www.what2do.co.il

גירושין לאחר נישואים אזרחיים

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 27/02/2011
גירושין לאחר נישואים אזרחיים

נישואין אזרחיים עדיין אינם אפשריים בישראל, בה הסמכות הבלעדית להשיא בעל ואישה נתונה לבתי הדין הרבניים. עם זאת, זוגות רבים באים מדי שנה בברית הנישואין, שלא בדרך דת משה וישראל, והם יכולים לעשות זאת מחוץ לגבולות המדינה (בקפריסין או בכל מקום אחר).

 

מהם שלושת הסוגים של נישואים אזרחיים?

 

ישנם שלושה סוגים של נישואים אזרחיים בישראל, כאשר דינו של כל אחד מהם שונה בראי המערכת המשפטית וההלכתית.

 

הסוג הראשון, והידוע ביותר, הינו נישואין אזרחיים כאשר בני הזוג אינם מעוניינים (פעמים רבות בשל אידיאולוגיה פרטית) להינשא תחת כנפיה של ההלכה היהודית. הסוג השני, שאינו פחות נפוץ, אך ללא ספק הרבה פחות מתוקשר, הוא מקרה בו בני זוג אינם יכולים להתחתן כהלכה, למשל, נישואי כהן לגרושה, נישואים בין פסולי חיתון וכדומה. הסוג האחרון והנדיר ביותר (במדינת ישראל), הינו מצב בו בני זוג משתייכים כל אחד לדת אחרת.

 

      קראו עוד בתחום:


ההבדל בין סוגי הזוגות בהליך גירושין


במידה ומגיעים אחד מבני הזוג או שניהם להחלטה כי הם מעוניינים להתיר את ברית הנישואים, יש לסיבה שהובילה לביצוע הנישואין בהליך אזרחי משמעות גדולה.

 

במקרה של בני זוג אשר נישאו בנישואין אזרחיים מתוך אידיאולוגיה ובחירה – לא צריך הבעל לתת גט לאשתו ובני הזוג יכולים להתגרש תוך כדי קבלת פסק דין רבני בלבד. גירושין מסוג זה אינם תלויים באישורו של בית הדין, ודי לדיינים לראות כי השניים אינם מעוניינים להמשיך את הקשר הזוג ואין סיכוי לקיום שלום בית ביניהם.


לעומת זאת, בני זוג אשר התחתנו בנישואין אזרחיים שלא מבחירה, אלא מכורח, נחשבים כנשואים ב"נישואין לחומרא". אי לכך, מבחינה הלכתית, רואים בבני זוג אלו נשואים על פי ההלכה כדת משה וישראל, וכל הלכות הגירושין החלות על נישואים דתיים – חלות גם עליהם (מתן גט וכו’). עם זאת, בני זוג אשר התחתנו בנישואין אזרחיים מתוך כורח, אך מתקשים להביא את הגירושין לתוקפם (לדוגמא, כאשר הבעל נעלם מן הארץ ולא ניתן להשיג את הגט), רשאי בית הדין במקרים מסוימים להתיר את ברית הנישואין גם על ידי פסק דין.

 

      קראו עוד בתחום:


בני זוג מן הסוג השלישי, שהתחתנו בנישואים אזרחיים עקב דתות שונות, יכולים להתיר את ברית הנישואין ביניהם על ידי פנייה לבית המשפט העליון. בית המשפט העליון יכריע לאחר שיבחן את המקרה לעומקו, באיזו ערכאה משפטית (בית משפט לענייני משפחה או בית דין דתי) ידון הליך הגירושין.
 


 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.