www.what2do.co.il

דחיית בקשת אשה מהעדה הנוצרית יונית אורתודוכסית לדמי מזונות זמניים

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 15/01/2021
דחיית בקשת אשה מהעדה הנוצרית יונית אורתודוכסית לדמי מזונות זמניים

הצדדים, בני העדה הנוצרית יוונית אורתודוקסית, פרודים לאחר שנישאו בטקס כנסייתי - דתי כשנה קודם לכן. הצדדים חלוקים בעניין נסיבות הפרידה. האישה טוענת מחד כי מדובר באלימות במשפחה, גם מילולית וגם פיזית במשך כל תקופת הנישואין. לטענת האישה, בעלה תקף אותה באלימות, דבר אשר הביא לעזיבתה את הבית ולהגשת תלונה במשטרה. הבעל טוען מנגד, כי האישה עזבה מרצונה, ככל הנראה בעצת משפחתה, ותלונתה הינה תלונת כזב.

 

בעקבות תלונת האישה, נפתחה חקירה והוגש כתב אישום כנגד הבעל. הבעל שהה במעצר בית ונכון לכתיבת החלטה זו עדיין מתנהל נגדו ההליך הפלילי. בנוסף לתלונה במשטרה, הגישה האישה בקשה לצו הגנה בביהמ"ש לענייני משפחה בחיפה. לצדדים, ילד משותף, אשר נולד לאחר פרידת הזוג ומזונות הילד הזמניים נקבעו בהסכמה, אשר הושגה במהלך הדיונים בתיק.

  
האם יש להיעתר לבקשת המזונות?

מאחר ועסקינן במזונות אישה, ושני הצדדים בני העדה הנוצרית יוונית - אורתודוקסית, יש לקבוע את הזכאות למזונות אישה מכוח הדין האישי. כמו כן, מדובר בעדה מוכרת והדין האישי החל עליה הינו הדין הנוצרי מכוח חוק המשפחה הביזנטי.

טענות האישה בעניין אלימותו של הבעל אכן חמורות הן, ובהנחה שאלה תמצאנה צודקות, יכול ותהיינה רלוונטיות לעניין הסדרי הפירוד הסופי בין הצדדים; דא עקא, בנסיבות המתוארות, ונוכח המסקנה אליה הגיעה לעניין ההתחשבות בהכנסת האישה, אין לטענות אלה רלוונטיות לסוגיה  בית המשפט קבע כי יש לדחות את בקשת האישה ולהיעתר למתן דמי מזונות זמניים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

מהם מזונות אישה?

בהתאם לדין העברי, יש לאישה עקרונית זכות לתשלום מזונות ("מזונות אישה") בגובה רמת החיים שהורגלה אליה ... 

מתי תובעים מזונות אישה?

כל עוד קשר הנישואין שריר וקיים, ניתן עקרונית לתבוע מזונות, אולם חשוב להדגיש כי לא ניתן לתבוע מזונות רטרואקטיבית וחיוב הבעל במזונות האישה, אם ייקבע, ייקבע רק החל מיום הגשת התביעה ... 

איך מגישים תביעה למזונות האישה?

כללים להגשת תביעת מזונות ... 

סירוב תשלום מזונות אישה

סירוב הבעל לשלם לאשתו מזונות כפי המגיעים לה, בין אם יש לו יכולת והוא מסרב לעשות כן, ובין אם מפני שהוא מסרב לצאת לעבודה ולהשתכר, יכול עקרונית לתת לאישה את הזכות לדרוש את חיובו במתן גט. ... 

גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

בדומה למזונות ילדים, גם החיוב במזונות אישה מורכב מצרכיה של האישה במובן הרחב של המילה, היינו לצד צרכים בסיסיים דוגמת מדור מזון לבוש ובריאות, יכול החיוב במזונות לכלול אף החזקת רכב, נסיעות, קוסמטיקה, מכון כושר וכו’. 

מדור ספציפי, מזונות האישה

לצו מדור ספציפי שניתן ע"י בית הדין הרבני ישנה חשיבות רבה, משום שהוא עלול לעכב, לתקופות משתנות את מכירת הבית בו מתגוררים בני הזוג ... 

מתי ניתן לשנות פסק דין מזונות?

במקרה בו קיימה יחסי אישות עם מישהו אחר... 

סירוב הבעל לשלם מזונות

במקרה כזה, קיימות שתי אפשרויות לגביית המזונות... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.