www.what2do.co.il

הורי סרבן הגט ישלמו את מזונות נכדיהם

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 27/01/2021
הורי סרבן הגט ישלמו את מזונות נכדיהם

בית המשפט לענייני משפחה בירושלים יצא בפסק דין תקדימי בו חויבו הוריו של סרבן גט לשלם את מזונת הילדים. במקרה דנן דובר על הורים אשר אינם עוזרים במציאתו של הגבר ועל כן ישאו הם בתשלום מזונות נכדיהם.

 

הרבנית, גיתית נחליאל, העו"ד והטוענת, הגישה את התובענה בשם מסורבת הגט והעמותה למען זכויות העגונה. האישה, אשר ננטשה על ידי בעלה, הינה אם לשני ילדים קטינים. כמו כן, האב עזב את הבית וברח מן הארץ עוד כאשר הייתה האם בהריונה השני. האישה נותרה בארץ בעוד היא מסורבת גט וצריכה לטפל בשני ילדיה הקטינים.

 

      קראו עוד:

 

משפחת האב מנסה לסחוט האישה


משפחתו של הבעל סירבה לגלות לבית הדין הרבני היכן נמצא האב, וכמו כן, מיאנה היא לסייע לדיינים ליצור קשר עימו. לא די בכך שהאישה נותרה עגונה, משפחת בעלה לשעבר שולחת אליה מדי פעם שליחים אשר שמים אותה ללעג ומנסים לבדוק האם תיכנע לדרישותיו של האב בתמורה לגט.

האישה ניסתה להגיש תביעה לתשלום מזונות כנגד האב, אך מכיוון שלא ניתן היה לאתרו, משכה האחרונה תביעתה והגישה תביעה זהה בבית המשפט לענייני משפחה כנגד הוריו.

ההורים משקרים בנוגע ליכולתם הכלכלית

 

בכתב התביעה טענה האישה, כי איננה יכולה לעמוד בתשלומי גידול הילדים, ועקב העובדה כי אבדו עקבותיו של האב, על בית המשפט לחייב את הוריו (אשר יודעים את מיקומו) בתשלום המזונות. פיליפ מרכוס, שופט בית המשפט לענייני משפחה, קיבל תביעתה וחייב את הורי הבעל הסורר לשלם המזונות.

יש לציין כי הורי הבעל נתפסו בבית המשפט כאשר הם מעלימים מהיכל הדין נתונים מדויקים על יכולתם הכלכלית. בית המשפט קבע כי הם יכולים לכלכל גם את עצמם וגם את נכדיהם. בנוסף, חויבו הסבא והסבתא בהוצאות בית המשפט על סך 7,500 שקלים.

עו"ד נחליאל, הטוענת בפסק הדין, הביעה סיפוק רב מכך שבית המשפט לא הושיב ידו ריקם וחייב את ההורים לעזור בתשלום המזונות (לפחות בתחום מזונות הילדים). כמו כן, לדברי נחליאל, מן הראוי לחייב את ההורים (אשר יודעים את מיקומו של האב ואף שיקרו בבית המשפט בנוגע ליכולתם הכלכלית) לשאת באחריות של בנם. מדובר במסר חשוב המופנה כלפי כל הבעלים אשר מחליטים להעלם ולסחוט נשותיהם. פסק הדין התקדימי קובע כי הנטל שממנו ברח האב, יוטל מהיום על הוריו.

בתיה כהנא, מנכ"לית "מבוי סתום", עמותה למען מסורבות גט, אמרה לאתר NRG כי היא שמחה שבית המשפט, בניגוד לבית הדין הרבני, לקח אחריות בסוגיה רגישה זו ולא הותיר אישה מסורבת גט לסבל בלתי נתפס ללא פיתרון. כהנא הביעה תקווה כי בתי הדין הרבניים יראו במקרה תקדים גם בנוגע לפסיקות עתידיות בנושאים דומים אצלם.


לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.