www.what2do.co.il

כיצד מחשבים פיצויים לאישה אשר גורשה בעל כורחה?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 13/08/2020
כיצד מחשבים פיצויים לאישה אשר גורשה בעל כורחה?

כיצד יש לחשב את הפיצויים המגיעים לאישה אשר בעלה גירש אותה בעל כורכה, והעניין נידון בבית המשפט כתביעה נזיקית? "אני גרושה ואף אחד לא יתחתן איתי – עם בת, וגם החיים שלי כבר נהרסו" הלינה התובעת בפני בית המשפט וטענה כי סיכוייה להינשא בשנית אפסיים.

 

האישה סיפרה כי במגזר הערבי, נישואין שניים אינם נפוצים והעידה שהיא סובלת מדיכאון עמוק המותיר אותה בביתה בכל שעות היום. התובעת טענה בבית המשפט כי היא זכאית לקבל פיצויים מהבעל בעקבות הנזק, הדיכאון ועוגמת הנפש אשר נגרמו לה כתוצאה ישירה ממעשיו.

 

פיצויים גם ללא הוכחת נזק, האמנם?

 

האם זכאית האישה לפיצויים בגין ראש נזק זה, והאם שינוי מעמדה מאישה נשואה לאישה מגורשת הינו כה חמור, גם בישראל בשנת 2003 (שנת מתן פסק הדין). בית המשפט קבע כי אין ספק שהתובעת גורשה בעל כורכה בהיותה בהיריון וכיום היא גרושה ואם לילדה בת 5. הפסיקה הכירה בכך שגם במקום בו לא הוכחו נזקים ממשיים על ידי תובעת, יש לפסוק נזקיה ופיצויים בגינם.

 

      קראו עוד בתחום:

 

הפסיקה התחשבה בגורמים שונים לעניין קביעת שיעור הפיצוי, הן במשך הנישואין והן בעובדה אם נולדו ילדים אם לאו. השופטים בוחנים גם את סיכוייה של התובעת (או למעשה העדר הסיכוי שלה) להינשא שוב. כמו כן, הלכה פסוקה היא שיש להביא בחשבון את גובה המוהר\הכתובה הדחוי בו\בה התחייב הבעל כלפי האישה לפני נישואיהם.

 

הגבר ישלם גם כעונש ולא רק כפיצוי


למעשה, הטלת הפיצויים לא נועדה להשיב את המצב לקדמותו והפיצויים על פי עקרון זה אינם משקפים את מלוא הנזק שנגרם לאישה בעקבות ההשפלה שבאקט גירושין פומבי שנכפה עליה. במקרים מסוג זה, של גירושין ללא הסכמה, אחת ממטרותיו של הפיצוי היא להעניש את הבעל על התנהגות שאינה נורמטיבית. התנהגות זו, שהינה עבירה פלילית ופגיעה בכבודו ובסמכותו של בית הדין שהזהירו לבל ינקוט אותה, מביאה את בית המשפט לפסוק פיצויים, בין היתר בכדי לבטא סלידה מהתנהגות המעוול.

 

      קראו גם:


השימוש בעיקרון זה מקובל במקרים בהם אין בית המשפט מוצא למתאים להפעיל את הכלל בדבר השבת המצב לקדמותו. אקט הגירושין, גם אם הושג בהסכמה מלאה הוא חוויה קשה ומכאיבה לכל אחד מבני הזוג, קשה הדבר שבעתיים כאשר הגירושין נכפים בשרירות הלב.

 

גירוש אישה בעל כורחה, הוא תופעה הנוגדת את התשתית הנורמטיבית של חברה מתוקנת, משום כך, מן הראוי לפסוק פיצויים עונשיים שיש בהם מרכיב מחנך ומרתיע. עם זאת, ההלכה קבעה בעבר כי יש להתחשב בחישוב המזונות ו\או בפוטנציאל השתכרותו של הבעל המגרש.


דוגמא לפיצויים בעקבות גירושין חד צדדיים:

 

  • 50,000 ₪ לאשה שגורשה בעל כורחה, לאחר כ- 4 שנות נישואין (ונותרה עם שני ילדים קטינים).
  • 60,000 ₪ לאחר 11 שנות נישואין וגירושין בעל כורחה של האישה.
  • 30,000 ₪ לאשה שגורשה בעל כורחה ולא הוכיחה נזק.
  • 100,000 לאישה בעקבות גירושין עם חמישה ילדים ונישואין לאחרת.
    100,000 ₪ לאשה שגורשה בעל כורחה לאחר 17 שנות נישואין.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.