www.what2do.co.il

האישה טיפלה במשק הבית, האם היא זכאית לפיצויים מקריירת הבעל בעת גירושין?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/04/2012
האישה טיפלה במשק הבית, האם היא זכאית לפיצויים מקריירת הבעל בעת גירושין?

לבית המשפט לענייני משפחה הוגשה תביעת גירושין של אישה אשר ביקשה להתגרש מבעלה לאחר 19 שנות נישואין ולהם ארבעה ילדים. כאשר בני הזוג התחתנו, הבעל היה אקדמאי בעל תואר בהנדסת חשמל ומחשבים ואילו האישה הייתה בת 19 וללא השכלה גבוהה. הבעל החל לעבוד כמהנדס תפעול במספר חברות והצליח מאד. האישה, לעומת זאת, למדה בזמן תקופת הנישואין, הוכשרה לעריכת דין ועבדה מהבית באופן עצמאי בהיקף של חצי משרה.

 

האישה דורשת מחצית שוויה של קריירת הגבר


במהלך הנישואין, בני הזוג צברו נכסים שונים כגון בית צמוד קרקע, רכבים מסוג טויוטה ו-BMW, חנות וזכויות סוציאליות שונות (פנסיה, ביטוחי מנהלים וכו’). בעת הגירושין, האישה דרשה כי בני הזוג יתחלקו בנכסים שווה בשווה. מלבד הנכסים החומריים, האישה טענה לזכאותה לזכויות סוציאליות שונות של בעלה. התובעת ביקשה מבית המשפט למנות מומחה אשר יאמוד את שווי הקריירה של בעלה לשעבר, ולחייבו בחצי מהסכום.

 

      קראו עוד:


כמו כן, האישה טענה כי מכונית ה-BMW (שבינתיים נמכרה) אינה עומדת לחלוקה וזאת משום שהיא קיבלה אותה במתנה ליום הולדתה. על מנת להוכיח זאת, האישה הציגה את כרטיס הברכה בנוגע למתנה לבית המשפט:


"אהובתי א’ היפיפייה, ליום הולדת אני מעניק לך את אהבתי + ה-BMW, ומצהיר בזאת שהרכב הוא רכושך הפרטי ואינו נכלל במניין הרכוש המשותף לצורך כל עניין שהוא. באהבה אמיתית."


בנוסף, טענה האישה, החנות אשר ברשות השניים אשר הייתה רשומה על שמה שייכת לה היות והיא קיבלה אותה כמתנה מאמו של בעלה לשעבר.

 

הטענה העיקרית


הטענה העיקרית מאחורי תביעותיה של האישה הייתה כי היא וויתרה על קידומה הקרייריסטי והשקיעה זמן רב בטיפול במשק הבית והילדים. השקעה זו, טענה האישה, מנעה ממנה להתקדם מבחינת עסקית והתמסרותה לבית אפשרה לבעל להתמקד בחייו המקצועיים ולצבור מוניטין, קשרים ונכסים רבים. הגבר טען כי "האישה איננה מסכנה כלל ועיקר. היא עורכת דין אשר עבדה והתפרנסה". כמו כן, הוסיף הגבר, הקריירה שלו כבר החלה לפני שהוא נישא לאשתו. "אין ממש באמרתה של הגברת, כאילו בזכות שדאגה מאחורי הקלעים, התקדם הנ"ל בהצלחה כה מרובה", טענו הגבר וב"כ.


השופטת: האישה עורכת דין ואיננה עקרת בית


בית המשפט קבע כי האישה אמנם פיתחה את הקריירה פחות מבעלה, אך לא היה מדובר במקרה אמיתי של בן זוג ביתי אשר הקריב את חייו הקרייריסטים בעבור עבודות הבית. מקרה זה מתאים בד"כ כאשר צד אחד לא עובד כלל, בעוד הצד השני מתקדם ומתפתח. מלבד מכונית ה-BMW אשר ניתנה במתנה, וצורף אליה מכתב ברכה מעניין, השופטת קיבלה את כל טענותיו של הגבר באשר לאופן חלוקת הרכוש.  
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.