www.what2do.co.il

דחיית בקשת פסלות שופט - אך המלצה על מינוי שופט אחר

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/04/2012
דחיית בקשת פסלות שופט - אך המלצה על מינוי שופט אחר

כאשר מתנהלים בין בעל ואישה הליכי גירושין, הכוללים סוגיות כגון חלוקת רכוש וענייני ילדים, מדובר לא אחת בהליכים משפטיים מיוחדים הטומנים בחובם רגשות ומתחים. לעיתים, אחד הצדדים בגירושין סבור כי בית המשפט "מתנכל" לו והוא סופג "הפסדים משפטיים" בגין דעה מוקדמת של השופט בעניינו. בעלי דין רשאים להגיש תלונות בעניינים אלו לנציב התלונות על השופטים. כמו כן, הם רשאים לבקש לפסול שופט מסוים.

 

יודגש כי שופט ייפסל מלדון בתיק כאשר ישנו חשש ממשי למשוא פנים מצידו. לא די בהגשת תלונה כנגד השופט על ידי אחד מבעלי הדין בכדי להביא לפסילתו של היושב על כס השיפוט. להלן דוגמא לדחיית בקשה לפסלות שופט אשר הוגשה על ידי אישה הנמצאת בהליכי גירושין עם בעלה לשעבר.


במסגרת הגירושין התנהלו בין בני הזוג הליכים משפטיים בפני בית המשפט לענייני משפחה במשך כשמונה שנים. במרץ 2011 הגישה האישה בקשה לפסילת בית המשפט מלהמשיך ולדון בעניינה, וזאת בטענה למשוא פנים כנגדה. האישה הפנתה בבקשתה להחלטתו של נציב תלונות הציבור על שופטים אשר דן בתלונה שהוגשה על ידה ומצא אותה "מוצדקת בחלקה".

 

      קראו עוד בתחום:


בית המשפט דחה את בקשת הפסלות. בפסק הדין קבע בית המשפט כי הוא הקדיש שעות ארוכות לטיפול ולדיון בעניינם של בעלי הדין, והוא תמה מדוע גם לאחר שהוגשה בקשת פסלות, המשיכה האישה והגישה תביעה נוספת לפתחו. בית המשפט הוסיף כי נראה שהאישה אינה שבעת רצון מהמותב אשר דן בעניינה ולכן היא בוחרת לצטט אמרות התומכות בגרסתה.

 

לדידו של השופט, טענותיה של האישה הצביעו על תמונה חלקית ומעוותת של הדברים בהיכל בית המשפט. כמו כן, נקבע כי העובדה שתלונת האישה נמצאה מוצדקת על ידי הנציב, איננה מקימה עילת פסלות.

 

בייניש: אין לפסול את השופט, אך יש לשקול מינוי שופט אחר


לגבי הדברים אשר נאמרו על ידי השופט בהליכים בבית המשפט. נקבע בפסק הדין כי אמירות אלו אינן מצדיקות פסלות השופט והדברים התייחסו "באופן ענייני ולשם הבטחת ניהולו התקין והיעיל של הדיון". האישה הגישה ערעור על החלטה זו לבית המשפט העליון. לדאבונה של האישה, בית המשפט העליון דחה את ערעורה.

 

בפסק הדין נכתב כי התבטאויותיו של השופט, כאשר הגדיר את האישה כחסרת תום לב ו"כנוקטת בתעלולים משפטיים", אינם מקימות עילת פסלות. זאת ועוד, העובדה כי התלונה שהוגשה כנגד המותב נמצאה מוצדקת בחלקה אינה מביאה לפסילת השופט. פסילת שופט נעשית כאשר קיים חשש אמיתי למשוא פנים. אכן, נקבע כי יתכנו מקרים בהם הנסיבות תחייבנה פסילת שופט בשל הגשת תלונה. עם זאת, הדבר נתון לשיקול דעתו של היושב בדין, ונקבע בהתאם לנסיבות המקרה.

 

במקרה דנן, נקבע כי הגשת התלונה, ואף קבלתה באופן חלקי, אינן מצדיקות את פסילת המותב. יחד עם זאת, הנשיאה דורית בייניש קבעה כי נוכח תחושותיה של המערערת בנוגע לסיכוייה לזכות בתביעה, בהתחשב בשלב בו נמצאת התביעה, והיות ונוצרה "אווירה רווית מתח בין השופטת לבין המערערת", ייתכן ויהיה זה ראוי כי נשיא בית המשפט לענייני משפחה יעביר את הדיונים לשופט אחר.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
3.5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 6)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.