www.what2do.co.il

צו הגנה בעקבות התעללות נפשית והודעות SMS מאיימות

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/12/2019
צו הגנה בעקבות התעללות נפשית והודעות SMS מאיימות

סעיף 3(3) לחוק למניעת אלימות במשפחה תשנ"א-1991 מציב מספר תנאים להוצאת צו הגנה לטובת בן משפחה. בין התנאים אשר מונה החוק ניתן למצוא נקיטה באלימות, ביצוע עבירת מין או כליאה בסמוך לפני הגשת הבקשה.

 

הפסיקה הכירה בכך שגם כאשר אדם איננו מהווה סכנה גופנית ממשית כלפי בן משפחה, ניתן לראות בהתעללות נפשית ממושכת, והתנהגות שאיננה מאפשרת ניהול סביר ותקין של חיי המבקש, כעילה להמצאת צו הגנה.

 

      קראו עוד בתחום:


אכן, יש בית המשפט נוטים להישמר מפני התייחסות לסכסוכים בין בני זוג הנובעים מעצם הליך הגירושין כאל הסיבה להרחקת אחד מבני הזוג מדירת המגורים. כמו כן, לא בנקל ממציאים שופטי בית המשפט לענייני משפחה צו הגנה או פועלים באמצעים עונשיים כנגד בן זוג. ואולם, כאשר חורגת התנהגות בן זוג מגבולות סכסוך הגירושין, ואחד הצדדים מקצין התנהגותו, נשקלת לא אחת האפשרות לשימוש באמצעים הגנתיים כנגד הפוגע.


דוגמא לכך ניתן לראות בפסיקה שהתקבלה לאחרונה בבית המשפט לענייני משפחה. בית המשפט נדרש לדון בבקשה להמצאת צו הגנה לאישה, אשר טענה כי בעלה נוקט כלפיה באיומים ואלימות מילולית, תוך שהוא משפיל אותה, עוקב אחריה ונוהג כלפיה באובססיביות.

 

הודעות SMS מאיימות, מעקב והטרדות


הצדדים נשואים מזה שש שנים, ומסוכסכים קשות מזה שנים. בעקבות סכסוך זה, הגישה האישה פנייה לבית המשפט וטענה כי בעלה איננו מניח לה, רודף אחריה באופן אובססיבי, מתקשר אליה, אורב לה, מטריד אותה ומאיים עליה.


בבית המשפט הציגה האישה תמליל שיחות עם הגבר, ממנו עלו איומים, הטרדות והתעמרות נפשית. כמו כן, בחקירתו הנגדית בבית המשפט הודה הבעל כי שלח למבקשת הודעת S.M.S בה הביע תקווה שתמות ובנוסח ההודעה "אמן שתמותי". כמו כן, המשיב הודה שהתבטא בבוטות והשפלה כלפי המבקשת כשאמר לה "מטומטמת וחולת נפש", ולא כפר בטענותיה לגבי איומיו כי יסבך אותה, יהרוס לה את החיים ועוד.

 

האם מתקיימות העילות להוצאת צו הגנה?


השופטת קבעה כי כפי שפורט לעיל, "המשיב נוקט בהתעללות נפשית מתמשכת כלפי המבקשת בהיותו אובססיבי כלפיה, עוקב אחריה, מטריד, מתקשר תכופות, איננו מרפה גם כשנסעה עם חברותיה לאילת נסע אחריה, וחיכה מחוץ למקום בו שהתה כשהיא פוחדת לצאת מהחדר".

 

השופטת אף ציינה שהגבר "שולח הודעות מאיימות באופן ממשי ומשפיל כשהתוצאה היא העדר אפשרות של המבקשת לחיות חיים שלווים וסבירים". בנסיבות אלה, קבע בית המשפט, אכן מתקיימות העילות המפורטות בסעיף 3(3) לחוק למניעת אלימות במשפחה התשנ"א-1991.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
4 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.