www.what2do.co.il

מרוץ הסמכויות, מהו?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 03/04/2013
מרוץ הסמכויות, מהו?

על פי החוק במדינת ישראל, קיימות שתי ערכאות העוסקות בענייני משפחה – בית המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים. לערכאות אלו קיימת סמכות ייחודית לדון בנושאים כגון הליכי גירושין, משמורת ילדים, הסדרי ראיה, חלוקת רכוש, ירושות וכו’.

בין שתי הערכאות ישנם הבדלים תפיסתיים נרחבים, כאשר בית הדין הרבני נוטה לפסוק באופן שמרני המושפע מהדת וההלכה, בעוד שבית המשפט לענייני משפחה מושפע מהגישה החילונית הליבראלית. מן החקיקה והפסיקה ידוע כי מרגע שמוגשת תביעה לערכאה מסוימת, קונה הערכאה את הסמכות הבלעדית לדון בתביעה, וכל תביעה שתוגש לאחר מכן באותו הנושא, תידחה על הסף. אי לכך, נוצר מצב בישראל מצב משפטי מיוחד הקרוי  – "מרוץ הסמכויות".

 

      קראו פסקי דין בתחום:


על פי הדעה הרווחת, בתי הדין הרבניים נוהגים בד"כ לפסוק לטובתו של הגבר, אם בדמי מזונות נמוכים או ואם בסוגיות של גירושין וחלוקת רכוש. באופן מקביל, לרוב נחשבים בתי המשפט לענייני משפחה כערכאה עדיפה להגשת תביעות על ידי האישה. עם זאת, יש לציין כי כל מקרה חייב להיבדק לגופו ולא תמיד יהיה עדיף לגבר להגיש תביעה לבית הדין הרבני ולהפך.

תביעת מזונות ומרוץ הסמכויות 

בניגוד לתביעה בנושא רכוש, אשר בה על פי רוב קיימים יתרונות להגשתה בבית המשפט לענייני משפחה, הן מצידו של הגבר, והן מצידה של האישה, תביעה למזונות הינה המשמעותית ביותר בעניין "מרוץ הסמכויות". בתי הדין הרבניים נוטים לפסוק דמי מזונות נמוכים יותר (אשר צמודים לתוספת היוקר), ואי לכך, יעדיף הגבר למהר ולהגיש תביעת גירושין לבית הדין הרבני, אליה יכרוך את תביעת המזונות. לעומת זאת, בתי המשפט לענייני משפחה נוטים לפסוק מזונות בהתחשב בהכנסתו של הגבר, לרבות כל נכסיו, ופעמים רבות יהיו הם גבוהים יותר וצמודים למדד.

 

כיצד ניתן לבטל הגשת תביעת גירושין לאחר שהוגשה?

במידה והגיש הגבר תביעה לגירושין, ובה כרך את עניין מזונות הילדים וחלוקת הרכוש, עדיין עומדת לאישה אפשרות להעביר את סמכות הדיון לבית המשפט לענייני משפחה. האישה תוכל לטעון בבית הדין הרבני, להעדר סמכות במידה ולא יעלה בידיו של הגבר להוכיח אחד משלושת התנאים המצטברים:

 

  1. כנות תביעת הגירושין - על הבעל להוכיח שהוא מעוניין להתגרש באמת ובתמים, כאשר בירור מניעיו נבדק מעיון בכתב התביעה, בתצהירו ובניתוח עדותו. אדם אשר סותר בעדותו או בחקירתו הנגדית את הפרטים עליהם הצהיר בכתב התביעה (טוען כי מעוניין להתגרש מסיבה אחת ומעיד על סיבה אחרת, למשל), תביעתו לגירושין עלולה להידחות מחוסר כנות.
  2. כריכה כדין - כריכה כדין לתביעת גירושין חייבת להיתמך על ידי נתונים מדויקים ומפורטים של התביעה הנכרכת. לדוגמא, פירוט מלא של הרכוש אותו תובע הבעל לחלק וכו' או הכנסות מדויקות לצורך חישוב מזונות. עם זאת, יש לציין כי לעיתים מאפשר בית הדין את המשך הדיון בתביעת הגירושין גם במידה והכריכה איננה מפורטת כנדרש.
  3. כנות הכריכה - על הבעל התובע את עריכת את כריכת התביעה עם הליך הגירושין, להוכיח כי הדבר נעשה בתום ולב ולא על מנת למנוע מהאישה להגיש את הגשת התביעה לבית המשפט האזרחי.
     

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
4 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.