www.what2do.co.il

האם היכרות בין בורר בהליך גירושין לבין עו``ד הצד השני הינה עילת פסלות?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 22/08/2012
האם היכרות בין בורר בהליך גירושין לבין עו``ד הצד השני הינה עילת פסלות?

האם בורר בהליך הנוגע להסכם ממון צריך לפסול עצמו משום שהוא מתפלל בבית כנסת ביחד עם עורך דינה של האישה? מנכ"ל רשת אופנה אשר מנהל הליכי בוררות מול אשתו לשעבר טוען כי יש לענות על שאלה זו בחיוב. אי לכך, האחרון הגיש בקשה בעניין לבית המשפט לענייני משפחה ברמת גן.

 

      קראו עוד בתחום:

 

המבקש טוען כי הוא נעזר בשירותיו של חוקר פרטי על מנת לברר חשדות בנוגע ליחסים פסולים בין הבורר ובין עורך דינה של גרושתו. לדבריו, ממצאי החקירה הכו אותו בתדהמה. בבקשה נטען כי הבעל לשעבר "איבד את אמונו בבורר והוא מעוניין להביא לפסילתו ולמינוי בורר אחר במקומו". הודגש כי הבורר לא גילה כי יש/היו לו קשרים בעבר ובהווה עם עורך הדין של הצד השני. מנכ"ל רשת האופנה מוסיף כי למרות שהבורר היה צריך לגלות את קשרי בית הכנסת בתחילת ההליך, הוא נמנע מלעשות כן. הבורר מכחיש את הטענות וטוען כי מדובר בניסיון לפגוע ביושרו המקצועי.


פסילת בורר בגין היכרות עם עורך דין, אימתי?


מנכ"ל הרשת טוען בבקשתו כי הוא ניהל שיחה אקראית עם סמנכ"לית השיווק בחברה שלו, אשר מתפללת בבית הכנסת האמור, וזו אמרה לו כי הבורר ועורך הדין מתפללים זה לצד זה ונחשבים ממכובדי המקום. לדבריו, הוא נשמע לעצתה של הסמנכ"לית והפעיל חוקרת פרטית אשר בדקה את הנושא וממצאי חקירתה תאמו לגרסת העובדת.

 

פסילת בורר בהליכי משפחה איננה עניין של מה בכך. ישנה רשימה מצומצמת ביותר של עילות פסלות אשר מאפשרות פסילת בורר, וגם הוכחתן מתקבלת על ידי בתי המשפט לענייני משפחה במקרים חריגים ונדירים בלבד. לא אחת, נפסק בסוגיות כגון דא כי "עורכי דין ושופטים, במדינה קטנה כמו ישראל, מתרועעים זה לצד זה לעיתים קרובות".


דהיינו, כאשר מוגשת בקשה לפסילת בורר בגין קשריו עם עורך דין, בית המשפט נדרש לבחון את "טיב הקשר" והאם הוא העלה חשד של "ניגוד עניינים או משוא פנים". פסילת בורר נעשית אפוא באופן דו שלבי. ראשית, יש להוכיח כי אכן מתקיימים קשרים בעייתיים בין הבורר לבין מי מהמעורבים בפרשה. שנית, יש להוכיח כי הקשר הנ"ל גרם בנסיבות המדוברות להפרת החובה המוטלת על הבורר מתוקף תפקידו.


כסא ליד כסא בבית הכנסת


במקרה דנן, על פי דו"ח החוקרת הפרטית, הבורר ועורך הדין של הגרושה גרים בשכונה בעלת אופי דתי והנושאת "צביון קהילתי סגור". כמו כן, השניים מתפללים בסמיכות זה לצד זה, מזה שנים, בבית הכנסת הקרוב לביתם. בדו"ח הודגש כי מדובר בשני מתפללים היושבים בכיסאות צמודים זה לזה (אחד מאחורי השני). החוקרת הפרטית טענה כי הבורר ועורך דינה של האישה מיודדים, משוחחים מדי פעם ויש ביניהם היכרות אמיתית. יתרה מכך, צורפו תמונות אשר ניתן היה לראות מהן ניהול שיחות פרטיות בין השניים, גם בתאריך שלאחר שלב הגשת הסיכומים בהליך הבוררות דנן.


כפי שצוין לעיל, הבורר מכחיש את הטענות מכל וכל. לדבריו, הוא אכן מתפלל עם עורך דינה של הגרושה אך מדובר בבית כנסת בו מתפללים למעלה מ-100 אנשים. כמו כן, לטענתו, אף אחד מהמתפללים איננו נמנה על חבריו והוא אינו מבאי ביתו של עורך הדין המכובד. הבורר טען כי הבקשה הייתה למעשה ניסיון להלך עליו אימים לפגוע ביושרו המקצועי.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הסכם ממון שלא אושר

עקרונית, הסכם ממון בטרם נישואין שלא אושר ע"י הערכאה משפטית הקבועה בחוק ... הינו חסר תוקף משפטי, וככזה לא ניתן לתבוע את קיומו 

מה ניתן להכיל בהסכם ממון?

חשיבותו העיקרית של הסכם ממון היא בהסדרת חלוקת הרכוש והממון בין בני הזוג. באופן זה מוגדרים מראש זכויות ונכסים של כל אחד מבני הזוג ... 

שינוי הסכם ממון

האם ניתן לשנות או לבטל הסכם ממון לאחר שאושר?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.