www.what2do.co.il

בקשה ליישוב סכסוך מבחינת מרוץ הסמכויות - דרישת תום הלב

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 08/04/2012
בקשה ליישוב סכסוך מבחינת מרוץ הסמכויות - דרישת תום הלב

בני זוג החליטו על גירושין. האישה הגישה בקשה ליישוב סכסוך, ואילו הבעל הגיש תביעת גירושין לבית הדין הרבני, אליה כרך את ענייני הרכוש. האישה טענה כי היות והוגשה בקשה ליישוב סכסוך, בטרם הוגשה תביעתו של הבעל, אין לבית הדין הדתי הסמכות לדיון בענייני חלוקת רכוש הנוגעים למחלוקת בין הצדדים. הבעל טען כי הבקשה ליישוב סכסוך, אשר הוגשה על ידי אשתו, הוגשה בחוסר כנות ובהעדר תום לב.

 

      קראו עוד בתחום:


הגשת בקשה ליישוב סכסוך נחשבת כהגשת תביעה כנגד בן הזוג האחר. במידה ובן הזוג מסרב להופיע בפני יחידת הסיוע, ונמסרה הודעה על כך בכתב לפי סעיף 5(ג) לחוק, או פגה תקופת עיכוב ההליכים לפי תקנה יט(ג), בית המשפט יורה על חידוש ההליכים בפניו. במידה והייתה הפניה ליחידת הסיוע לפי בקשה ליישוב סכסוך, בית המשפט יורה לבן הזוג אשר הגיש את הבקשה להגיש כתב תביעה בתוך 30 ימים. כתב תביעה אשר יוגש במהלך תקופה זו נחשב ככתב תביעה אשר הוגש במועד.


עם זאת, במידה וכתב התביעה לא הוגש, תימחק הבקשה. המשמעות המעשית של תקנות אלו הינה כי בקשה ליישוב סכסוך הינה כהגשת תביעה בסוגיות כגון משמורת ילדים, מזונות ורכוש. אי לכך, תביעת גירושין אשר מוגשת לבית הדין לאחר מכן, איננה מקנה לבית הדין הדתי את הסמכות לדון בנושאים הכרוכים. חריג לכך הוא כאשר בן הזוג אשר הגיש את הבקשה ליישוב סכסוך לא הגיש תביעה לבית המשפט בתוך 30 יום (אז הבקשה ליישוב סכסוך נמחקת).


לאחרונה, דן בג"צ במתח אשר בין בקשה ליישוב סכסוך לבין מרוץ הסמכויות. בבג"צ 5918/07 פלונית נ' בית הדין הרבני הגדול (הלכת פלונית) נקבע כי הגשת בקשה ליישוב סכסוך, והמשמעות המעשית לעניין הסמכות הדיונית בגינה, כפופה לעיקרון תום הלב. דהיינו, במידה ובקשת יישוב הסכסוך איננה כנה, או חורגת מעיקרון תום הלב, אין היא תקפה מבחינת מרוץ הסמכויות. הרציונאל מאחורי הלכת פלונית הוא כי יש למנוע מצבים בהם בני זוג מגישים בקשה ליישוב סכסוך תוך ניצול ההליכים המשפטיים וחסימת בן הזוג השני מהגשת תביעה כרוכה בבית הדין הדתי.


הנשיאה, דורית בייניש, התייחסה לכך בפסק הדין בפרשת פלונית. "הגשת בקשה ליישוב סכסוך הינה פשוטה ובכך יתרונה היחסי על פני הדרך הרגילה של הגשת כתבי תביעה. עם זאת, פשטותה מחייבת את בית המשפט לבחון האם הוגשה הבקשה בתום לב, ולא כחלק מאסטרטגיה משפטית".

 

לא הוכח שהבקשה הוגשה בחוסר תום לב - הסמכות לבית המשפט לענייני משפחה


במקרה דנן, בית המשפט קבע כי לא הוכח חוסר תום לב מצידה של האישה. הבעל טען, לדוגמא, כי האישה לא עדכנה אותו בנוגע להחלטת בית המשפט לגבי מועד הגשת התביעה לאחר כישלון הגישור ביחידת הסיוע. עם זאת, החוק איננו מטיל חובה זו על המגיש בקשה ליישוב סכסוך. כל שנקבע הוא כי מרגע שבית המשפט מורה על כך, יש למבקש פרק זמן של 30 ימים להגיש תביעתו.

 

האישה במקרה דנן עמדה בפרק זמן זה ותביעתה הוגשה כדין. כמו כן, לא הוכח כי האישה ניסתה להכשיל את הליכי הגישור על מנת "לקנות זמן" ולהתכונן טוב יותר לתביעות עתידיות. האישה הגיעה לכל הדיונים ביחידת הסיוע (עשרה בסך הכל) וניכר כי היא ביקשה לסיים את הסכסוך על ידי עריכת הסכם גירושין בהסכמה. לסיכום, נקבע כי לא הוכח העדר תום לב דיוני מצידה של האישה, ועל כן הבקשה ליישוב סכסוך מהווה את מקור סמכותו של בית המשפט לענייני משפחה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.