www.what2do.co.il

מזונות ילדים יופחתו בעקבות התעלמות ילדים מאביהם

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 07/09/2011
מזונות ילדים יופחתו בעקבות התעלמות ילדים מאביהם

האם בית המשפט לענייני משפחה יורה על הפחתת מזונות ילדים המוטלים על אב, וזאת בעקבות טענות בדבר התעלמות הילדים ממנו? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב. מדובר בתאומים בני 13 אשר הוריהם, התובע והנתבעת, התגרשו לפני שנים.

 

לפני כארבע שנים חלה האב במחלת עור קשה ומאז הפסיקו שני ילדיו התאומים לבוא ולבקרו בטענה כי משעמם להם בביתו. האב טען כי הוא עשה "מאמצים בלתי נלאים", במשך שלוש שנים, לחדש את הקשר עם הילדים, אך סירובם של הקטינים בעניין זה היה נחרץ. לטענתו, לא קיימת כיום כל דרך טיפולית אשר תאפשר את חידוש הקשר ועל כן יש להפחית את מזונות הילדים המשולמים על ידו לתאומים מדי חודש.

 

האב הוסיף כי בעקבות מחלתו הקשה, נפגעה באופן משמעותי יכולתו להתפרנס והכנסתו נפגעה באורח אנוש. כמו כן, האב טען כי האם חיה ברמת חיים גבוהה במיוחד, ברשותה פנטהאוז יוקרתי אותו היא משכירה, וכסף איננו חסר לה.

 

מומחית בית המשפט: הילדים החליטו "להתגרש" מהאב


האם טענה כי אין זה מקרה של בנים מרדנים והקשר בין הילדים לבין אביהם נותק באשמת האב. לדבריה, האב לא הסכים לעשות עם הילדים פעולות מהנות והוא אשם ב"שעמום" אשר תקף אותם בביקוריהם אצלו. האם הוסיפה כי גם אם בית המשפט יורה על כך שיש לשנות את שיעור המזונות, אין זה צודק להפחית את המזונות באופן מלא ויש להותירם למצער על סכום מינימאלי. האישה הוסיפה כי כל נטל פרנסת הילדים נופל על כתפיה, ובתוכו הטיפול בבתה הבכורה שהינה נכה בשיעור 100%.


בית המשפט בחן את הסוגיה אשר הונחה לפתחו וקבע כי יש מקום לשנות את דמי המזונות בנוגע לתאומים המדוברים. בפסק הדין התייחס השופט, נפתלי שילה, לתסקיר מומחית אשר מונתה מטעם בית המשפט, ובו נקבע כי ניכר כי הילדים גמרו אומר "להתגרש מאביהם".

 

      קראו עוד על הפחתת מזונות ילדים:

 

המומחית כתבה בחוות דעתה כי הילדים רואים באב מטרד ולא יותר, והאם – הגם שלא הסיתה את הקטינים כנגד אביהם – לא סייעה כלל בחידוש הקשר. לגבי גילם הצעיר של הילדים, בית המשפט קבע כי מדובר בתאומים בני 13 המודעים למעשיהם ולבחירתם. אי לכך, הקטנת מזונות הילדים לא תביא לפגיעה בסיכויים לחידוש הקשר, ועם חידוש הקשר בעתיד יהיה ניתן לחדש גם את דמי המזונות.

 

בנוגע ליחסם של הקטינים כלפי אביהם, נכתב בפסק הדין כי התעלמותם ממנו קשה ככינויי גנאי והעלבות ישירות. עם זאת, גילם של הקטינים איננו מאפשר את ביטול המזונות באופן מוחלט. אי לכך, בית המשפט קבע כי עד לגיל 15 יופחתו מזונות הילדים במחצית, ובמידה והקשר לא יחודש לאחר מכן, יבוטלו המזונות לחלוטין. כמו כן, האם חויבה בתשלום הוצאות משפט בסך 10,000 שקלים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

קטינים, תביעת מזונות

כל קטין רשאי לתבוע מזונותיו מאביו, מבלי לייחס כל חשיבות למצבו הכלכלי של האב, ליחסיהם של ההורים או נסיבות פרידתם... מהם קטני קטינים? איך מחשבים דמי מזונות? מהם מזונות בדין צדקה? קראו עוד בפורטל דיני משפחה... 

תביעת מזונות, מידע משפטי

כללים להגשת תביעת מזונות, היכן מגישים תביעה למזונות ילדים ?  

מי חייב במזונות קטינים?

בהתאם לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) מזונות קטינים נקבעים ע"פ הדין האישי ... 

חישוב מזונות ילדים, הכיצד?

כיצד מחשבים דמי מזונות הקטינים? האם האם תישא בדמי המזונות במהלך השירות הצבאי? במידה והאם עברה עם הילדים לדירה גדולה יותר, האם יישא האב במשכנתא? קראו עוד בפורטל משפחה... 

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אילו קטינים רשאים להגיש תביעת מזונות ילדים?

מהם מזונות ילדים? היכן ניתן לדון בהם? מתי ניתן להעביר תביעה למזונות הילדים לבית המשפט לענייני משפחה? האם הקטין יכול להגיש תביעה בעצמו למזונות? קראו עוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.