www.what2do.co.il

האם אשה שיזמה את הגירושין זכאית למלוא סכום הכתובה?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 01/05/2014
האם אשה שיזמה את הגירושין זכאית למלוא סכום הכתובה?

לאחר הגירושין פנתה האשה לבית הדין הרבני האזורי בפתח תקווה, במטרה לקבל את כתובתה בסך 101,000 דולר. בית הדין נדרש להכריע האם האשה זכאית לקבל את מלוא הסכום.

 

בני הזוג נישאו בחתונה אזרחית בארצות הברית בשנת 2007. לאחר כשנתיים עלו ארצה ונישאו שוב כדת משה וישראל. בעקבות טיפולי הפריה נולדה בתם היחידה, שכיום היא בת שנה וחצי.

כעשרה חודשים לאחר שעלו לישראל, האשה הגישה את תביעת הגירושין ובחודש אפריל 2013 הצדדים התגרשו, כאשר הוסכם ביניהם כי תביעת הכתובה תתברר לאחר הגירושין.

 

הבעל התמכר לצפייה בסרטים פורנוגרפיים

 

לטענת האשה, בעלה סובל מהפרעות התנהגותיות ויש לו חשש גדול מיחסים אינטימיים. בתחילת הקשר הם היום מקיימים יחסים פעם בחודשיים, בהמשך עבורו לקיים יחסים פעם בארבעה חודשים, עד שהיחסים דעכו לגמרי.

 

האשה הטילה את האשם בבעלה, שלטענה נמנע מקיום יחסי אישות, בשל התמכרותו לצפייה בסרטי פורנו. בעקבות הקשיים בקיום היחסים הבעל פנה לטיפול וקיבל מרשם לכדורי ויאגרה, אך לדבריה, הוא לא הקפיד ליטול אותם.

 

האשה טענה כי חרף הקשיים, היא ניסתה לשקם את חיי הנישואין והחליטה להינשא שוב בארץ. אך הניסיון לא הצליח ולמעלה משנתיים שהם ישנים בחדרים נפרדים ואינם מקיימים יחסי אישות. עוד הוסיפה כי בעלה התעלל בה מילולית, כינה אותה בשמות גנאי ולא דאג לצרכיה.

 

לאחר שהשיגה אזרחות אמריקאית רצתה להתגרש 

 

מנגד הבעל הכחיש את המיוחס לו, וטען כי לאורך כל חיי הנישואין אשתו קראה לו בשמות גנאי, היא זרקה עליו חפצים שונים ואף הכתה אותו פעמים ספורות. לאחר שלוש שנים שהיו נשואים, היא חשפה בפניו שהיא סבלה מאלימות בילדותה והיא לא פגשה את אביה במשך שלושים שנה. לטענתו, משקעי העבר האלים, השפיעו על מערכת היחסים שלהם.

 

עוד טען הבעל, כי היא נישאה לו רק כדי לקבל אזרחות אמריקאית, ולאחר שהשיגה את האזרחות, היא בחרה לחיות בלעדיו. הבעל הודה כי הוא צפה בסרטים פורנוגרפיים, מכיוון שחיי האישות לא היו תקינים. אך ציין כי הבעיות ביחסים לא היו מעולם אצל נשים אחרות, אלא רק עם אשתו. והוסיף שהוא ביקש ממנה מספר פעמים לערוך שלום בית, אך היא סירבה.

 

האשה יזמה את הגירושין לכן אינה זכאית למלוא סכום הכתובה

 

בית הדין קבע כי טענות הצדדים בגין האלימות הן טענות הדדיות. הבעל הודה כי קרא לאשתו בשמות גנאי והאשה הודתה כי היא שפכה על בעלה מים וזרקה מאפרה לכיוונו. אך עם זאת, האשה בחרה להינשא שוב לבעלה בארץ, חרף כל הבעיות האינטימיות והקשיים, שהיו ידועים לה כבר מתחילת הקשר. זאת בניגוד לטענתה כי היא רצתה להתגרש כבר המון שנים.

 

עוד קבע בית הדין, כי מאחר והאשה יזמה את הגירושין, היא מפסידה את כתובתה. אך עם זאת התחייבות הבעל לכתובה היא מוחלטת והוא הודה בבעיות ביחסי האישות , לכן יש מקום לחייבו בסכום חלקי של הכתובה. לבסוף נפסק כי האשה תקבל רק 300 שקל עבור הכתובה.

 

תיק ‏914652/2‏ 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.