www.what2do.co.il

מזונות אישה קתולית וטענות הבעל בדבר בגידה

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 29/10/2012
מזונות אישה קתולית וטענות הבעל בדבר בגידה

(חי') 21883/01

 

מזונות אישה הינם זכותה של אישה נשואה לקבל פרנסתה מבעלה. מדובר בכלל עתיק יומין אשר נשמר גם כיום במסגרת מערכת המשפט הישראלית. עם זאת, בניגוד למזונות ילדים, אשר הזכות אליהם ידועה וברורה (ואף נחשבת לאחת מאבני היסוד של חברתנו), הרי שזכותה של אישה למזונות איננה עניין של שחור ולבן. אישה זכאית למזונותיה כל אימת שהיא נשואה לבעלה.


במקרים רבים האישה והבעל נפרדים עוד בטרם הם מתגרשים, וזאת בשל נסיבות ספציפיות (הצדדים מאסו זה בזו, אחד הצדדים בגד בבן זוגו, אלימות במשפחה וכדומה). חשוב לדעת כי גם כאשר בני זוג חיים בנפרד, והם עדיין נשואים, הרי שהאישה זכאית למזונותיה מבעלה עד להסדרת הגט.


סעיף 2(א) לחוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)-1959 קובע כי מזונותיו של אדם נקבעים בישראל בהתאם לדין האישי החל עליו. משמע, במידה ומדובר בבני זוג יהודיים, הדין הקובע את הזכאות והחבות במזונות הינו הדין העברי. בישראל חיים גם ערבים המשתייכים לנצרות הקתולית. נשאלת אפוא השאלה, כיצד נקבעים מזונות בישראל כאשר עסקינן בבני זוג נוצרים קתולים.


ההבדל בין מזונות אישה למזונות ילדים


החוק בישראל קובע כי ישנו הבדל בדיני המזונות בין ילדים לבין אישה. בעוד הילדים זכאים למזונותיהם מהוריהם גם כאשר הדין האישי החל עליהם שולל זאת, מזונות אישה אינם נפסקים במידה ואין הוראה כאמור בדין האישי. החוק לענייני משפחה של העדות המזרחיות הקתוליות מסדיר סוגיה זו בסעיף 139 וזאת בלשון הבאה.


על פי החוק, מזונות הינן כל דבר אשר אדם צריך על מנת לחיות ברמת חיים נאותה לרבות ביגוד, מזון, רפואה לחולה, מדור לכולם, חינוך לקטינים ושירות למוגבל. החוק קובע כי חישוב סכום מזונות בעדה הקתולית יעשה על בסיס מספר גורמים כגון צרכי המבקשים, מעמדם, יכולתו של האב/הבעל לשאת במזונות ו"הנוהג המקובל באותה החברה". סעיף 158 לחוק קובע כי בעל נוצרי חייב לספק מדור מתאים לאשתו ובכפוף לרמת החיים אליה היא הורגלה. למעשה, החוק קובע כי הבעל חייב במזונות אשתו, בעוד האישה חייבת במזונות הבעל במקרים חריגים ויוצאי דופן בלבד.


מזונות אישה נוצרייה אשר עזבה את הבית


פעמים רבות, בעקבות מחלוקות בין בני הזוג, האישה "נוטשת" את הבית המשותף. במקרים אלה, עולה השאלה האם הבעל הנוצרי צריך לשאת בתשלום מזונותיה עד לגירושין, אם לאו. החוק לענייני משפחה של העדות המזרחיות הקתוליות קובע בסעיף 153(א) כי התשובה לכך נעוצה במבחן האשם. דהיינו, מי הוא האשם בעזיבת האישה. האם האישה עזבה ללא סיבה מוצדקת את הבית, או שמא היא נאלצה לעשות כן מחמת התנהגות בעלה.

 

      קראו עוד על מזונות אישה:


סעיף זה קובע באופן מפורש כי כל אימת שבני הזוג נשואים, הבעל חייב במזונות אשתו - בין אם היא ענייה ובין אם היא עשירה, ובין אם היא גרה עימו ובין אם לאו. עם זאת, זכותה למזונות נשמטת כאשר היא אשמה בפירוד. במילים פשוטות, אישה מורדת איננה זכאית למזונות. סעיף 156(ב) לחוק קובע כי אישה אשר עזבה את בעלה הינה "מורדת" לכאורה. עם זאת, כל עוד לא התקבלה "החלטה חלוטה" בדבר אשמתה של האישה בעזיבה, הבעל איננו רשאי להפסיק ולשלם את המזונות. דהיינו, טענות כגון בגידה אינן מצדיקות עשיית דין עצמי והפסקת תשלום מזונות אישה.


