www.what2do.co.il

סמכות השיפוט לעניין הנושאים שנכרכו בתביעת הגירושין

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/07/2020
סמכות השיפוט לעניין הנושאים שנכרכו בתביעת הגירושין

הצדדים לתיק זה, הינם בני זוג אשר נישאו זה לזו כדמו"י ומנישואיהם נולדו להם שלושה ילדים. יחסי בני הזוג נקלעו למשבר אשר הוביל החל מחודש נובמבר 2007 להגשת תביעות הדדיות לבית המשפט לענייני משפחה בכפר סבא ולבית הדין הרבני האזורי בפ"ת. בתאריך 2.6.08, ניתנה ע"י כב’ ביה"ד הרבני, החלטה מפורטת ומנומקת בה נקבע כי כב’ ביה"ד קנה סמכות שיפוט בכלל הנושאים שנכרכו בתביעת גירושין שהגיש המבקש כנגד המשיבה.

 

חרף החלטתו של כב’ ביה"ד הרבני מיום 2.6.08 בעניין קנייתו את סמכות השיפוט בנושאים שנכרכו בתביעת הגירושין, עמדה המשיבה והגישה לביהמ"ש לענייני משפחה שתי תביעות חדשות כדלהלן: תביעה המתייחסת לענייני הסדרי ראיה לילדים, ותביעה תחת הכותרת: "תביעה רכושית המוסבת לזכויות במוניטין, כושר השתכרות עתידי, ונכסי קריירה".


דיון בעניין התביעה לסדרי ראיה

בפסיקה מוכרת אומנם זכותם של הקטינים להגיש תביעה עצמאית למשמורת, באמצעות אחד ההורים או באמצעות מנגנון של "ידיד קרוב" הקבוע בסעיף 3(ד) לחוק ביהמ"ש לעניני משפחה,וזאת במקרים בהם נקבע עניין המשמורת ע"י כב’ ביה"ד הרבני מכוח הסכמה שהושגה בין ההורים במסגרת הסכם הגירושין ביניהם.

 

אולם ההלכה המשפטית הינה כי אם ביה"ד קנה סמכות לדון בתביעת המשמורת מחמת היותה כרוכה בתביעת גירושין, אזי נשללת האפשרות להגשת תביעתם העצמאית של הקטינים בעניין משמורתם לביהמ"ש. מכאן שבעניינינו אין בסמכות ביהמ"ש לענייני משפחה לדון בתביעה החדשה לסדרי ראיה אשר הוגשה על ידי האם, בשם הקטינים.

דיון בעניין התביעה החדשה לנכסי קריירה

עפ"י סע’ 5(ג) בחוק יחסי ממון בין בני זוג, נכסי בני הזוג לצורך איזון משאבים, כוללים בחובם בין היתר זכויות פנסיוניות, פיצויי פרישה, ואף את נכסי הקריירה והמוניטין שהמשיבה מבקשת להתייחס אליהם בתביעתה ה"חדשה". בנוסף, בבחינת עמ’ 9-7 לתביעת הגירושין עולה כי המבקש כרך במפורש את נושאי הרכוש במלואם. יתרה מזאת, העדר פירוט מלא של כל הסעדים במסגרת תביעת גירושין כרוכה, אין בו כדי לשלול את סמכות ביה"ד הרבני בנושא הרכוש, וניתן לתקן את החסר במהלך הדיון. יתר על כן, קשה לצפות מהבעל כי הוא יציין את נכסי הקריירה או את המוניטין שלו בכתב התביעה בביה"ד הרבני, כאשר הוא כופר לחלוטין בטענה כי יש לו נכסי קריירה, תוך שהוא טוען כי הוא אך טכנאי שיניים.

 

      קראו עוד בתחום:


גם מטעמים של מדיניות שיפוטית ראויה לא יהיה זה ראוי או נכון לפצל את ענייני הרכוש של הצדדים בין ערכאות שיפוטיות, באופן העלול לגרום לפסיקות סותרות שפגיעתן קשה. לסיכום, בקשת המבקש לסילוקה על הסף של התביעה לנכסי קריירה מתקבלת בזאת, ויש להורות בזאת עפ"י תקנה 101(ב’) לתקנות סדר הדין האזרחי, על העברתה לכב’ ביה"ד הרבני האזורי בנתניה, אשר קנה סמכות לדון בענייניהם הרכושיים של הצדדים. כן תועבר לכב’ ביה"ד הרבני האזורי בנתניה, מכח אותה תקנה ומאותו טעם, התביעה בעניין סדרי ראיה שהוגשה, משסמכות הדיון בעניין משמורת הקטינים מצויה בידי כב’ ביה"ד.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.