www.what2do.co.il

קיום בדיקת הריון בתור הוכחת בגידה ועילת גירושין

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/03/2013
קיום בדיקת הריון בתור הוכחת בגידה ועילת גירושין

בתי הדין הרבניים מחזיקים בישראל בסמכות בלעדית לדון בסוגיות של גירושין בין בני זוג יהודים. על פי הדין העברי, לא ניתן להתגרש ולהתיר נישואין ללא הסכמה, אלא אם קיימת עילת גירושין. דהיינו, במידה והאישה התנהגה כלפי הבעל באופן מופתי, וקיימה את מלוא חובותיה כלפיו, הוא איננו יכול לגרשה ללא הסכמתה לקבל הגט. להלן דוגמא למקרה בו רק לאחר כ-16 שנים של סרבנות גט, הבעל הצליח להוכיח עילת גירושין. מדובר בהוכחת בגידה על בסיס בדיקת הריון כאשר בני הזוג חיים בנפרד. 
 

      קראו עוד בתחום:

 

בית הדין הרבני בטבריה קבע כי ניתן לחייב אישה בגירושין ואף למנוע ממנה קבלת מזונות אישה, וזאת אך ורק משום שהיא ביצעה בדיקת הריון. הדיינים קבעו כי כאשר אישה שאיננה חיה ביחד עם בעלה מבצעת בדיקת הריון, ברור אפוא מהי הסיבה לכך. דהיינו, בדיקת ההריון שימשה עבור בית הדין הרבני כעדות לכך שהאישה קיימה יחסי אישות עם גבר זר, בעוד היא אמורה להיות שמורה לבעלה מתוקף נישואיהם. אי לכך, נקבע כי האישה "נאסרה על בעלה ואיננה זכאית למזונותיה". כמו כן, הדיינים קיבלו תביעת גירושין אשר הוגשה כנגד האישה על ידי בעלה. משמע, האחרונה חויבה בקבלת הגט.


בני הזוג במקרה דנן חיו בנפרד זה מזה במשך כ-16 שנים. במהלך השנים הללו, בית הדין הרבני דחה מספר תביעות גירושין אשר הוגשו על ידי הבעל. האישה, אשר הוגדרה על ידי בעלה כסרבנית גט, הגישה מבחינתה תביעות לשלום בית. בשלב מסוים, הדיינים ביקשו להפנות את בני הזוג לגירושין בהסכמה. עם זאת, הבעל והאישה דחו את ההצעה. בשנים האחרונות, הגבר עבר לארצות הברית והחל לחיות שם עם בת זוג חדשה. לאחרונה, הוגשה על ידו תביעה חדשה לגירושין וזאת בטענה כי "אפסו לחלוטין הסיכויים להשכנת שלום בית".

 

הבעל "שולף" את בדיקת ההריון


בית הדין הרבני כבר עמד לדחות את תביעתו של הבעל פעם נוספת, אך האחרון הצליח "לשלוף שפן מן הכובע". הבעל הציג בפני הדיינים ממצאים אשר הוכיחו לדבריו כי אשתו "זינתה" תחתיו (ניהלה יחסים עם גבר אחר מחוץ לנישואין). הבעל הציג בפני בית הדין הרבני הוכחות כי האישה ביקרה שלוש פעמים אצל רופא נשים וטענה כי "היא סובלת מכאבים בבטן וחוששת שהיא נכנסה להריון". באחת הפעמים, הגניקולוג אף הפנה את האישה לבדיקות אולטרסאונד ושתן.


האישה ניסתה לטעון כי היא לא חששה שהיא בהריון אלא הלכה לגניקולוג משום שחשה כאבים בבטנה. לדבריה, היא חשבה לתומה שאם היא תעלה "חשש מדומה" לכך שהיא בהריון, היא תקבל מהרופא הפניה לבדיקת אולטרסאונד. דהיינו, האישה ניסתה לטעון כי ההפניה לבדיקה הושגה תוך מעשה "תחבולה" מול רופא הנשים. האישה הוסיפה כי אין לה גברים בחייה והיא ישנה במיטה ביחד עם אמה.


עם זאת, הדיינים לא קיבלו את גרסתה של האישה וקבעו כי ההליכה לגניקולוג העידה על כך שהאחרונה קיימה יחסי אישות עם גברים אחרים מחוץ לנישואין. הדיינים לא האמינו לאישה שהיא אמרה כי היא בהריון רק על מנת שיערכו לה בדיקת אולטרסאונד. בפסק הדין נקבע כי סביר להניח שאדם איננו מערים על רופא לחינם, ומקל וחומר לא אישה כגון הנתבעת דנן אשר הינה חולנית הסובלת מבעיות בריאותיות.

 

נקבע כי אין כל ספק שכאשר אישה הולכת לבדיקת הריון היא סבורה שהיא התעברה. מדובר אפוא באמירה אשר יש בה באופן ברור כדי להעיד על קיומם של יחסי אישות. היות ויחסי האישות התקיימו כאשר בני הזוג חיים בנפרד מזה 16 שנים, והבעל מתגורר בכלל בארצות הברית עם בת זוג אחרת, הרי שהיה ברור לדיינים שהאישה אכן "זנתה" תחת בעלה. אי לכך, נקבע כי מדובר בעילה לגירושין ללא הסכמה. 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.