www.what2do.co.il

ויתור מרצון על סעיפים בהסכם גירושין, האמנם?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 21/12/2010
ויתור מרצון על סעיפים בהסכם גירושין, האמנם?

הסכם ממון  והסכם גירושין בין בני זוג הינם הסכמים אשר נועדו לקבוע כיצד בני הזוג מפרידים את רכושם בעת נישואיהם או בעת גירושיהם. האם כאשר אחד הצדדים חותם באופן חופשי על כתב וויתור לאחר עריכת הסכם הגירושין, קיימת לצד זה עילה לטעון שהסכם הגירושין חזק מכתב הוויתור? סוגיה זו נדונה בבית המשפט לענייני משפחה.

 

מדובר בבני זוג אשר חתמו על הסכם גירושין ובמסגרתו הסכים הגבר להעביר לזכותה של האישה סך של 120,000 דולרים לשם רכישת דירה. כשנה לאחר מכן רכש הגבר דירה נוספת ובמעמד החתימה חתמה האישה על כתב וויתור במסגרתו הצהירה כי היא מסכימה שהדירה תירשם על שמו של הגבר בלבד והאחרון עמד בכל התחייבויותיו בהסכם הגירושין כלפיה.


חוק יחסי ממון קובע מספר תנאים לאישורו של הסכם בין בני זוג, אשר אינם מצויים באישור פסקי דין אחרים. לדוגמא, בבואו של בית המשפט לאשר הסכם גירושין, שומה על הערכאה השיפוטית לבחון האם ההסכם נחתם מרצון חופשי והאם הצדדים מבינים את מהותו ומשמעותו המשפטית. בנוגע לשינויים בהסכם גירושין מקפח, הלכה פסוקה היא כי בטרם יאות בית המשפט להכיר בכך, עליו להיווכח שמדובר ברצונם האמיתי של הצדדים.

 

      קראו עוד בתחום:

 

בית המשפט העליון קבע בפסיקתו כי בחינת הסכמי גירושין ופרשנותם נעשית בזהירות רבה. על מנת שצד ייחשב כמוותר על זכותו, יש צורך שהצד השני יראה וויתור חד משמעי, ברור ומפורש. דהיינו, וויתור לא מפורש עלול להיחשב כוויתור שנעשה שלא בגמירות דעת (או למצער להעביר את נטל ההוכחה בדבר גמירות הדעת).

 

מגורים משותפים וכתב ויתור לא מפורש לא סותרים על הסכם הגירושין


במקרה דנן, הנתבע טען כי האישה המשיכה לגור עימו מרצונה גם לאחר הגירושין ובמהלך מגורים אלו התבטל הצורך לתשלום 120,000 הדולרים אשר הוסכם עליהם בהסכם הגירושין. כמו כן, הגבר הציג את כתב הוויתור כראיה לכך.

 

התובעת טענה, לעומת זאת, כי אין בתקופת המגורים המשותפים בכדי לבטל את חובתו של הנתבע לשלם לה את המגיע לה לפי הסכם הגירושין. כמו כן, לטענתה, כתב הוויתור לא היה מפורש ונחתם על ידה מתוך כפיה ואמונה שלמה שהנתבע ידאג למגוריה לאחר רכישת הנכס.


בית המשפט קבע כי יישום המבחנים לביטול סעיפים בהסכם גירושין אשר הובאו בפסיקה קובעים כי התוצאה המחייבת היא שבמועד אישור ההסכם המקורי, סברו שני הצדדים כי צבירת האישה, במסגרת כלל איזון המשאבים מגעת כדי שווי נכס מקרקעין בשיעור 120,000 דולר ארה"ב.

 

"היעלה על הדעת כי המשך המגורים המשותפים מאיין צבירה זו??", נכתב בפסק הדין. בית המשפט הוסיף כי כתב הוויתור לא פירט את הזכויות עליה ויתרה התובעת ולא ניתן לקבוע שמדובר בכוונת הצדדים לבטל את הסכם הגירושין.
 

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הסכם ממון שלא אושר

עקרונית, הסכם ממון בטרם נישואין שלא אושר ע"י הערכאה משפטית הקבועה בחוק ... הינו חסר תוקף משפטי, וככזה לא ניתן לתבוע את קיומו 

מה ניתן להכיל בהסכם ממון?

חשיבותו העיקרית של הסכם ממון היא בהסדרת חלוקת הרכוש והממון בין בני הזוג. באופן זה מוגדרים מראש זכויות ונכסים של כל אחד מבני הזוג ... 

שינוי הסכם ממון

האם ניתן לשנות או לבטל הסכם ממון לאחר שאושר?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.