www.what2do.co.il

הפחתת מזונות לאחר מעבר מהמזרח הרחוק לישראל - אכיפת פסק דין זר

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 23/08/2017
הפחתת מזונות לאחר מעבר מהמזרח הרחוק לישראל - אכיפת פסק דין זר

בית המשפט לענייני משפחה קבע כי פסק דין מזונות אשר ניתן בין בני זוג במזרח הרחוק, יהיה בר תוקף לאכיפה בישראל. מדובר בהליך בין בני זוג אשר התחתנו בישראל, התגוררו באירופה, ועברו בשנת למזרח הרחוק לשם עבודת הבעל כאשר ילדיהם נולדו בחו"ל.


בשנת 2007 גבה טורא בין הצדדים והם החלו לנהל הליכי גירושין בחו"ל. בסופו של היום, הבעל חויב בתשלום מזונות בסך 11,000 דולרים בחודש. כעבור מספר שנים, האם חזרה לישראל עם ילדיה. לאחר חזרתם, האב הגיש בקשה להפחית את דמי המזונות.


בית המשפט קיבל את בקשתו של האב וקבע כי צרכיהם של הקטינים צריכים להיקבע בהתאם למדינה שבה הם חיים וברור כי הפורום הנאות לשם קיום ההליך דנן הוא בית המשפט לענייני משפחה בישראל. נקבע כי לתובעים לא הייתה כל זיקה לחו"ל ועל כן יש לבחון את עלויות המחייה (הבריאות, החינוך, הלימודים המדור וכדומה) על פי עלותם בישראל, ולא בהתאם לעלותם במזרח הרחוק.

 

      קראו עוד בתחום:


השופט בחן את העילות אשר הוצגו על ידי האב לשם הפחתת המזונות וקבע כי דינן להתקבל. בפסק הדין נקבע כי נוכח העובדה שהוצאות האם והקטינים פחתו באופן משמעותי עם מעברם חזרה לישראל, והיות והאם החלה לעבוד, הרי שהאב איננו חייב לשלם לגרושתו מזונות אישה ועליו לשאת רק בתשלום בסך 5,000 דולרים עבור כל אחד מהילדים.


"אני מקבל את עמדת התובע כי צורכי הקטינים פחתו באופן משמעותי לאחר עלייתם לישראל", כתב השופט בפסק דינו, "הלכה פסוקה היא כי קטינים זכאים למזונות לפי צרכיהם, ולאו דווקא לפי יכולתו הכלכלית של אביהם". לדוגמא, בפסק הדין אחר באותו נושא נקבע כי: "צרכי הקטינים הם אמת המידה הראשונה והעיקרית אותה צריך בית המשפט לשוות לנגד עיניו, ולא על פי שינוי השכר של האב".

 

במקרה זה, בית המשפט עמד על שלושה היבטים שהצדיקו את הפחתת המזונות:

 

  1. האב הקים משפחה חדשה עם בת זוגו הנוכחית.
  2. רכושה ומשכורתה של האישה גדלו באופן משמעותי.
  3. צורכיהם של הקטינים, בשל המעבר לישראל, פחתו באופן משמעותי. כך למשל הם הולכים לבתי ספר ציבוריים ולא לבתי ספר יהודיים פרטיים.
     

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

מהם מזונות אישה?

בהתאם לדין העברי, יש לאישה עקרונית זכות לתשלום מזונות ("מזונות אישה") בגובה רמת החיים שהורגלה אליה ... 

מתי תובעים מזונות אישה?

כל עוד קשר הנישואין שריר וקיים, ניתן עקרונית לתבוע מזונות, אולם חשוב להדגיש כי לא ניתן לתבוע מזונות רטרואקטיבית וחיוב הבעל במזונות האישה, אם ייקבע, ייקבע רק החל מיום הגשת התביעה ... 

איך מגישים תביעה למזונות האישה?

כללים להגשת תביעת מזונות ... 

סירוב תשלום מזונות אישה

סירוב הבעל לשלם לאשתו מזונות כפי המגיעים לה, בין אם יש לו יכולת והוא מסרב לעשות כן, ובין אם מפני שהוא מסרב לצאת לעבודה ולהשתכר, יכול עקרונית לתת לאישה את הזכות לדרוש את חיובו במתן גט. ... 

גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

בדומה למזונות ילדים, גם החיוב במזונות אישה מורכב מצרכיה של האישה במובן הרחב של המילה, היינו לצד צרכים בסיסיים דוגמת מדור מזון לבוש ובריאות, יכול החיוב במזונות לכלול אף החזקת רכב, נסיעות, קוסמטיקה, מכון כושר וכו’. 

מדור ספציפי, מזונות האישה

לצו מדור ספציפי שניתן ע"י בית הדין הרבני ישנה חשיבות רבה, משום שהוא עלול לעכב, לתקופות משתנות את מכירת הבית בו מתגוררים בני הזוג ... 

מתי ניתן לשנות פסק דין מזונות?

במקרה בו קיימה יחסי אישות עם מישהו אחר... 

סירוב הבעל לשלם מזונות

במקרה כזה, קיימות שתי אפשרויות לגביית המזונות... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.