אלימות במשפחה - צו הגנה


אלימות במשפחה - צו הגנה

לעיתים מקרים של אלימות קשה, פיסית או נפשית, בתוך המשפחה, מביאה את אחד מבני המשפחה לבקש מבית המשפט שיעניק לו צו הגנה כנגד בן המשפחה האלים. צו הגנה זה, מהווה למעשה עזרה ראשונית כנגד האלימות ומטרתו אף למנוע אלימות משפחתית בעתיד. על פי רוב מהווה המצאת צו ההגנה סיבה להסלמת מערכת היחסים בין הצדדים במשפחה. עם זאת, הסלמה זו לעיתים היא "בעלת יתרונות", משום שהיא מעודדת הגשת תביעות הדדיות והבאת הסכסוך לידי פיתרון של הפרדה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

יש לשים לב כי בעת הבקשה לצו הגנה, סביר להניח שתוגש תביעה שכנגד על ידי בן המשפחה המכה. למשל, במקרים בהם הצד המכה הינו בן הזוג, רצוי לשקול גם ייעוץ עם עורך דין והגשת תביעה לבית המשפט לענייני משפחה מתוקף "מרוץ הסמכויות".

 

למי יש את הסמכות להוציא צו הגנה?


את צו ההגנה יכולות להמציא בעבור המבקש שלוש ערכאות משפטיות – בית המשפט לענייני משפחה, בית משפט השלום ובית הדין הרבני. במסגרתו של הצו ניתן לבקש סעדים קיצוניים כגון הרחקת בן המשפחה מהבית ואיסור הגעה למרחק מסוים מן הבית (גם במקרים בהם בן המשפחה המורחק הינו בעל זכויות במקרקעין). על בן המשפחה המורחק נאסר לפעול בכל דרך המונעת או מקשה על השימוש של בן המשפחה הנפגע בנכס, לרבות במקרים בהם הוא בעלים בנכס.


יש לציין כי בית המשפט יכול להמציא צו הגנה הכולל מתן ערובה כנגד התנהגות טובה, או כל הוראה אחרת הנראית לבית המשפט (לדוגמא, קבלת טיפול בהתאם להמלצה של פקיד סעד).

 

לא כל מתיחות תביא להוצאת צו


צו ההגנה יכול להינתן לבן הזוג הנפגע גם במעמד צד אחד ובאופן מהיר. עם זאת, יש לציין כי בתי המשפט לא ימציאו צו חריף זה בכל מקרה של מתיחות בין בני הזוג. בתי המשפט יודעים כי מקרים בהם מדובר בגירושין בין בני זוג, ישנה מתיחות ביניהם העלולה להתפרש כאלימות, ועל כן בית המשפט ממציא צווי הגנה רק במקרים בהם הוא רואה לנכון, תוך שלילת כל האפשרויות האחרות.

 

פעמים רבות נשענת הבקשה להמצאת צו ההגנה על אירועים אשר ארעו במעמד שני הזוג כאשר היו לבדם. על מנת להגדיל את סיכויי בית המשפט להמציא את צו ההגנה, ישנה חשיבות ראייתית האם הוגשה תלונה במשטרה בגין אלימות ואו האם פנה הצו המבקש את ההגנה לקבל טיפול רפואי.


מן הפסיקה ידוע:

"נכון שאין לתת בקלות יתר צווי הגנה מאחר והם פוגעים במי שניתן נגדו הצו, אולם מצד שני אין לשכוח שהחוק חוקק על מנת למנוע אלימות במשפחה ולאפשר מגורים ללא חשש מאלימות, איומים, התעמרות, פגיעה נפשית או התנהגות אשר אינה מאפשרת לבן משפחה ניהול סביר ותקין של חייו. מי שפוגע פגיעות אלה לא יכול לטעון שזכותו הקניינית נפגעת".

 

      קראו גם:


מה יש לעשות במקרים שמופר צו ההגנה?


מקרים בהם בן הזוג המורחק מפר את צו ההגנה שהומצא כנגדו, בן הזוג שנפגע חייב לדווח על כך באופן מיידי למשטרה, על מנת שזו תשלח ניידת למקום בכדי לאכוף את הצו. יש לציין כי צו הגנה דינו כדין פסק דין מבית משפט, אי לכך – לא יכול הצד אשר ביקש את הצו "לוותר" על קיומו של הצו ובכך להתיר הפרתו.


מהו תוקפו של צו ההגנה?


בית המשפט ממציא בעבור בן הזוג הנפגע צו הגנה ראשוני למשך 90 יום, כאשר בסופם מתקיים דיון בבית המשפט ונידונה השאלה האם יש להאריך את תוקפו של הצו. צו הגנה יכול להיות מוארך בשלושה חודשים בכל דיון, וניתן להאריכו גם עד לתקופה של שנה. עם זאת, כל הארכה של הצו בחצי שנה ומעלה תלויה ב"נימוקים מיוחדים וחריגים" שיוצגו בבית המשפט.
 


לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


פניה ללא התחייבות

מאמרים נוספים בתחום
המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

במידה ושני בני הזוג מסכימים לצורך בפירוק החבילה, יכולים הם להיפרד על ידי חתימה משותפת על הסכם גירושין. כאשר אין המצב מאפשר חתימה הדדית על הסכם שכזה, יכולים הצדדים להיפרד תוך כדי הגשת תביעת גירושין ובכך להעניק למערכת המשפטית את הסמכות לברר את המחלוקות ביניהם...

 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת". 

 

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט ... 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד...

 

הסכם גירושין

על הסכם שלום בית ולחילופין גירושין והסכם יחסי ממון גירושין ... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה?

 

פירוק שיתוף בדירה

במהלך הליך גירושין, אחת השאלות העיקריות שמתעוררות היא האם דירת מגורי בני הזוג תימכר או תישאר לשימושו של אחד מבני הזוג ...

 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ?

 

חוק בית המשפט לעניני משפחה, התשנ"ה-1995

החוק לעינייני משפחה, קובע את התחומים בהם עוסק בית המשפט לעינייני משפחה וקובע את הסמכויות שיש בידיו.

 

חוק למניעת אלימות במשפחה, התשנ"א - 1991

החוק למניעת אלימות במשפחה, עוסק במתן צווי הגנה, תוקפם ודינם של המפרים את הצו. החוק קובע באיזה תנאים ניתן להוציא צו הגנה ומהן הפרצדורות הכרוכות בהוצאתו.

 

פקודת הנישואין והגירושין (רישום) 1919

פקודה זו מסדירה כללים לרישום נישואין וגירושין וקובעת כי בני זוג מאותה דת רשאים להינשא בארץ, ופונה לדת היהודית, הנוצרית, המוסלמית והדרוזית בלבד. 

 

חוק הרבנות הראשית לישראל, התש"ם- 1980

חוק הרבנות הראשית לישראל מפרט את דרכי הבחירה של הרבנים הראשיים לישראל ומפרט את תפקידיהם, סמכויותיהם וזמן כהונתם.

 

גניבת זרע

מה קורה אם הקטין תובע את אביו למזונות, והאב מנסה להתנער מחובת מזונותיו בטענת "גניבת זרע" ? 
 

גירושין- הכרעה על דרך הפשרה בדין האזרחי

יסוד הסכמת הצדדים בין באשר לתוכנו המהותי של ההסדר לפתרון המחלוקת ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.