www.what2do.co.il

האם הסכם גירושין נחתם מתוך לחץ ועוגמת נפש?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 16/03/2011
האם הסכם גירושין נחתם מתוך לחץ ועוגמת נפש?

הליכי גירושין אינם הליכים משפטיים פשוטים והם כרוכים פעם רבות בסבל ועוגמת נפש. הדברים מסתבכים עוד יותר כאשר מדובר בנישואים ארוכי שנים וכאשר לבני הזוג יש ילדים משותפים. במסגרת הליכים אלו שלובים זה בזה נושאים אמוציונאליים כגון טובת הילדים לצד נושאים גשמיים כגון רכוש וכספים.

 

לכל אלה ניתן להוסיף גם את המצוקה הנפשית נוכח המשפחה המתפרקת, והחשש מפני הבאות. האם חתימה על הסכם גירושין, בתוך פקעת הלחץ של הגירושין, יכולה להיות חתימה תחת לחץ. האם מספר חודשים לאחר חתימה על הסכם הגירושין, ניתן יהיה להגיש בקשה לבטלו. כיצד אפוא מתייחס בית המשפט לנסיבות הגירושין בתור גורם לחץ המשפיע על מצבם הנפשי של בעלי הדין.


מדובר בעתירה למתן צו על תנאי וצו ביניים, אשר כוונו כנגד פסקי דין שניתנו בבית הדין הרבני באשדוד ובית הדין הרבני הגדול. פסקי דין אלו עסקו בתביעות אשר הוגשו על ידי אישה לביטול הסכם גירושין שנחתם בין בעלה לבינה.
בני הזוג היו נשואים שנים רבות, ובמהלך נישואיהם נולדו להם שלושה ילדים.

 

      קראו עוד בתחום:

 

בשלב מסוים התדרדרה מערכת היחסים בין השניים, ואלו פנו להליכי גירושין. בינואר 2008 גובשו בין הצדדים עקרונות להסכם גירושין והסכם ממון. עקרונות אלו קיבלו בבית הדין הרבני תוקף של פסק דין.


במסגרת העקרונות אשר גובשו היו נושאים הנוגעים לכתובה, לילדים, למשמרות, להסדרי הראיה, לרכוש, לכספים, למועד הגירושין, לעזיבה זמנית של הבעל את הדירה המשותפת ועוד. כמו כן, נקבע כי גובה מזונות הילדים, ונושאים רכושיים אשר לגביהם לא הגיעו הצדדים להסכמה, יוכרעו בבית הדין הרבני לאחר סידור הגט.

 

שמונה חודשים לאחר מכן, משכשלו ניסיונות לבצע ההסכם, הגישה האישה עתירה בשם שלושת הילדים למזונות ילדים לבית המשפט לענייני משפחה באשדוד. בד בבד הגישה האישה תביעה לביטול הסכם עקרונות הגירושין לבית הדין הרבני.

 

"לחץ בשל ריב ומדון אינו מהווה אונס"


האישה טענה כי יש לבטל את ההסכם וזאת משום שהיא חתמה עליו כאשר הייתה נתונה תחת לחץ רב. בית הדין האזורי קבע כי הצדדים היו מודעים לכל העובדות והידיעות הנצרכות לגירושין. אי לכך, בית הדין סבר כי ניתן לקבוע באופן חד משמעי כי כל מה שכתוב בהסכם נכתב מתוך מודעות גמורה, בהבנה ולא בלחץ. בית הדין הרבני הדגיש עוד כי בני הזוג הגיעו להסכמות לאחר ניהול ארוך של משא ומתן. זאת ועוד, האישה אף הייתה מיוצגת במהלך כל המו"מ על ידי עורך דין מטעמה.


האישה הגישה ערעור על פסק דינו של בית הדין הרבני באשדוד, לבית הדין הרבני הגדול בירושלים. בספטמבר 2009 דחה בית הדין הגדול את הערעור בקובעו כי האישה "לא הייתה פסולת דין והייתה מיוצגת על ידי עורך דין לאורך כל הדרך".

 

כמו כן, בית הדין ציין כי הוא התרשם מהתנהלות העותרת לאורך כל הדיונים והוא היה סבור בהחלט שהיא הייתה מודעת לכל האמור בהסכם ולא הייתה כפויה לחתום עליו. "לחץ נסיבתי של ריב ומדון כתוצאה ממצב בין זוגי קשה לא מהווה אונס, ואינו כרוך באופן ישיר בחתימה על ההסכם", נקבע.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.