www.what2do.co.il

האם יבוטל צו הגנה אשר משמש צדדים בהליכי גירושין כמהלך טקטי?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 19/07/2011
האם יבוטל צו הגנה אשר משמש צדדים בהליכי גירושין כמהלך טקטי?

הליכי גירושין אינם פשוטים לאיש. פעמים רבות מתדרדרים היחסים בין הצדדים במסגרת הליכי הגירושין עד כדי כך שהאישה והגבר פוגעים זה בזה ומניחים בקשות ותביעות שונות לפתחם של בתי הדין הדתיים ובתי המשפט לענייני משפחה. אחת הבקשות הנפוצות בעניין זה הינה בקשה למתן צו הגנה. במקרים אלו, טוען אחד הצדדים כי הוא זכאי להגנה מבן זוגו, וזאת בשל התנהגות האחרון.

 

      קראו עוד על צווי הגנה:

 

צו הגנה יכול להיות סעד הכרחי, כאשר קיים חשש לפגיעה של ממש בצד המבקש את הצו. עם זאת, לא אחת מדובר במהלך טקטי אשר נועד להציג את הצד השני כאלים ומסוכן, ולכך יש השפעה על בתי המשפט ובתי הדין בקבלת החלטותיהם. דוגמא לכך ניתן לראות בפסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית המשפט לענייני משפחה.


מדובר בבני זוג אשר היו נשואים במשך מספר שנים ויש להם שתי בנות משותפות. בשלב מסוים עזב הגבר את הבית, ועבר לגור עם אישה אחרת. לאחר שנתיים, הופיע הבעל בדלת הבית, במפתיע וללא התראה מראש, והצהיר כי אין לו היכן לגור והוא חוזר הביתה. יצוין כי במקביל התנהלו הליכים בין הצדדים בבית הדין הרבני, במסגרתם טענה האישה כי היא מעוניינת בשלום בית. הבעל פגש בבית את בתו הקטינה, בת ה-12, והאירועים סביב הגעתו היו קשים לצדדים ולבנות.

 

"מי שמשלם את המחיר הן הבנות הקטינות"


האישה טענה כי הגבר הסתובב ברחבי הדירה תוך שהוא מאיים, פוגע בפרטיותן של הבנות וגורם לסערת רגשות ומצוקה נפשית לנוכחות. לטענתה, הוא אחז בסכין וגרם לבכי והיסטריה בבית. הגבר טען כי כל האירועים אשר התרחשו באותו היום היו תוצאה של פרובוקציה מצד אשתו אשר דאגה להזמין את הוריה ואת המשטרה ומכאן קצרה הדרך להתערערות הסדר בבית.


בית המשפט קבע כי אכן חזרתו המפתיעה של הבעל\האב הביתה גרמה לאירועים קשים. השופטת ציינה כי אם היה ברצונו של הגבר לחזור לדירה לאחר שנתיים, טוב היה עושה אם היה מתאם זאת מראש עם אשתו. בפסק הדין נכתב כי היה על ההורים לדאוג להכנתן הנפשית של הקטינות לקראת חזרת אביהן הביתה.

 

"מדובר במצב הקורה כאשר כל צד פועל למען מטרותיו ושם בצד את ראייתו לגבי טובת ילדיו", נכתב בפסק הדין "כמו כן, שמיעת ההקלטה של האירועים לא הייתה יכולה שלא להצביע על כך שבקשתה של האישה לשלום בית הינה צעד טקטי, כמו גם רצונו של הגבר לשוב לדירת המגורים המשותפת".

 

לדאבוני, קבעה השופטת, מי שמשלם את המחיר בינתיים הן הבנות קטינות. השופטת הוסיפה כי ההורים אינם נוהגים כהורים מסורים בנסיבות העניין, וזאת בניגוד לסעיף 17 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות הקובע כי "באפוטרופסות לקטין חייבים ההורים לנהוג לטובת הקטין כדרך של הורים מסורים היו נוהגים בנסיבות הענין".


לסיכום, נקבע כי היות והבעל עומד על רצונו לשוב ולהתגורר בדירת הצדדים, והיות ומדובר בזכותו המשפטית, אין למנוע זאת ממנו. עם זאת, נקבע כי על הבעל להודיע לאישה על חזרתו כשלושה ימים מראש, וזאת בכדי שניתן יהיה להכין את הקרקע לכך מבחינת הקטינות.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.