נטל ההוכחה בנוגע למבחן האשם מונח לפתחה של האישה. דהיינו, עליה להוכיח כי לא הייתה לה ברירה אלא לעזוב את הבית. עולה אפוא השאלה - מהו משקלו של נטל זה. משמע, באיזו "כמות הוכחה" האישה צריכה לעמוד על מנת שתוכל לפרוק מעליה את הנטל האמור.


השופט זילברג, אשר עסק בסוגיה כגון דא (אמנם בדין העברי אך הדברים יפים גם לעדה הנוצרית), קבע כי מדובר בנטל קל "כמשקל נוצה". השופט סילמן התייחס לכך באופן ספציפי בפסיקתו במסגרת תמ"ש (קריות) 13083/01 פלונית נ' פלוני. לדידו של סילמן, כל העדות מטילות נטל הוכחה קל על נשים שנאלצות להוכיח עילת עזיבה, וכך גם הדין הקתולי. במילים פשוטות, בית המשפט לענייני משפחה, כאשר הוא נדרש לסוגיה כגון דא, בוחן את גרסאות הצדדים ומכריע על פי "הגרסה המסתברת ביותר".
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
5 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שינוי דמי מזונות, אימתי?

ככל הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין, גם הסכם מזונות לא ישונה בנקל בבית המשפט. כאמור, נטל ההוכחה לשינוי הנסיבות מוטל על כתפיו של המבקש אותו ועליו לעמוד במבחן מצטבר של שלושה תנאים: תביעתו נעשתה בתום לב. בהסכם המזונות הושאר פתח לשינוי אשר מקובל על שני הצדדים. עקב שינוי הנסיבות (פיטורין מעבודה, מחלה, וכו'), אין באפשרותו לשאת את ההסכם כפי שהוא כיום והשארתו על כנו תעשה עימו עוול... קראו עוד בפורטל משפחה... 

אי תשלום מזונות

מה קורה אם האב מסרב לקיים את פסק הדין ולשלם את המזונות?  

מהם מזונות אישה?

בהתאם לדין העברי, יש לאישה עקרונית זכות לתשלום מזונות ("מזונות אישה") בגובה רמת החיים שהורגלה אליה ... 

מתי תובעים מזונות אישה?

כל עוד קשר הנישואין שריר וקיים, ניתן עקרונית לתבוע מזונות, אולם חשוב להדגיש כי לא ניתן לתבוע מזונות רטרואקטיבית וחיוב הבעל במזונות האישה, אם ייקבע, ייקבע רק החל מיום הגשת התביעה ... 

איך מגישים תביעה למזונות האישה?

כללים להגשת תביעת מזונות ... 

סירוב תשלום מזונות אישה

סירוב הבעל לשלם לאשתו מזונות כפי המגיעים לה, בין אם יש לו יכולת והוא מסרב לעשות כן, ובין אם מפני שהוא מסרב לצאת לעבודה ולהשתכר, יכול עקרונית לתת לאישה את הזכות לדרוש את חיובו במתן גט. ... 

גובה המזונות ומה כולל החיוב במזונות

בדומה למזונות ילדים, גם החיוב במזונות אישה מורכב מצרכיה של האישה במובן הרחב של המילה, היינו לצד צרכים בסיסיים דוגמת מדור מזון לבוש ובריאות, יכול החיוב במזונות לכלול אף החזקת רכב, נסיעות, קוסמטיקה, מכון כושר וכו’. 

מדור ספציפי, מזונות האישה

לצו מדור ספציפי שניתן ע"י בית הדין הרבני ישנה חשיבות רבה, משום שהוא עלול לעכב, לתקופות משתנות את מכירת הבית בו מתגוררים בני הזוג ... 

מתי ניתן לשנות פסק דין מזונות?

במקרה בו קיימה יחסי אישות עם מישהו אחר... 

סירוב הבעל לשלם מזונות

במקרה כזה, קיימות שתי אפשרויות לגביית המזונות... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.