www.what2do.co.il

מרוץ בעלי הדין בין בית הדין הרבני לבית משפט למשפחה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/07/2020
מרוץ בעלי הדין בין בית הדין הרבני לבית משפט למשפחה

התובעת הגישה ראשונה את תביעתה שלה ואת תביעתה של ילדתה הקטינה למזונות ילדים, למדור ולדמי טיפול בבית-המשפט לענייני משפחה. ואולם – לבעלה/הנתבע לא מסרה את כתבי-התביעה.

 

הבעל/הנתבע הגיש תביעתו לביהד"ר כ-40 יום מאוחר יותר, ועתר לפס"ד בעניין גירושין, וכרך לכך את עניין מזונות האישה, משמורת הילדה וחינוכה וענייני הרכוש. את כתב התביעה מסר לאשתו בסמוך לאחר מכן.

 

תגובת האישה לא היתה מיידית. רק כמה ימים אחר שהבעל מסר לה את כתב-התביעה, החליטה האישה להמציא לבעל את התביעות שהגישה היא (לפניו). משכך, הזדרז הבעל ופנה לביהד"ר, בבקשה לדוּן ולקבוע, כי הסמכות העניינית לדון במחלוקות שבינו לבין אשתו מסורה לביהד"ר ולא לבית המשפט, וזאת – אע"פ שהאישה הקדימה את תביעות הבעל במספר שבועות.

  

      קראו עוד בתחום:

 

אין מנוס מדחיית הבקשה, שכן בית הדין כבר החל לדון בשאלת הסמכות, נתן בבקשה שבפניו שתיים או שלוש החלטות (אף כי מנהלתיות), ואף נקבע מועד שיוחד לדיון במהות. אף מיעוט עשייה זו היא כדיון, ודי בכך כדי למנוע עצמי מחפזון מעוּשֶה ומניסיון "לתפוס" את הסמכוּת.

 

למי מסורה הסמכות העניינית לדון במחלוקות?

 

לשיקול זה, היינו- עניין כיבוד הערכאות זו את זו, נוספים גורמים אחרים: בוודאי שלא ניתן להתעלם מכך שכתבי הטענות נמסרו לבעל רק אחר שנודע לאשה כי הוא תְּבעה בביהד"ר. ואין כאן אלא תמימות, אך משאין ביהמ"ש בוחן כליות ולב – ואין כל ראייה כי אכן כך אירע – יתכן באותה מידה כי אין כאן תום לב.


גם התמימות (לכאורה) בעיכוב מסירת כתב התביעה לבעל אינה מַרְפֵּא לאישה, שכן הפסיקה קבעה זה מכבר ש"לא הדלקה עוֹשָֹה מִצְוָוה אלא הנחה עושה מצווה"; היינו – אם אין "הדלקתה" של התביעה באה בחֲדָא-מַחְתָּא עם "הנחתה" של התביעה בידי הנתבע, או אז אומרים לה לתובעת, כי מועד "הנחת" התביעה בידי הבעל (היינו – מועד המסירה) הוא הקובע, ולא מועד הדלקת-פתיחת התביעה בביהמ"ש. לסיכום, יש לדחות את הבקשה שכן בית הדין כבר החל לדון בשאלת הסמכות.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.