www.what2do.co.il

תביעה למזונות אישה וילדים עפ``י הדין השרעי

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 10/02/2011
תביעה למזונות אישה וילדים עפ``י הדין השרעי

בני הזוג הינם מוסלמים, והדין האישי החל הוא הדין השרעי. לבני הזוג בן ובת קטינים. האֵם עזבה את דירת מגורי המשפחה והילדים עמה; לטענתה נאלצה לעשות כך בשל אלימות הנתבע כלפיה. לשני בני הזוג הכנסות מיגיע כפיהם אך אין הן רלבנטיות לצורך מתן פס"ד זה. בניה"ז התגרשו ע"פ פסיקת ביה"ד השרעי. הצדדים הסכימו שלא להיזקק למומחה ניטרלי לעניין הדין השרעי, וכל אחד מהפרקליטים ציטט ממקורות שעימו, באותם עניינים שנזקק לדין השרעי.

האם יש לקבל את התביעה?

 

מזונות האישה


לגופו של עניין יש לדחות את תביעת מזונות האישה של מי שהייתה אשתו של הנתבע: בכתב התביעה עצמו אין זכר לאלימות פיזית שבגללה כביכול עזבה התובעת את הבית. אמנם מדובר על אלימות מילולית אולם אף עניין זה לא הוכח. בוודאי שלא הוכחה אלימות מילולית כה קשה עד כדי הנעת האישה לעזוב את הבית לצמיתות.

 

בבית הדין השרעי ביקשה האישה/התובעת כי בעלה (דאז) ידאג לה לבית מגורים אחר כתנאי לשיבה הביתה, ובקשה מעין זו אינה עולה בקנה אחד עם הפחד מפני אלימות פיזית (ואף לא מילולית). גם אם הייתה אלימות מילולית, וגם לוּ יצוייר שהיתה זו האלימות המילולית שגרמה לאישה לעזוב את הדיור המשותף, על פי הדין השרעי המתיר לבעל לתת לאשתו "לטעום" מעט "אלימות מתונה" כדי לחנכה, אין האלימות המילולית סיבה המתירה לאישה להפסיק למלא את חובתה להיות מרותקת לבית בו גר בעלה.
      קרא גם:

המתחייב על פי הדין השרעי מכל האמור לעיל הוא כי לאישה דין מורדת ואין היא זכאית למזונות מבעלה.

מזונות הילדים

עניין מזונות הילדים נותר עמום, שכן הוכחת צרכיהם (בתקופה שקדמה להגשת כתב התביעה) לא נעשתה עד תום. כמו כן, דיון בעניין מזונות ילדים מוסלמים הינו דיון משפטי מורכב. רבים מהנושאים נותרו ללא הסבר וללא הוכחה. כתב התביעה לוקה בעמימות/חוסר דיוק באֵין כל הפרדה באשר לצרכי כל אחד מהתובעים. כל אחד מהסכומים שבו מיוחס לכל השלושה (הילדים והאם). 

 

גם התרשמות ביהמ"ש מהעדויות ומכתבי הטענות באשר לרמת חיי המשפחה לא הייתה כי הסכומים הנתבעים הם הסכומים הריאליים שבני משפחה זאת צרכו: נסיעות מעטות לנופשים בארץ, מועטות עוד יותר בשנים האחרונות. כמעט ולא נסעו לחו"ל. מקום מגוריהם הוגדר ע"י התובעת עצמה כ"סביבה בעייתית". הדירה עצמה קטנה, והיא "דירת עמידר".

ע"פ הדין השרעי מחויב האב לתת לילדיו מזונות הכרחיים/מינימאליים בלבד. (גובה הכנסתו של האב אינו רלבנטי כאן שכן ע"פ הדין השרעי חובתו היא אבסולוטית וגם פוטנציאל הכנסתו בא בחשבון).

 

מהם המזונות ההכרחיים של הקטינים?


לא הובאה כל פסיקה מחייבת של בתי-הדין השרעיים באשר לגובהם של מזונות הכרחיים, ומשכך יש לשוב אל פסיקת בתי המשפט אשר קבעו מהו המינימום ההכרחי למזונות קטינים. למזונות ישלם האב סך 1,250 ₪ לכל אחד מהילדים.בנוסף ישא האב בחלקם של הילדים בעלות שכירת המדור (650 דולר), 20% לכל אחד מהם, היינו 130 דולר לכל אחד. האב ישא במזונות עד הגיעם לגיל 18.

בבתי משפט אחרים (לענייני משפחה) חויב האב לשאת אף בהוצאות חינוכם של הילדים, ואף כי עניין זה נראה בעניינו (בני הדת היהודית) כְּפְּשִיטַא, הנה מהציטוטים שמן ההלכה השרעית שהביא ב"כ הנתבע, ואף בפסקי הדין שהביא ב"כ אֵם התובעים, לא נמצא מקור לחיוב האב בעלויות חינוך הילדים.

 

ככל הנראה מחייב הדין השרעי את האב רק במזונות ילדיו (הקטינים או הבוגרים מחוסרי האמצעים וכיוצ"ב) בלבושם ובשיכונם. משכך – אין בימ"ש זה יכול לפסוק בניגוד לדין הדתי החל על משפחה זו, ולא ניתן לחייב את האב לשאת (באופן מלא או חלקי) בהוצאות חינוך ילדיו.

אף לא אחד מהצדדים שלל או הוכיח את חבותו של האב (או של האֵם) ברפואת/בבריאות הילדים, ומשכך – על פי אומד דעתו של ביהמ"ש יש לחייב את שניהם לשאת בחלקים שווים בהוצאות אשר אין קופה"ח מממנת. זאת, בכפוף לכך שאת חיוניותה של ההוצאה קבע בכתב רופא מומחה.

לסיכום,

ע"פ הדין השרעי מחויב האב לתת לילדיו מזונות הכרחיים/מינימאליים בלבד. למזונות ישלם האב סך 1,250 ₪ לכל אחד מהילדים.בנוסף ישא האב בחלקם של הילדים בעלות שכירת המדור (650 דולר), 20% לכל אחד מהם, היינו 130 דולר לכל אחד. האב ישא במזונות עד הגיעם לגיל 18.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.