www.what2do.co.il

האם האמא תשלם מזונות זמניים לילדים במשמורת האב?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/08/2022
האם האמא תשלם מזונות זמניים לילדים במשמורת האב?

האם יש לחייב את האם בתשלום מזונות זמניים, כאשר משמורת הקטינות נמצאת אצל האב והוא טוען שלא קיים שיוויון בנטל בינו לבינה? תביעה בעניין זה הונחה לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה אשר קבע כי כל אימת שלא מדובר במזונות הכרחיים, אלא דרישה לתשלום מזונות מדין צדקה, יש לדחות את התביעה.

בני הזוג התגרשו ביוני 2001, לאחר מספר שנות נישואין אשר במהלכם נולדו להם שתי בנות. בית המשפט אישר את הסכם הגירושין בין השניים והעניק את משמורת הקטינות לחזקתה של האם. עם זאת, במסגרת החלטה מאוחרת יותר של בית המשפט, הועברה אחת הקטינות למשמרתו של האב, ובהמשך עברה גם אחותה.

 

      קראו עוד בתחום:


האב הגיש בעקבות שינוי המשמורת תביעה למזונות זמניים ובה דרש מהאם לשאת בתשלום מזונות חודשיים בעבור הקטינות על סך של 3,300 שקלים בחודש. האב טען למעשה כי יש לפסוק מזונות על דרך של איזון כולל של הכנסת המשפחה מכל המקורות, תוך התחשבות בכלל היכולות מול הצרכים של ההורים והילדים.

 

האם טענה - איני מסוגלת לשלם את המזונות

האם טענה לעומתו כי היא מוציאה סכומי כסף לא מבוטלים עבור הקטינות, אשר מבקרות אצלה באמצע השבוע ובחגים, והיא ממנת להן ביגוד, הנהלה, דמי כיס, תספורת קוסמטיקה ועוד. כמו כן, האם הוסיפה כי בזמן שהקטינות היו בחזקתה, רכשה היא דירה והיא מחזירה תשלום חודשי לבנק בגובה של כ-3,500 שקלים בחודש. לדבריה, בשל מצבה הכלכלי נאלצה היא ליטול הלוואות ואין ביכולתה להשתתף במזונותיהן של הקטינות.

 

      קראו גם בתחום:


האב צירף לכתב תביעתו אישור מרואה החשבון שלו לפיו הוא משתכר סך של 5,500 ₪ נטו לחודש. עם זאת, מדובר היה במסמך לאקוני ובלתי מפורט, ולא היה בו פירוט אמיתי של הוצאות אל מול ההכנסות. כמו כן, האב לא צירף לכתב תביעתו כל אסמכתא אודות ההוצאות של הקטינות וזאת, בניגוד לתקנה 258 ט’ לתקנות סדר הדין האזרחי המחייבת גילוי מסמכים מוקדם.

חיוב האם במזונות הזמניים, אימתי?

בהסכם הגירושין עמד סכום המזונות של הקטינות על סך של 2,700 ₪ בחודש. היות וגם האב חתם על ההסכם, בית המשפט קבע כי דרישתו לסכום גבוה יותר מעידה על כך שהדרישה למזונות זמניים הינה "למעלה מן הצורך". מן הפסיקה ידוע כי כל אימת שלא מדובר במזונות מ"דין צדקה", אין לחייב את האם בתשלום המזונות במידה והיא איננה אמידה.

כמו כן, מזונות זמניים משולמים כאשר אין ספק בקיומו של החיוב והשאלה רק מה כמותו. הכלל הוא כי לצורך קביעת מזונות זמניים אין השופט חייב להיכנס בעובי הקורה ולברר את כל השאלות המהותיות השנויות במחלוקת בין בעלי הדין.

בית המשפט לענייני משפחה קבע כי במקרה דנן, החיוב במזונות שנוי במחלוקת ובקשר אליו התעוררו שאלות נכבדות הטעונות בירור והוכחה.

כמו כן, האב איננו דורש את עזרתה של האם במזונות הקטינות משום שאין הוא עומד בנטל, אלא דורש הוא שוויון מצד האם. אי לכך, במקרה דנן קבע השופט כי לא קיימת לאב זכאות לקבל מן האם מזונות זמניים ויש לברר את חבותה לתשלום המזונות רק במסגרת הדיון העיקרי בתיק.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.