דחיית תביעה להגדלת מזונות שנפסקו בפסק דין


דחיית תביעה להגדלת מזונות שנפסקו בפסק דין

תביעת מזונות היא תביעה המוגשת על ידי אדם נגד בן זוגו לשעבר במטרה לקבל כספים מדי חודש אשר יעזרו לקיומו. לרוב מדובר בתביעה למזונות הילדים, אשר האדם אשר הם מצויים במשמורתו תובע מההורה האחר להשתתף בהוצאות גידולם.

 

בהליך גירושין בין גבר ואישה חולקה המשמורת על הילדים באופן ששניים מהם הועברו למשמורת האב והאחרים (אשר הם התובעים בתביעה שלהלן) הועברו למשמורת האם. בתביעה קודמת דרשה האם בשמם של ילדיה, כי יש לחייב את האב להשתתף בהוצאות החינוך, הבריאות, המדור והבית בסכום גבוה ובית המשפט פסק לך סכום נמוך בהרבה. בית המשפט קבע כי אינו מוצא לנכון להגדיל את סכום המזונות שקבע בפסיקתו הקודמת.

 

בית המשפט ציין, כי עצם העובדה שהתקבל פסק דין שקבע גובה מסוים למזונות, אינה יוצרת חסם סופי ומוחלט וניתן לקיים התדיינות נוספת לצורך בחינת השאלה האם יש להגדיל את סכום המזונות. אך התנאי לכך הוא שהתקיים שינוי מהותי בנסיבות.

 

שינוי נסיבות אימתי?

 

הנטל להוכחת העובדה שחל שינוי בנסיבות מוטל על האדם המבקש לשנות את גובה המזונות, במקרה דנן - האם אשר תבעה את הגדלת המזונות. ככלל, שינוי פסק דין שניתן בעבר יבוצע אך ורק במשורה במקרים נדירים ובהתקיימותם של שלושה תנאים מצטברים:
א. לא צודק להשאיר את פסק הדין הקודם על כנו לאור השינוי שחל בנסיבות.
ב. בפסק הדין הראשון נותר פתח כלשהו לשינוי אשר הצדדים הסכימו לו, מפורשות או במשתמע.
ג. מבקש השינוי נוהג בתום לב ובניקיון כפיים.

 

בית המשפט קבע כי העובדה שחלף זמן ממתן פסק הדין הראשון אינו בהכרח מעיד על כך שיש שינוי נסיבות מהותי שמצדיק הגדלת סכום המזונות. כמו כן, האישה לא הוכיחה שחל שינוי ביום הגשת התביעה. גם אם היה שינוי במהלך הזמן שממתן פסק הדין הראשון ועד הגשת התביעה, היום הקובע הוא יום הגשת התביעה וביום זה המצב לא היה שונה מהמצב שהיה בעת מתן פסק הדין הראשון.

 

בנוסף, האישה הצביעה על פערים לכאורה בין הכנסותיה ובין הכנסותיו של הגבר, אך פערים אלו היו קיימים גם בעת מתן פסק הדין הראשון ולכן אין כל שינוי בנסיבות. לאור כל אלו, נדחתה תביעתה של האישה. בנוסף הדגיש בית המשפט, כי מכוח סעיף 75 לחוק בית המשפט יש לבית המשפט סמכות לתת כל סעד שיימצא לנכון בנסיבות העניין שבפניו.

 

לסיכום, קיימת אפשרות להגיש תביעה להגדלת מזונות ילדים שנקבעו בעבר, אך בכדי לזכות בה נדרש על התובע להוכיח, כי התקיים שינוי משמעותי בנסיבות ובאורח החיים של הילדים, אשר מצדיק את הגדלת המזונות.
 


לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


פניה ללא התחייבות

מאמרים נוספים בתחום
קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם.

 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ? 
 

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כל קטין זכאי לתשלום בעבור מזונותיו וזאת מבלי להתייחס כלל לשאלה האם הוריו נשואים, האם אביו מכיר בו או אפילו במידה ואביו נשוי לאישה שאיננה אימו. תביעה למזונות הילדים תידון בבית המשפט לענייני משפחה, וזאת במידה ולא הסכימו שני הצדדים לדון בה בבית הדין הרבני...

 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

הגבר פשט את הרגל? הילד צריך טיפולים רפואיים? האישה רוצה לעבור לבית גדול יותר? בית הספר יקר יותר מהצפוי? האם ניתן לשנות פסק דין מזונות?

 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות? 
 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד...

 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד...

 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה?

 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ?

 

חוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות), התשי"ט 1959

החוק לתיקון דיני המשפחה עוסק בתשלום דמי המזונות, ומסדיר כללים לגבי ההיקף שלהם, הבטחתם, מתי ועל מי הם חלים ועוד. 

 

גניבת זרע

מה קורה אם הקטין תובע את אביו למזונות, והאב מנסה להתנער מחובת מזונותיו בטענת "גניבת זרע" ? 
 

חיוב האב בתשלום מזונות קטינים

ככלל, חובתו של האב לשאת במזונות ילדיו הקטינים, אולם, אין זאת אומרת שעליו להתמודד לבדו במערכה... 

בדיקת רקמות לאור החוק החדש

האם ישנה סמכות לבית המשפט לענייני משפחה על פי החוק החדש להורות על ביצוע בדיקת רקמות לקטין לשלילת או קיום אבהות, כאשר אחד מהוריו של הקטין מתנגד לכך? 

קביעת אבהות, אימתי?

מהי קביעת אבהות? מדוע היא כל כך חשובה? כיצד מוכיחים אבהות? מה המשמעות של סירוב לבדיקה ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר. 

אישה אמידה ותשלום מזונות ילדים

מי חייב במזונות? מה קורה במקרה והאישה אמידה ובעלת נכסים וממון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

מהו הסכם שלום בית?

לעיתים בני זוג נשואים אשרו גמרו אומר להתיר את ברית הנישואין, מחליטים לחתום על הסכם שלום בית על מנת להעניק הזדמנות נוספת ואחרונה לתא המשפחתי בטרם יפורק לחלוטין. הסיבות לניסיון להגיע לשלום בית נובעות לעיתים מאהבה, מנוחות או משיקולים זרים – ומדובר למעשה בפנייה של בני הזוג לגורמים חיצוניים על מנת להסדיר וליישב את המחלוקות ביניהם... 

ידועים בציבור - נסיבות שונות וראייתן בעיני הפסיקה

בבואו של בית המשפט לקבוע האם יש להכיר בבני זוג כ"ידועים בציבור" על השופט מוטל להתבונן בכל מקרה לגופו מבעד למשקפיים חשדניות, שכן לא כל זוג הגר תחת קורת גג אחת, דינו כדין זוג ה"ידוע בציבור"...

 המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.