפ"י חוק יחסי ממון בין בני זוג.

פרשנות הסכם נעשית עפ"י אומד דעתם של הצדדים, כפי שהיא משתמעת מההסכם או מתוך הנסיבות ועל פי תכליתו של ההסכם. כאשר לשון ההסכם ברורה וחד משמעית ינתן לה משקל מכריע בפרשנות ההסכם.

 

      קרא עוד:


בכל הנוגע לזכויות הכספיות שבמחלוקת ההסכם נמצא שותק. הזכויות הללו אינן מאוזכרות בהסדר הרכושי שקבעו הצדדים, לא במפורש ולא במשתמע. בניגוד לרבים מהסכמים הנוגעים לענייני גירושין, אותם עושים בני זוג, לא נרשמה בהסכם תניה השוללת הגשת תביעות עתידיות או הוראה הנוגעת למצוי הטענות ההדדיות.

 

מעל לכל אין כל ראיה בהסכם לויתור של מי מהצדדים על חלקו בזכויות כספיות כלשהן. לא למותר להוסיף על היותן של זכויות פנסיה וזכויות עתודה כלכלית בכלל, שצברו בני זוג במהלך נשואיהם, נכסים משותפים ברי איזון, בין שגמלו ובין שטרם גמלו.


מההסכם משתמעת כוונה לחלוקה שווה של כלל הזכויות. פריטי התכולה והמטלטלין חולקו שווה בשווה, עד לאחרון שבהם, וגם מדובר על חלוקה שווה של החסכונות והחובות. הוסף לכך את פירוק השיתוף בדירה ונמצאת למד כי לא היתה כוונה להחריג כל זכות שהיא מכלל הנכסים המשותפים. מאחר וההסכם בכללותו מצביע על עקרון חלוקה שיוויונית של כלל הנכסים, יוצא שנכסים שלא נמנו, לא ברור מה עולה בגורלם. ואם היתה כוונה להוציא זכויות העתודה הכלכלית מהמכסה המשותפת היה צורך להכבד ולרשום זאת במפורש.

 


הנטל להוכיח קיומו של ויתור מוטל על הטוען לו במיוחד כאשר מדובר בויתור שאינו מפורש. ובעניננו לא הרים הנתבע את הנטל. בני הזוג לא מצאו לנכון להסתייע בעו"ד וההסכם נוסח על ידם.

לסיכום,

יש לקבל את התביעה ולהורות כי על זכויות הצדדים כפי שנצברו אצל מעבידתו של כל אחד מהם יש להחיל את הסדר איזון המשאבים הקבוע בחוק יחסי ממון. מועד האיזון יהיה ביום עריכת ההסכם 4.5.97. התובעת והנתבע יאזנו את זכויותיהם הכספיות מכל סוג שהוא לגבי תקופה שתחילתה ביום נשואיהם ועד למועד האיזון.

 

זכויות הצדדים שנצברו במקומות עבודתם השונים בתקופה הרלוונטית מכל סוג כולן בנות איזון. כל אחד מהצדדים זכאי למחצית שווין של כלל הזכויות וכל אחד יזכה בשווי חלקו בזכות הרלוונטית על פי ערכה נכון למועד האיזון.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הסכם ממון שלא אושר

עקרונית, הסכם ממון בטרם נישואין שלא אושר ע"י הערכאה משפטית הקבועה בחוק ... הינו חסר תוקף משפטי, וככזה לא ניתן לתבוע את קיומו 

מה ניתן להכיל בהסכם ממון?

חשיבותו העיקרית של הסכם ממון היא בהסדרת חלוקת הרכוש והממון בין בני הזוג. באופן זה מוגדרים מראש זכויות ונכסים של כל אחד מבני הזוג ... 

שינוי הסכם ממון

האם ניתן לשנות או לבטל הסכם ממון לאחר שאושר?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.