www.what2do.co.il

תביעה לגביית מזונות קטינים מהורי האב

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/04/2012
תביעה לגביית מזונות קטינים מהורי האב

בית המשפט נדרש לדון בתביעה שהוגשה על ידי קטינים ואמם בעבור מזונות הילדים, נגד הורי האב היות והגבר אינו נושא בנטל. אם הקטינים ואביהם התגרשו וחתמו על הסכם גירושין בבית הדין הרבני האזורי. במסגרת הסכם הגירושין התחייב האב לשלם את מזונות ילדיו על סך של 2,400 שקלים בחודש.

 

עם זאת, לאחר הגירושין, ניתק האב כל קשר עם ילדיו, התחמק מתשלום המזונות, ולמרות שהגירושין נכנסו לתוקפם ב-2007, נגבה ממנו רק תשלום אחד בינואר 2008. בנוסף, במהלך שנת 2008 נעצר האב בגין אי תשלום מזונות, ישב במאסר במשך חמישה ימים והשתחרר מבלי ששילם מזונות.


התובעים, הקטינים ואמם, טענו כי קמה להם זכות לתבוע מזונות מהורי האב, לנוכח העובדה שהאם איננה מצליחה לגבות את המזונות מהחייב. כמו כן, התובעים טענו שהורי האב הינם בעלי מסוגלות כלכלית שכן נתנו הם לאם ובעלה, בעת הנישואין, מתנה בסך 15,000$ לצורך רכישת דירה. התובעים ציינו שהמתנה הוחזרה לנתבעים בעת הגירושין, ולולא הייתה להם אפשרות כלכלית, לא היו יכולים הם מלכתחילה להעניק לזוג מתנה זו.

 

      קראו עוד בתחום:

 

הורי האב טוענים - איננו מסוגלים לשאת בנטל


הנתבעים טענו שבנם (האב) נאלץ להפסיק לשלם מזונות לאחר שלא הצליח לממש את הסדרי הראיה עם הקטינים. הסבים הוסיפו שבנושא הסדרי הראיה הגיש האב מספר תלונות לביה"ד ולמשטרה, ולמעשה נאלץ להפסיק לשלם המזונות עד אשר יוברר הדבר בבית הדין הרבני. עוד טענו הורי האב כי דין התביעה להידחות משום שהאם לא מיצתה את כל ההליכים נגד בנם, כנדרש על פי החוק.


בית המשפט לענייני משפחה קבע כי דין התביעה להידחות וזו ממספר טעמים. ראשית, התובעים לא השכילו להוכיח שיש ביד הנתבעים בכדי לספק מזונותיהם, לאחר שסיפקו צרכיהם שלהם ושל ילדיהם הגרים עימם (שלושה קטינים ואחד בגיר).

 

שנית, אמנם מצבם הכלכלי של התובעים קשה והם סובלים ממחסור, אך התובעת העידה בבית המשפט שהיא עובדת ונעזרת בהוריה כדי לשרוד מבחינה כלכלית. בנוסף, לקראת סופו של ההליך, התברר שהאם מקבלת מזונות בעבור הילדים, החל מיום 1.3.09, באמצעות המוסד לביטוח לאומי.

 

      קראו גם:

 

לפיכך ניתן היה להסיק שהכנסתה החודשית, על אף שהיא נמוכה, גדלה בזכות זאת. כמו כן, הוכח שסכום המזונות שהסכימה עליו עם אבי התובעים במסגרת הסכם הגירושין משולם, למעשה, על-ידי המוסד לביטוח לאומי, אשר רשאי לגבות את הכספים מהחייב (באמצעות ההוצאה לפועל).

 

גביית מזונות מהסבים, אימתי?


יש לציין כי באופן עקרוני, לו היו התובעים מוכיחים כי הנתבעים הינם אנשים אמידים, גביית המזונות באמצעות המוסד לביטוח לאומי לא הייתה מהווה מניעה לחייב הנתבעים במזונות התובעים. זאת משום שאין להטיל נטל תשלום המזונות על הקופה הציבורית, כאשר מי מבני המשפחה החייבים במזונות הקטינים, יכולים לשלמם.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.