www.what2do.co.il

גירושין בגין הפלה מכוונת לאחר בגידת הבעל - האם תשולם הכתובה?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 15/11/2010
גירושין בגין הפלה מכוונת לאחר בגידת הבעל - האם תשולם הכתובה?

כתובה הינו מסמך הלכתי אשר מפרט את חובותיו של הבעל כלפי אשתו ואת זכויותיה במקרה של גירושין או פטירת הבעל. הכתובה מחולקת לשלושה חלקים – התחייבויות הבעל כלפי אשתו, ערבויות למילוי התחייבויות אלו וחתימות. במסגרת הכתובה, מתחייב האב כלפי אשתו לשלם לה מזונות אישה, דמי כתובה (ותוספת כתובה) ונדוניה (ותוספת נדוניה).

 

אנשים רבים כיום, בשל אופיים החילוני, אינם מייחסים חשיבות לכתובה. עם זאת, התייחסות זו למסמך עלולה להיות לגברים רבים לרועץ. דוגמא לכך ניתן לראות בפסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית הדין הרבני.

 

      קראו גם:


מדובר באישה אשר ביקשה את כתובתה מבעלה, זאת לאחר שהבעל עזב אותה לאישה אחרת. הבעל טען כי האישה איננה זכאית לכתובה בשל העובדה שלאחר שנתגלע סכסוך ביניהם, ביצעה היא הפלה מכוונת על מנת לגרום למותו של בנם המשותף. כמו כן, לטענתו, הוא פנה לרב אשר אמר לו כי ביצוע הפלה יזומה הינו אסור על פי ההלכה. אי לכך, מדובר באישה אשר עוברת על הדת ודינה להתגרש ללא כתובתה.

 

האישה טענה, לעומת זאת, כי ההפלה בוצעה רק לאחר שהתברר כי לעובר אין דופק. הבעל ניסה לטעון כי עסקינן בהריון תקין, אך אסמכתאות לכך לא הוצגו בפני הדיינים. למעשה, התברר כי האישה ביצעה את ההפלה בשל בגידת הבעל והעובדה שהאחרון התגורר עם אישה זרה תוך שהוא ממאן לשוב אל אשתו חרף הפצרותיה. אי לכך, האישה טענה כי מוכנה להתגרש בתמורה לכתובתה.


הטעם להפסד כתובה מחמת עבירת דת


אישה העוברת על דת מפסידה את כתובתה ואת תוספת כתובתה, כמבואר במשנה ובשולחן ערוך. עם זאת, מעשה האיסור כשלעצמו - חמור ככל שיהיה - לא מהווה עילה לקנוס את האישה ולהביא להפסד כתובתה. הגורם להפסד הכתובה נובע מהשלכותיו של האיסור על חיי הנישואין של בני הזוג.


אולם במקרה דנן נקבע כי האישה לא עברה על הדת ואין היא מפסידה את כתובתה. בית הדין ציין כי התברר לו שהחלטת האישה להפסיק את ההיריון נבעה מעזיבת הבעל, אותה ואת חיק משפחתו לטובת אשה זרה.


משכך, הבעל הוא אשר קלקל את חיי המשפחה, ולא האישה. מעשיה של האישה היו אפוא תגובה למציאות חייה החדשים, אותה קבע הבעל. הדיינים אף הדגישו כי עסקינן באישה אשר התקשתה להביא ילדים לעולם, ואף חוותה שתי הפלות ספונטאניות. חרף קשייה, התמידה האישה בניסיונותיה להרות ולהוליד לבעלה, תוך ליווי רפואי וטיפול תרופתי. ובדרך זו היא נכנסה להריונה האחרון, אותו היא בחרה – בסופו של דבר – להפסיק.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

המדריך למתגרשים - דע את זכויותיך!

סברה נפוצה היא, אם כן, כי לגבר עדיף להגיש תביעות לבית הדין הרבני, ואילו לאישה עדיף לגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ופעמים רבות עדיפה הגשת תביעה הפוכה מאמרה זו – בנסיבות המקרה... קראו עוד בפורטל משפחה 

גירושין בהסכמה

הליך משפטי מסורבל וממושך אינו הכרחי. במידה והינכם נמנים על ברי המזל שמעדיפים לסיים את ההליכים בצורה שקטה וחברית, ניתן כמובן להגיע לידי הסכם גירושין כולל ולהימנע מ"מלחמה כוללת".  

גירושין ללא הסכמה

בהיעדר הסכמה בין שני בני הזוג על נכונותם להתגרש, נדרש בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין בגינה יש לחייב את הבעל לתת גט/ את האישה לקבל את הגט 

עצות, טיפים למתגרשים

עצות מועילות לגירושין מופחתי כאבי ראש ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.