www.what2do.co.il

מזונות מהכלא - האמנם?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 16/05/2011
מזונות מהכלא - האמנם?

האם אב צריך להמשיך ולשלם מזונות ילדים ומזונות אישה גם כאשר הוא מרצה עונש מאסר או עבודות שירות? כיצד מתייחסת הפסיקה לעניין זה ומה אומר החוק?


מזונות ילדים ואישה הינם חובה אשר מוטלת על כתפיו של אב כלפי ילדיו עד גיל 18 וכלפי אשתו כל אימת שהוא נשואים. לגבי הילדים, החובה חלה על האב באופן מוחלט עד הגיעם לגיל 7, בהתאם לצרכיהם ההכרחיים. מזונות אישה כוללים בין השאר ביגוד, מזון, מדור, קוסמטיקה וכדומה. חבות גבר במזונות אשתו נובעת מהדין האישי החל על הצדדים. האם גבר אשר מרצה מאסר\מעצר\עבודות שירות חייב בחובות אלו?

 

      קראו עוד בתחום:


הלכה פסוקה היא כי עבודות שירות אינן מעניקות פטור מוחלט מתשלום מזונות. יתרה מכך, בע"א 160/86 מליחי נ' ימין, פורסם במאגרים (25.10.1998), נקבע כי גם אדם אשר מרצה עונש מאסר בכלא חייב במזונות ילדיו הקטינים. הדברים תקפים גם במקרים בהם האב נמצא במעצר בית ואף במעצר בבית מעצר. בתי המשפט מתייחסים גם לשאלה האם האב עובד בין כותלי הכלא והאם הוא משתכר בגין עבודה זו.


ההבדל בין בתי הדין הרבניים לבתי המשפט לענייני משפחה


כיצד אפוא יש לאזן בין חובתו של אדם במזונות ילדיו לבין נסיבות מעצרו? האם כאשר אדם נמצא במעצר בבית מעצר, או במעצר בית מלא, עדיין יש להטיל עליו חובה לשלם מזונות ילדים? בדומה לסוגיות רבות בתחום דיני המשפחה, גם כאן קיים הבדל של ממש בין הערכאות הדתיות לבתי המשפט האזרחיים.

 

בעוד פסיקת בתי הדין הרבניים לעניין חיוב אב המצוי במתקן כליאה קובעת כי אין להשית על החייב תשלום זה, גישתם של בתי המשפט לענייני משפחה הינה שונה. בערכאות האזרחיות הושתו תשלומי מזונות ילדים ואישה גם על אבות אשר היו נתונים במעצר עד תום ההליכים ונעדרה יכולתם להשתכר בעקבות נסיבות אלה. מבחינת בית המשפט לענייני משפחה, קל וחומר שאב אשר נתון במעצר בית (ולעיתים מתאפשר לו לעבוד תוך כדי המעצר), חייב במזונות ילדיו ואשתו.


מזונות מרכוש


אחת הטענות אשר מרכיבות את פסיקת מזונות הילדים והאישה גם מתוך תא הכליאה היא אפשרות לפסוק מזונות מרכוש. לדוגמא, מוכח בפני בית המשפט כי לגבר ישנו רכוש ממנו הוא יכול לשלם את מזונות הילדים (לדוגמא, דירה בבעלותו המושכרת לצד שלישי, עסק מצליח, קרנות השתלמות וכדומה).

 

לעיתים רכוש זה יכול להיות גם מכונית ודרישה למכירת מיטלטלין בעלי ערך. בית המשפט אף רשאי לבחון את יכולתו של החייב ליטול הלוואות מגורמים שונים לשם תשלום המזונות.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
3 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 2)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.